Abeceda investora na druhé pololetí aneb Co prostě (ne)musíte vědět

Abeceda investora na druhé pololetí aneb Co prostě (ne)musíte vědět

| Roman Chlupatý

Fundamenty jsou mrtvé, ať žijí fundamenty. A s nimi řada obskurních ukazatelů, událostí a postav, které hýbají a budou hýbat trhem. Na prahu druhého pololetí jsem proto udělal výběr těch více i méně známých – na každé písmeno abecedy jeden pojem – a požádal analytika z X-Trade Brokers Jiřího Tylečka o stručné dojmy a termíny, které se mu s nimi pojí. Něco málo doplnila i redakce Investičního webu.

A – akcie: Nemají žádné skvělé vyhlídky. Centrální banky hrozí zpomalením tištění peněz, ale růsty by potřebovaly novou likviditu. Dosáhli jsme tak letošních maxim už v květnu?

B – Brusel: Stále čekáte, co smysluplného z něj vypadne? Na boj s nezaměstnaností mladých se má dát 8 miliard eur. Takže nejdříve se od podnikatelů vyberou peníze, odbory a další zájmové organizace znepružní pracovní trh, a následně se ty vybrané prostředky vyhodí oknem.

C – Čína: Asijský tygr zpomaluje a globální ekonomice se orosuje čelo. Ceny průmyslových komodit padají na letitá minima. Když léta žijete na úkor svých obyvatel, tak prostě narazíte na pomyslný strop.

D – dluhopisy: Po roce klidu se opět dostávají do centra dění. Úrokové sazby rostou po celém světě. Jak se budou platit dluhy, je stále větší záhadou. Asi se bude nakonec tisknout stále více peněz, až do konce finančního světa.

E – euro: Euro od Draghiho "whatever it takes" prožilo rok v relativním poklidu. Bezprostřední konec nehrozí a evropští politici oslavují. Ještě aby evropská měna přestala škodit a přinesla slibované výhody.

F – Fed: Bernankemu teče do bot, ještěže mu do konce mandátu zbývá jen pár měsíců. Úkol opustit politiku levných peněz zůstane na jeho nástupci (dost možná nástupkyni). Alespoň se bude mít příští hlava Fedu na koho vymluvit, až se svou snahou uhasit letitou plamennou politiku banky pohoří.

G – geopolitika: Lidé protestují a vládnoucí třídy dostávají na frak – ať už v pohodové Brazílii, nebo bouřících arabských zemích. Sociální sítě jsou důležitým generátorem nespokojenosti. Kdo by řekl, že sociální weby budou měnit svět?

H – HFT: Mnoho negativního bylo napsáno o HFT, tedy vysokofrekvenčním obchodování. Naštěstí nebylo zakázáno. HFT mění pravidla hry, ale celkové dopady jsou přinejmenším k diskuzi. Stroje nemají emoce, a proto dovedou často nad živými (a pomalejšími) investory zvítězit.

reklama
reklama