Vyšší sazby a volatilita: 5 důvodů k radosti

Vyšší sazby a volatilita: 5 důvodů k radosti

| redakce

Trhy mají tendenci k extrémům – buď se z vývoje na nich všichni radují, nebo pláčou. Negativní dopady růstu úrokových měr, který nastane, až Fed přestane do americké ekonomiky pumpovat peníze, ale budou vykompenzovány.

1. Inflace se nezvyšuje

Z posledního měření americké inflace vyplývá, že byla jen něco kolem 1,4 % ročně. Je mnohem lepší variantou, když je růst úrokových sazeb tažen silou ekonomiky, ne nekontrolovatelně stoupající inflací.

2. Nerovnováhy na trhu přinášejí nákupní příležitosti

Na nepřetržitě rostoucím býčím trhu se špatně nakupuje. Volatilita pomáhá traderům, ale i investorům využít krátkodobých nerovnováh a "ukořistit" kvalitní dlouhodobé investice za atraktivní ceny.

3. Rostou firemní zisky

Ceny akcií možná poklesnou, ale firemní zisky se zlepšují a v růstu by měly pokračovat. Vyšší zisky a zároveň nižší ceny akcií jsou snem každého hodnotového investora.

4. Vyšší výnosy a úroky pomáhají střadatelům

Nízké výnosy znamenají problém pro penzijní fondy, podobně jako nízké úroky na spořicích účtech podrývají kupní sílu střadatelů. Návrat k prostředí vyšších úrokových sazeb povede k tomu, že budou úspory opět generovat dostačující příjem.

5. Ukončení stimulace je důsledkem ekonomického oživení

Nedůvěřiví investoři jako by ignorovali skutečnost, že Fed chce přistoupit k ukončení podpůrného programu proto, že ekonomika vykazuje hmatatelné známky zlepšení. Tito investoři jsou přehnaně upnutí na samotný stimul, takže přehlížejí to, co mělo být jeho účelem a čeho možná už začíná být docilováno.

Výnos 10letých státních dluhopisů USA
Výnos 10letých státních dluhopisů USAZdroj: Bloomberg

Zdroj: Money-rates.com

reklama
reklama