Co musíte ráno vědět (8. července)

Co musíte ráno vědět (8. července)

| redakce

Jak si vedly evropské i světové trhy v uplynulém týdnu, co nás čeká a nemine a v čí reklamě vystupují nindžové? To vše musíte po prodlouženém víkendu vědět.

1. Americké akcie završily týden výrazným růstem, v pátek výnosy amerických dluhopisů vzrostly téměř o 9 %

Lepší výhled ekonomiky vyhrál bitvu nad obavami ze s ním souvisejícího omezení programu odkupu dluhopisů ze strany Fedu. Tři hlavní americké indexy si v pátek polepšily zhruba o procento. Index S&P 500 si za 4 obchodní dny zkráceného pracovního týdne připsal 1,59 % na 1 631,89 bodu, Dow posílil o 1,52 % na 15 135,84 bodu a technologický Nasdaq si polepšil o 2,24 % na 3 479,38 bodu.

Nezaměstnanost v USA: V červnu celková míra 7,6 % (odhad: 7,5 %), nových míst ale bylo výrazně více, než se čekalo

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zpátky na scéně, k převzetí vlády jich ale musí být víc

2. Evropské akcie v pátek vrátily většinu čtvrtečních zisků, dobrá čísla z USA jsou rizikem pro další QE

Index DJ EuroStoxx 50 v pátek odepsal téměř 2 % a celý týden uzavřel s mírnou ztrátou 0,25 %. Investoři v pátek odpoledne vyprodávali akcie po dobrých datech z amerického trhu práce. Britský FTSE 100 klesl o 0,72 %, francouzský CAC 40 o 1,46 % a německý DAX o 2,36 %.

3. Očekávané události

Česká národní banka zveřejní stav svých devizových rezerv k 30. červnu a saldo devizových obchodů ČNB k 31. květnu 2013 a Český statistický úřad odhalí výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za květen. Německo zveřejní průmyslovou výrobu a bilanci zahraničního obchodu a Řecko tempo inflace v červnu. A obrátky začne nabírat i výsledková sezóna - ve Spojených státech přinese čísla za druhý kvartál největší americký výrobce hliníku Alcoa. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

4. Řecko se po jednáních přiblížilo uvolnění další části pomoci

Řecko a zástupci mezinárodních věřitelů v neděli dokončili jednání o uvolnění další části peněz ze záchranného programu. K dohodě by podle unijních a řeckých činitelů mohli dospět v pondělí před setkáním ministrů financí eurozóny. Ti by později v pondělí mohli rozhodnout o uvolnění další části pomoci pro zadlužené Řecko v hodnotě 8,1 miliardy eur.

5. Marc Faber: Akcie a dluhopisy jako v roce 1987?

Trhy podle Marca Fabera dříve či později potrestají ty, kdo se snaží svými intervencemi manipulovat ceny aktiv. Americké akcie zatím odolávají, dluhopisy, zlato, japonské bondy i dluhopisy emerging markets ale v uplynulých týdnech předvedly významné pohyby.

Noční můra zlata, lepší zítřky pro investory?

6. MMF asi zhorší výhled globální ekonomiky

Mezinárodní měnový fond zřejmě mírně sníží odhad růstu globální ekonomiky. Vyplývá to z nedělních sdělení šéfky MMF Christine Lagardeové, která se účastnila konference na jihu Francie. MMF se k revizi odhadu vývoje ekonomiky chystá v příštích dnech. Fond nyní odhaduje, že světová ekonomika letos vykáže růst o 3,3 %.

7. ECB podle šéfa Bundesbank krizi v eurozóně vyřešit nemůže

Evropská centrální banka současnou krizi v eurozóně vyřešit nemůže. Měnová politika ECB je výsledkem shody Rady guvernérů, zatímco eurozóna potřebuje strukturální reformy. Řekl to guvernér německé centrální banky Jens Weidmann v projevu pro účastníky ekonomické konference, která se konala ve francouzském městě Aix-en-Provence.

Evropská centrální banka podle očekávání sazby nesnížila. Je však stále připravená jednat, kdyby to bylo zapotřebí

8. Islamisté neuznávají nového premiéra Baradeje

Premiérem v prozatímní egyptské vládě byl v sobotu jmenován bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. Na situaci v Káhiře dohlížejí zásahové jednotky. Islamisté Baradeje nechtějí, uznávaná autorita sunnitských muslimů Jusúf Abdalláh al-Karadáví dokonce vyhlásil fatvu nabádající Egypťany k podpoře svrženého prezidenta Mursího.

Egyptem nadále zmítá krize, nového premiéra Baradeje islamisté neuznávají

9. Polsko nebude mít euro možná ještě deset let

Polsko nebude schopno zavést euro možná ještě deset let. Vládě totiž chybí dvoutřetinová většina k tomu, aby mohla provést potřebné změny v ústavě. V rozhovoru pro sobotní vydání polského deníku Gazeta Wyborcza to řekl premiér Donald Tusk. Polská vláda se vyhýbá stanovení termínu zavedení eura, protože se obává dluhové krize v eurozóně a veřejného mínění. Pro výměnu zlotého za euro je podle nedávného průzkumu méně než třetina Poláků.

Polská centrální banka snížila v souladu s očekáváními hlavní úrokovou sazbu o 25 bodů na 2,50 %

10. Bezpečnostní chyba Androidu prý ohrožuje až 99 % telefonů

Bezpečnostní vývojáři se domnívají, že nalezli velkou bezpečnostní chybu v mobilním operačním systému Android firmy Google. Chyba by mohla ohrozit až 99 % všech telefonů s Androidem, které jsou nyní v oběhu. Napsal o tom na svých internetových stránkách The Washington Post s odvoláním na výsledky výzkumu zveřejněné společností Bluebox Security.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Tančící nindžové, koza a jablka. Samsung konkurenční Apple v nové reklamě nešetří

Postavit reklamu na zesměšnění konkurenta, to není nic nového. Světoznámá je například válka mezi giganty Apple a Blackberry, tedy jablkem a ostružinou.

Tentokrát se do Applu pouští další konkurent, Samsung. Na Islandu vypustil novou reklamu, v níž se nešťastný mladý muž snaží donutit skutečné jablko k nějaké interakci. Je více než spokojený, když ovoce v jeho ruce nahradí Samsung Galaxy S4. Není to první a určitě ani poslední zesměšňující reklama, ale rozhodně je... jiná.

Samsung odhadl rekordní čtvrtletní výsledky, investory nenadchl

reklama
reklama