Co musíte ráno vědět (15. srpna)

Co musíte ráno vědět (15. srpna)

| redakce

Jak si v půlce týdne vedou burzy, jak to vypadá s ekonomickým oživením evropských zemí a čím chce Coca-Cola přesvědčit zákazníky, že je zdravá? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ztrácely, investoři se bojí budoucnosti

Akciové trhy ve Spojených státech ve středu klesaly, protože slabé výsledky maloobchodní společnosti Macy's vyvolaly obavy ohledně vývoje spotřebitelských výdajů. Ty jsou klíčovou složkou americké ekonomiky. Investoři se navíc stále obávají toho, jak Fed rozhodně o kvantitativním uvolňování příští měsíc. Index S&P 500 uzavřel v mínusu pošesté z osmi obchodních dnů a odepsal 0,52 %. Právě sektor maloobchodu kvůli propadu ceny akcií Macy's ve středu odepsal více než 1 %. Dow ztratil 0,73 % a skončil na nejnižší hodnotě za poslední měsíc. Se ztrátou přes 113 bodů má za sebou nejhorší den od 28. června. Z posledních 13 obchodních dnů odepisoval devětkrát. Technologický Nasdaq odevzdal 0,41 %.

Akciový trh: Pacient je zatím docela v pořádku, i když má zvýšenou teplotu

2. Evropské akcie ve středu posilovaly. Recese v eurozóně je u konce

Evropské akcie ve středu rozšiřovaly zisky, index EuroStoxx 600 posiloval již pátý den v řadě. Od 24. června, kdy spadl na minimum, připsal již 12 % díky lepším než očekávaným makrodatům a potvrzení ze strany centrálních bank, které přislíbily, že budou udržovat úrokové sazby nízko delší dobu. Britský FTSE 100 ztratil 0,37 % poté, co zápis z jednání Bank of England ukázal lehkou nejednotnost v názorech členů rady. Francouzský CAC 40 však posílil o 0,53 % a německý DAX o 0,27 %. Nejlépe si vedly technologické firmy a automobilky, ztrácely naopak síťové odvětví a telekomunikace.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Evropa potřebuje Bradyho plán, s krizí se bude prát ještě deset let

3. Pražská burza ve středu uzavřela s mírnou ztrátou. Akcie NWR letěly vzhůru

Index PX ve středečním obchodování odepsal 0,05 % na 982,55 bodu. Nedařilo se především akciím pojišťovny VIG, které zlevnily o 2,75 % na 1 061 Kč. Odepisovala i znojemská společnost Pegas Nonwovens, jejíž cenné papíry zlevnily o procento na 594 Kč. Raketově vzhůru ve středu vyletěly akcie NWR. Po zahájení obchodování zpevňovaly o více než 21 %, den uzavřely se ziskem 7,27 % na 23,60 Kč. Posílily i akcie developera Orco (+3,87 %) a mediální CETV (+2,14 %).

Dosáhly akcie Erste Group Bank svého maxima?

4. Očekávané události

Čtvrtek bude bohatý na americká makrodata. Jako každý týden se dozvíme počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ale zjistíme také, jak dopadly průmyslová výroba a inflace v červenci. Spojené království zveřejní maloobchodní tržby a Český statistický úřad index cen výrobců. Pokračuje také výsledková sezóna, čísla odhalí například Lenovo Group nebo Wal-Mart. Očekávané čtvrteční výsledky najdete ZDE. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Český telekomunikační úřad vyhlásí podmínky nové aukce kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz pro rychlé mobilní sítě LTE. V podmínkách počítá s vyčleněním části nejlukrativnějšího pásma 800 MHz pro vstup čtvrtého mobilního operátora na trh.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. V Egyptě byl vyhlášen výjimečný stav

Egyptská vláda ve středu odpoledne vyhlásila výjimečný stav, který by měl trvat měsíc. Zároveň vyzvala armádu, aby pomohla ministerstvu vnitra při zajišťování bezpečnosti. Pokračující nepokoje v zemi si ve středu podle vlády vyžádaly 95 životů a více než 800 lidí bylo zraněno.

6. Brazílie žaluje společnost Samsung kvůli pracovním podmínkám v továrně. Požaduje odškodnění přes 100 milionů dolarů

Brazílie podala žalobu na společnost Samsung kvůli špatným pracovním podmínkám v továrně a požaduje více než 100 milionů dolarů za škody. Informovala o tom brazilská vláda. Ministerstvo práce v úterý uvedlo, že zaměstnanci továrny pracují i patnáct hodin denně a deset hodin z toho jsou na nohou, mnohdy i 27 dnů v řadě. Audit byl proveden v továrně v Manaus, jedné z největších výroben Samsungu na světě. Pracuje v ní šest tisíc lidí a zásobuje celou Latinskou Ameriku.

7. Členové Měnové rady Bank of England hlasovali 8 ku 1 pro upřesnění vývoje úrokových sazeb

Mark Carney nepřesvědčil všechny členy Měnové rady o tom, že provázání vývoje úrokových sazeb s mírou nezaměstnanosti a inflace je dobrý nápad. Martin Weale hlasoval proti. V otázce kvantitativního uvolňování byla však rada opět jednomyslně proti navýšení programu. Nejednotnost rady mírně znepokojila investory, kteří zvažují její případnou efektivitu. Výnos desetiletých státních dluhopisů vyskočil o 4 bazické body na 2,64 %, nejvýše od října 2011.

Evropská unie zítřka: Británie ven, Skotsko a Wales do klubu? Nic není nemožné, říká James Knightley (ING)

8. Česká ekonomika se dostala z recese, intervence ČNB jsou možná opět méně pravděpodobné

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy klesl ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 1,2 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím však byl o 0,7 % vyšší. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Hrubý domácí produkt eurozóny podle předběžných údajů ve druhém čtvrtletí rostl více, než se čekalo

9. Paulson koupí výrobce pián Steinway za 40 dolarů za akcii, zvedl nabídku o dva dolary

Investiční společnost Paulson & Co převezme za zhruba 512 milionů dolarů světoznámého výrobce hudebních nástrojů Steinway Musical Instruments. Ten proslul zejména svými klavíry. Až Paulson transakci dokončí, akcie společnosti Steinway stáhne z akciového trhu.

10. Bývalí pracovníci JPMorgan čelí obvinění kvůli obchodní ztrátě

Americká prokuratura obvinila dva bývalé zaměstnance banky JPMorgan Chase & Co ze snahy zatajit rozsah loňské obchodní ztráty ve výši 6,2 miliardy dolarů. Tu firmě způsobil obchodník Bruno Iksil, který získal přezdívku "londýnská velryba".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Nová reklamní kampaň Coca-Coly nabádá k pohybu. Víceméně

Coca-Cola trvá na tom, že její limonády jsou zdravé, a v nové reklamní kampani na Coca-Colu Light používá hopsající loutky a podivnou country melodii, aby ukázala, že "pohyb je štěstí a štěstí je pohyb".

reklama
reklama