Souboj zlata a stříbra: Co letos více vydělá?

Souboj zlata a stříbra: Co letos více vydělá?

| redakce

Stříbru se někdy říká zlato chudých. V minulosti se mu přitom často dařilo lépe než zlatu, takže se na něm dalo i více vydělat. Oba kovy jsou ale letos pod silným tlakem. Který z nich má pro příští měsíce větší růstový potenciál?

Ceny zlata a stříbra se v posledních letech vyvíjely následovně:

2010: zlato +30 %, stříbro +77 %

2011: zlato +11 %, stříbro -9 %

2012: zlato +7 %, stříbro +25 %

2013 (do 25. 7.): zlato -21 %, stříbro -42 %

Takto vypadá vývoj cen stříbra a zlata za posledních pět let:

Zlato vs. stříbro za 5 let k 25. 7. 2013
Zdroj: Bloomberg

Z tabulky i grafu je vidět, že stříbro má často tendenci zlato přestřelovat, a to oběma směry. Proto je také letos, kdy se cena zlata prudce propadla, ještě pod větším tlakem. Podle společnosti Capital Economics stříbro souboj se zlatem prohraje. "Většina analytiků se shoduje, že stříbru se bude dařit lépe než zlatu v situaci, kdy obě komodity začnou oživovat. Jenže stříbro stále zaostává a existují tři dobré důvody, proč tomu tak bude i nadále," píší ve zprávě Ross Strachan a Julian Jessop z Capital Economics.

  • Cena stříbra je mnohem volatilnější než cena zlata. Trh je menší, a tedy i citlivější na vnější vlivy. "Stříbro letos ztrácí více než zlato. Investoři budou po těchto zkušenostech opatrnější," píší analytici z Capital Economics. Jinými slovy, investory ovládne strach, že v případě poklesu ceny zlata zlevní stříbro ještě výrazněji, takže se od něj budou raději držet dál.

  • Stříbro je mnohem citlivější na oslabení světové ekonomiky, především Číny a Evropy. Je totiž více využíváno v průmyslu. Podle Strachana s Jessopem se průmysl stará o polovinu poptávky po stříbře, u zlata jen o 10 % poptávky.

  • Stříbro mnohem méně těží ze spotřeby domácností. "O stříbro není z kulturních nebo sentimentálních důvodů takový zájem jako o zlato. A také si na něj lidé nezvykli jako na finanční aktivum," píší analytici.

Capital Economics ovšem přišla se svým skeptickým výhledem ceny stříbra po vystoupení řady analytiků, kteří tvrdí pravý opak. Třeba Simon Mikhailovich, spoluzakladatel firmy Tocqueville Bullion Reserve, prohlásil, že je se stříbrem možné udělat ve srovnání se zlatem velice dobrý obchod. "Jako spekulace je stříbro vynikající. Je likvidní, jen zatím nemělo moc štěstí:"

Zdroj: CNBC

reklama
reklama