Technologické akcie jsou nejlevnější v historii. Ale jen na papíře

Technologické akcie jsou nejlevnější v historii. Ale jen na papíře

| redakce

Technologické akcie vypadají na papíře levně. Podle poměru ceny akcie k ziskům (ukazatel P/E) i podle výnosů z volného cash flow jsou nejlevnější za několik desítek let. Jenže v případě technologických akcií může být toto hodnocení zavádějící.

Podle analytika z JPMorgan Michaela Cembalesta jsou totiž mezi technologickými firmami velké rozdíly. Nedají se proto porovnávat jako firmy v sektorech, ve kterých je podobný vývoj tržeb.

Levné na papíře

První graf ukazuje srovnání P/E technologických akcií a jejich výnosů z volného cash flow s celým trhem (relativní P/E je vyšší než 1, když jsou technologické akcie drahé jako průměr trhu - pozn. red.). Relativní P/E se pohybuje kolem 1, technologické akcie jsou na tom tedy podobně jako průměr celého trhu. Výnosy jsou dokonce asi o 2,5 % vyšší.

Relativní ukazatel P/E a výnosy z volného cash flow u technologických akcií ve srovnání s trhem
Relativní ukazatel P/E a výnosy z volného cash flow u technologických akcií ve srovnání s trhem

Akcie z technologického sektoru jsou v porovnání s ostatními obory tedy levné, což je dobré znamení. Dokonce jsou v tomto smyslu nejlevnější za posledních několik desítek let. Čím nižší hodnota P/E, tím je akcie více podhodnocená. Stejně tak platí, že čím jsou vyšší výnosy, tím má akcie větší potenciál. Tento fenomén lze vysvětlit tím, že investoři nakupují spíše defenzivní akcie, které nesou vysoké dividendy.

Někteří na to mají, jiní ne

Technologický sektor není homogenní, firmy se navzájem velice liší. Další graf ukazuje vývoj ročních tržeb u vybraných firem. (Modré křivky označují rychle rostoucí firmy, zelené stagnující firmy a červené firmy s klesajícími tržbami.) V sektoru jsou promíchány firmy z různých oborů.

Růst tržeb technologických firem
Růst tržeb technologických firem

Jde o firmy závislé na státních výdajích, na produktech jiných firem, společnosti, které zasáhl přechod k mobilním technologiím, i firmy závislé na spotřebitelské náladě a ekonomické situaci.

Ale o to právě jde. Technologický sektor je tak složitý, že není možné zachytit žádný jasný trend růstu jeho tržeb. To je velký rozdíl třeba oproti sektoru luxusního zboží, kde by u většiny firem tržby rostly podobně.

Co se týče rozptylu růstu zisků, může se technologiím rovnat jen energetika.

Rozdíl v růstu tržeb
Rozdíl v růstu tržeb

Investice do technologických fondů, které sledují pouze index, proto skrývá určitá úskalí. Přestože by měly být tyto firmy levné, může být investice do celého sektoru ošidná. Mnohem lepší jsou fondy, které některé technologické akcie nakupují, ale u jiných sázejí na pokles. Firmy je potřeba posuzovat jednotlivě.

Největší technologické firmy jsou nyní v porovnání s celkovým výkonem ekonomiky dvojnásobně velké než před dvaceti lety. To je i důvod, proč jsou jejich ocenění poměrně nízká. Je však otázka, zda jsou schopné dále růst takovým tempem. "Technologické akcie sice v budoucnu nabídnou zřejmě vyšší dlouhodobý výnos než předražené dividendové tituly, ale nejsou levné univerzálně, jak by se mohlo zdát," uzavírá Cembalest.

Zdroj: JPMorgan

reklama
reklama