Kdy Fed skončí s podporou ekonomiky a je celé slavné QE vůbec k něčemu?

Kdy Fed skončí s podporou ekonomiky a je celé slavné QE vůbec k něčemu?

| redakce

Zatímco investoři rychle přehodnocují názory na to, kdy Fed začne utlumovat program odkupu dluhopisů, pronikla na veřejnost zpráva Fedu v San Francisku o velice malém dopadu QE na ekonomiku.

Ještě před týdnem byla podle sázkového portálu Odds pravděpodobnost, že Fed začne již v září omezovat QE, jen 14 %. Koncem minulého týdne však už většina investorů favorizovala září jako měsíc, kdy ke změně politiky centrální banky skutečně dojde. Konkrétně si to myslí 36 % investorů.

Kdy Fed začne utlumovat podporu ekonomiky?
Kdy Fed začne utlumovat podporu ekonomiky?

Stačilo přitom jen několik vystoupení členů Fedu, kteří zářijový termín nevyloučili. Podle investorů se naopak snížila pravděpodobnost, že konec QE přijde až v prosinci. Akcie minulý týden i kvůli těmto spekulacím přestaly zdražovat. Otázkou však je, zda mají trhy na tento krok Fedu vůbec upínat pozornost.

QE nefunguje

Možná tomu nebudete věřit, ale QE na ekonomiku nemá vůbec žádný dopad. Tedy alespoň podle pobočky Fedu v San Francisku. Ekonomové Vasco Curdia ze San Franciska a Andrea Ferrero z Fedu v New Yorku zveřejnili zprávu, která vliv QE značně rozporuje.

"Programy nákupu aktiv mají přinejlepším mírný dopad na ekonomický růst a inflaci. Mnohem větší efekt mají očekávání ohledně změny úrokových sazeb, ale ta mají zase nižší dopad než změna sazeb samotná," píší ve zkratce analytici z Fedu.

Podstatná tak bude diskuze o tom, kdy začít zvyšovat sazby. Podle výzkumu přispěl program QE2 v hodnotě 600 miliard dolarů k americkému HDP 0,13 % a k inflaci 0,03 %. "Výzkum přitom ukázal, že velmi důležitý je výhled na fungování této politiky. Bez výhledu by efekt na ekonomiku byl 0,04 % a na inflaci 0,02 %," tvrdí analytici.

reklama
reklama