Co musíte ráno vědět (9. července)

Co musíte ráno vědět (9. července)

| redakce

Jak burzy zahájily druhý prázdninový týden, jak to bude dále s pomocí Řecku a proč bychom si měli před opicemi hlídat záda? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie posílily, investoři vyhlížejí výsledkovou sezónu

Americké akcie zahájily týden ziskem. Investoři vyhlížejí začátek výsledkové sezóny. Převažuje také optimismus z pátečních makrodat. Index Dow si připsal 0,59 %, S&P 500 vzrostl o 0,53 % a Nasdaq o 0,16 %. Nejvýše za uplynulý rok se vyšplhaly celkové úvěry Američanů. Výsledkovou sezónu odstartovala tradičně hliníkářská společnost Alcoa - a nezklamala. Tržby byly v souladu s odhady, ale očištěný zisk na akcii mírně lepší.

Akcie pohledem technické analýzy: Indexy budou mít v týdnu tendenci mírně růst

2. Evropské akcie v pondělí zakončily v plusu. Investory uklidnilo vyřešení situace v Portugalsku

Evropským akciím se v pondělí dařilo díky příznivým datům z amerického trhu práce a stabilizaci situace v Portugalsku. "Svět se zdá investorům hezčí poté, co americké akcie v pátek díky lepším než očekávaným výsledkům zaměstnanosti rostly," říká John Plassard z Mirabaud Securities. "Ocitáme se v bodě, kdy začnou trhy více odrážet reálnou ekonomiku," dodává. Britský FTSE 100 si připsal 1,17 %, francouzský CAC 40 1,86 % a německý DAX 2,08 %. Posílily všechny sektory indexu DJ EuroStoxx 600. Nejvíce se dařilo pojišťovnám, chemickému průmyslu a technologickým firmám, kolem procenta si připsaly i potravinářské firmy a zdravotnický sektor.

3. Pražská burza zahájila nový týden růstem, PX přidal 0,27 %

Nejvíce ztrácely akcie Telefóniky C.R. (-3,18 %), nedařilo se však ani cenným papírům developera Orco (-2,71 %) a ČEZ (-2,32 %). Podražily naopak akcie Erste Group Bank (+1,85 %), pojišťovny VIG (+3,63 %) a Philip Morris ČR (+2,06 %).

Průmyslová výroba v České republice v květnu klesla více, než se čekalo

4. Očekávané události

Český statistický úřad zveřejní index spotřebitelských cen za červen 2013 a ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejní údaje o nezaměstnanosti za stejný měsíc. Také budou zasedat ministři financí EU, kteří mají mezi jiným formálně potvrdit zavedení eura v Lotyšsku od 1. ledna 2014. Kanadská společnost BlackBerry bude pořádat valnou hromadu. Výsledky obchodní bilance a průmyslové výroby po pondělním zklamání z Německa odhalí Spojené království. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Další pomoc Řecku bude rozdělena do několika splátek

Euroskupina schválila další část pomoci Řecku. Bude rozdělena do několika splátek. Podle zdrojů agentury Reuters se na tom v Bruselu dohodli ministři financí eurozóny. První část v objemu 2,5 miliardy eur bude vyplacena ještě tento měsíc. Schůzce ráno předcházelo oznámení předběžné dohody s řeckými úřady, která je pro další uvolnění úvěru nezbytná. Ministři eurozóny se na schůzce zaměřili i na Portugalsko, které je rovněž příjemcem mezinárodní pomoci a minulý týden prošlo politickou krizí.

6. Kolektivní vyjednávání v OKD: Strany navrhují zprostředkovatele

Odbory a vedení těžební firmy OKD se stále nedohodly na nové kolektivní smlouvě. Obě strany už navrhly své zprostředkovatele, kteří by situaci měli vyřešit. O kolektivní smlouvě, která by měla platit pět let od roku 2013 do roku 2017, začali odboráři s vedením firmy jednat už loni v srpnu. Vyjednávání se tedy táhnou téměř rok.

7. Mezinárodní měnový fond si možná bude muset posypat hlavu popelem. V ekonomice Spojeného království se spletl

"Je vysoce pravděpodobné, že budou muset revidovat odhad růstu nahoru," říká George Buckley, ekonom z Deutsche Bank. MMF snížil předpověď růstu Spojeného království letos v dubnu kvůli obavám z programu úspor zaváděnému ministrem financí Georgem Osbornem, což vyvolalo rozepři mezi ministrem a MMF. Hlavní ekonom MMF Oliver Blanchard řekl Osborneovi, že "si hraje s ohněm" a že by měl "zvážit úpravu původních fiskálních plánů". Osborne tehdy odpověděl, že pro britskou ekonomiku "neexistuje plán B" a že program na úsporu v řádech miliard liber provede.

8. Citigroup favorizuje ve střední a východní Evropě ruské akcie

Podle Citigroup mají ruské akcie nízké ocenění. Banka doporučuje nadvážit jejich zastoupení v portfoliu. Ruské akcie mají nejnižší ocenění mezi 21 rozvíjejícími se trhy, které sleduje agentura Bloomberg. Ruský index MICEX se obchoduje na 5,1násobku očekávaných zisků firem. Index MSCI Emerging Markets se oproti tomu obchoduje na 9,5násobku zisků, tedy téměř dvojnásobně dráž. "Ceny ropy a dividendové výnosy potáhnou ruský trh nahoru," píší analytici ze Citigroup ve své zprávě. Banka doporučuje především akce firem z ropného a finančního sektoru.

9. Kuba podporuje Snowdena a kritizuje Spojené státy. Mocní porušují mezinárodní právo, tvrdí Castro

Kubánský prezident Raúl Castro v neděli podpořil země, které nabízejí azyl bývalému technikovi CIA Edwardu Snowdenovi, a zkritizoval Spojené státy za to, co nazval "šikanováním ostatních zemí". Castro, který vystoupil za zavřenými dveřmi před Národním shromážděním, prohlásil, že Venezuela a další země v regionu mají právo udělit azyl "těm, kteří jsou pronásledováni za své ideje nebo bojují za demokracii podle našich tradic".

10. Fischer dostane státní pokladnu, Nečas ztratí imunitu

Poslední ministr kabinetu Jiřího Rusnoka byl v pondělí jmenován. Stal se jím Jan Fischer, kterému zároveň připadl post vicepremiéra. A s příchodem nového premiéra a jeho kabinetu se definitivně zavřely dveře tomu předchozímu. Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal Sněmovnu o vydání premiéra v demisi Petra Nečase k trestnímu stíhání. Souvisí to s kauzou Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové a údajné politické korupce. "O této žádosti rozhodne Sněmovna na své první následující schůzi," sdělila předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Zrození Planety opic

Učenlivost opic není nic nového ani překvapivého. Dystopické filmy nám neustále ukazují, kam až jejich inteligence jednou může zajít. Stále se však videa s nimi neomrzela. Jak si například umí malpa kapucínská sehnat hroznový džus?

reklama
reklama