Biotechnologie porážejí globální trh. Vydělejte na nich pomocí ETF

Biotechnologie porážejí globální trh. Vydělejte na nich pomocí ETF

| redakce

Biotechnologie patří mezi odvětví budoucnosti. Poznatky z biologie se využívají v zemědělství, potravinářství a medicíně. Sektor díky svému potenciálu přitahuje široké spektrum investorů. Najdeme v něm rovněž řadu burzovně obchodovaných fondů orientujících se především na investice do indexů biotechnologických společností.

Biotechnologie je podle definice OSN jakákoli technologie, která využívá biologické systémy, živé organizmy nebo jejich části k určité výrobě nebo jejich přeměně či jinému specifickému použití.

Uplatnění biotechnologií

Využití biotechnologií je široké. Lze předpokládat, že v souladu s vědeckým pokrokem bude docházet k dalšímu rozšíření v oblasti průmyslové a zemědělské produkce i v oblasti medicíny. V současné době se biotechnologie využívají například při průmyslové výrobě chemických látek, při nakládání s odpady a organickými materiály. V potravinářství se uplatňují při výrobě mléčných produktů a piva. Známým využitím v zemědělství jsou geneticky modifikované potraviny. Rozsáhlé je využití biotechnologií ve farmaceutickém průmyslu, kde se uplatňují při výrobě léků (antibiotika, inzulín), některých aminokyselin, léků na léčbu hepatitid a mnoha dalších produktů.

Biotechnologické ETF a jejich aktuální výkonnost

Biotechnologické burzovně obchodované fondy zažívají velmi příznivé období a překonávají výkonnost globálního trhu včetně sektoru zdravotnictví. Podívejme se na některé zajímavé ETF, které vykazují aktuálně vysoký výnos.

Market Vectors Biotech ETF (BBH)

Fond založený v prosinci 2011 s tržní kapitalizací 367 milionů dolarů sleduje výkonnost indexu US Listed Biotech 25 Index. Index zahrnuje nejlikvidnější společnosti podle tržní kapitalizace a obchodovaných objemů. V rámci indexu jsou favorizovány velké společnosti, jejichž sídlem jsou v převážné většině (96,2 %) USA. Tři největší účastníci v portfoliu jsou Gilead Sciances (11 %), Amgen (10,5 %) a Biogen (7,3 %). Správní poplatek je 0,35 %. V letošním roce dosáhl fond výkonnosti 47,8 %, v horizontu jednoho roku připsal 57,7 %.

iShares Nasdaq Biotechnology ETF (IBB)

iShares uvedl fond IBB na trh v květnu 2001. Tržní kapitalizace IBB dosahuje aktuálně 3,7 miliardy dolarů. Cílem fondu je sledovat výkonnost indexu Nasdaq Biotechnology Index. Index reprezentuje přibližně 120 společností, které se zabývají biomedicínským výzkumem. Za správu fondu zaplatíte 0,48 % ročně.

Účastnický profil fondu je podobný BBH. Největší účast tvoří Celgen (8,5 %), následován společnostmi Gilead (8,4 %) a Amgen (8 %). Podobná je i výkonnost fondu, když v letošním roce dosáhl výnosů ve výši 43,7 % a za rok 45,7 %.

Pokračování článku z 1. srpna najdete na serveru ETFs.cz

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama