Zlato, nebo hotovost? První možnost přestává být "beztrestná"

Zlato, nebo hotovost? První možnost přestává být "beztrestná"

| redakce

Poté, co Indie již několikrát zvýšila dovozní daň na zlato, aby omezila zvyšující se nákupy tohoto drahého kovu ze strany svých obyvatel, přišla s podobným krokem také centrální banka ve Vietnamu. Nelíbí se jí, že domácnosti v zemi drží podle odhadů až 400 tun zlata, a chce jeho držbu omezit.

Indie od ledna 2012 zvýšila dovozní daň na zlato již několikrát, z původních 2 % se sazba vyšplhala až na současných 8 %. Hlavním důvodem, proč ke zvýšení daně v zemi, která je největším dovozcem zlata na světě, došlo, je snaha o snížení rekordního deficitu běžného účtu a zastavení oslabování měny. V zemi, kde má zlato obrovskou tradici, je krok vnímán negativně, a to jak obchodníky, tak odborníky a běžnými lidmi. Odpůrci varují, že jedním z důsledků takového kroku bude akorát velký nárůst černého trhu se zlatem.

Tradice ochrany hodnoty

K restriktivním opatřením ohledně držení zlata se nedávno odhodlala také centrální banka ve Vietnamu. V zemi, která byla za poslední desítky let sužována kromě válek také recesemi a politickými převraty, má zlato také velkou tradici. Na rozdíl od Indie, kde mají mezi lidmi velkou oblibu zejména zlaté šperky, zde berou lidé zlato spíše jako ochranu před znehodnocováním národní měny.

Ve Vietnamu si centrální bankéři stěžují, že držení nadměrného množství zlata je pro běžné lidi neproduktivní a ohrožuje národní měnu. Dong, vietnamská měna, ztratila vůči dolaru v posledních pěti letech pětinu hodnoty. Centrální banka uvádí jako jeden z důvodů tohoto oslabení právě obchod se zlatem, protože nákup dolarů, za které obchodníci nakupují v zahraničí zlato, vede k dalšímu oslabování měny.

Centrální banka se rozhodla omezit vlastnictví zlata restriktivními opatřeními, například nařízením komerčním bankám, aby vklady ve zlatě neúročily, ale aby za ně vybíraly poplatky. Navíc se stala jediným monopolním dovozcem drahého kovu, výrobu slitků a prutů může provádět pouze společnost Saigon Jewelry. Zlato, které se centrální bance podaří nahromadit, chce zaměnit za domácí měnu, což by mělo pomoci jejímu posílení.

Alternativa papírových peněz?

Nejznámější příklad snahy "sebrat zlato lidem" najdeme v USA, kde za prezidenta Roosevelta museli občané "prodat" své zlato za cenu kolem 20 USD za unci. Kdo tak neučinil, hrozila mu pokuta 10 tisíc USD nebo až deset let vězení. Krátce poté cena zlata vzrostla na 35 USD. Oficiálním důvodem této "krádeže" bylo odvrácení stavu nouze v bankovnictví.

Až polovina investorů, kteří nakupují zlato, neudává jako důvod svého nákupu diverzifikaci portfolia, ale právě alternativu k papírové měně. Zlato je stále považováno za osobitý druh investice, která sice nyní slouží i spekulantům v případě obchodování papírových nástrojů, ale v mnoha (nejen) asijských zemích má žlutý kov tradici a lidé jej berou jako fyzickou alternativu k papírovým i virtuálním penězům.

Investoři, kteří nakupují fyzické zlato, většinou nechtějí pravidelný výnos a nemají potřebu každý den počítat hodnotu své investice. Tento jednoduchý princip je ale trnem v oku centrálním bankám, které se snaží lidi přesvědčovat o tom, že by fyzická měna neměla být důležitější a vzácnější než tištěné peníze. Je škoda, že se již lidé nemohou svobodně a bez sankcí rozhodnout ani v tom, co pro ně má cenu.

Kompletní článek najdete na serveru Investujeme.cz

Zdroj: Investujeme.cz

reklama
reklama