Burzovní kalendář 12. 8. - 16. 8. 2013

Burzovní kalendář 12. 8. - 16. 8. 2013

| redakce

V USA zveřejní výsledky za druhý kvartál velké maloobchodní řetězce. Vyjdou i čísla o maloobchodních tržbách, investoři si tak udělají obrázek o tom, jaká je chuť spotřebitelů utrácet. Údaje o inflaci zase napoví, kdy by mohl Fed začít omezovat QE. V Německu bude zveřejněn index ekonomické nálady ZEW a HDP za druhé čtvrtletí. Údaje o růstu ekonomiky ve druhém kvartálu odhalí i další evropské země včetně České republiky. Na domácí burze budou hlavní událostí v úterý oznamované hospodářské výsledky ČEZ.

USA

12/8 - 16/8 Výsledková sezóna (Cisco Systems, Estée Lauder, Wal-Mart Stores)

12/8 Státní rozpočet

13/8 Maloobchodní tržby

13/8 Dovozní a vývozní ceny

13/8 Podnikové zásoby

13/8 Projev šéfa atlantského Fedu Dennise Lockharta

14/8 Index cen výrobců

14/8 Zpráva EIA o trhu s ropou

14/8 Projev šéfa Fedu v St. Louis Jamese Bullarda

15/8 Index spotřebitelských cen

15/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

15/8 Průmyslová výroba

15/8 Index trhu nemovitostí

15/8 Index aktivity filadelfského Fedu

16/8 Zahájené stavby domů

16/8 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké se akcie v uplynulém týdnu propadly nejvíce od letošního června. Index Dow oslabil o 1,49 %, S&P 500 o 1,07 % a Nasdaq o 0,8 %. Indexy klesly z rekordních maxim, kterých dosáhly o týden předtím.

"Cena zůstává od 15. července v úzkém rozpětí a v uplynulém týdnu začala pomalu klesat. Tím se zmírnila překoupenost na trzích. Nejbližší silný support je v zóně 1 670 až 1 675 bodů, kde v červenci byla několikrát denní minima. Další support je na 1 650 bodech. Na opačné straně je rezistence definována denními maximy z 2. a 5. srpna na hladině 1 710 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

V novém týdnu se pozornost Wall Street přesune na spotřebitele. Výsledky totiž oznamují významné maloobchodní řetězce, vyjdou také čísla o maloobchodních tržbách, a investoři tak budou sledovat, zda v posledních týdnech a měsících začali Američané více utrácet.

Údaje o hospodaření za 2Q2013 zveřejní ve středu Macy's, v úterý již ale přijde na řadu největší maloobchodní řetězec na světě Wal-Mart, doplní ho společnost Nordstrom a diskontní řetězec Kohl's. Odhady výsledků amerických i evropských firem, které zveřejňují čísla v příštím týdnu, naleznete ZDE.

Pozitivní výsledky těchto firem by mohly akcie podpořit, v opačném případě však čekají analytici spíše další pokles. "Ekonomiku USA táhnou spotřebitelé. Pokud výsledky zklamou, dá se čekat, že bude burza při nižším zájmu investorů během prázdnin dále klesat," říká Tom Schrader z americké investiční firmy Stifel Nicolaus Capital Markets.

Americkým firmám se zatím celkově daří očekávání analytiků překonávat. Odhady zisků překonalo 67 % ze 446 firem začleněných do indexu S&P 500, které již oznámily údaje o hospodaření. Na úrovni tržeb překonalo odhady 54 % společností. "S výsledky od obchodních řetězců se trochu vracíme zpět k širší perspektivě. Dozvíme se, jak se cítí spotřebitelé a jaký by to mohlo mít dopad na HDP," říká Kim Forrest, analytik z firmy Fort Pitt Capital Group.

Spotřebitelská poptávka byla na začátku roku zbrzděna zvýšením daní, přesto se od ní čeká růst. Data o červencových tržbách budou zveřejněna v úterý. Podle průzkumu agentury Reuters by meziměsíčně měly tržby vzrůst o 0,3 %.

Z makrodat bude dalším důležitým zveřejněným údajem index spotřebitelských cen. "Pokud se meziroční inflace dostane do rozmezí 2 až 2,5 % zvyšuje se pravděpodobnost, že Fed začne s omezováním podpory ekonomiky. Pokud 2 % nedosáhne, uvidíme růst akcií, protože si lidé řeknou, že Fed bude dále pumpovat do ekonomiky peníze," říká Keith Bliss, viceprezident společnosti Cuttone & Co. Ekonomové oslovení agenturou Reuters přitom očekávají meziroční červencovou inflaci právě 2 %.

Obavy z kroků Fedu srážely ceny akcií v uplynulém týdnu. K měnové politice hovořilo hned několik členů Fedu, kteří svorně naznačili, že není vyloučeno ukončování podpory ekonomiky již v září.

S takovým prohlášením přišel v úterý večer šéf chicagského Fedu Charles Evans. Navázal tak na své kolegy prezidenta dallaského Fedu Richarda Fishera a šéfa Fedu v Atlantě Dennise Lockharta. Fisher řekl, že by preferoval přestat s odkupy dluhopisů příští měsíc. Lockhart uvedl, že Fed může začít ukončovat podporu ekonomiky v září, ale případně i později podle vývoje ekonomiky. Šéfka Fedu v Clevelandu Sandra Pianalto potom prohlásila, že vidí významné zlepšení na pracovním trhu. Pokud by měl pracovní trh dále sílit, bylo by podle ní žádoucí s ukončováním odkupů dluhopisů začít.

V novém týdnu vystoupí opět Dennis Lockhart, projev bude mít i šéf Fedu v St. Louis James Bullard.

Čtyřicet akcií z indexu S&P 500 zavíralo na maximální hodnotě z posledních 52 týdnů. V polovině května to přitom bylo 193 firem. Před zmenšujícím se počtem akcií, které dosahují maxim, varoval investor Marc Faber. Podle něj je to známka blížícího se propadu.

Marc Faber: Trh se letos propadne o 20 % Marc Faber: Trh se letos propadne o 20 % Index S&P 500 za letošní rok posílil o více než 19 %, což je sice ... Nakupujte, nemůžete prodělat Nakupujte, nemůžete prodělat Zuřivý býk Jeremy Siegel, profesor na Wharton School při University of Pennsylvania, tvrdí, že je ... Morgan Stanley: Termín, kdy Fed začne utlumovat QE, teď závisí na jediné statistice Morgan Stanley: Termín, kdy Fed začne utlumovat QE, teď závisí na jediné statistice Z americké ekonomiky přichází řada více či méně povzbudivých čísel. Jenže existuje jedna statistika, která ... Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Exit Fedu ukončí jednu epochu. Mnohé investiční strategie bude potřeba překopat Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Exit Fedu ukončí jednu epochu. Mnohé investiční strategie bude potřeba překopat Středoevropské banky by mohly zamířit k "východu" společně s Fedem. Zpřetrhala by se tak vazba ... Tento akciový indikátor stále funguje nadmíru spolehlivě Tento akciový indikátor stále funguje nadmíru spolehlivě Minulý týden překvapivě hodně klesl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. A ...
reklama
reklama