Co musíte ráno vědět (16. srpna)

Co musíte ráno vědět (16. srpna)

| redakce

Jak s burzami mávají Fed a situace v Egyptě, jaké jsou podrobnosti nové aukce vyhlášené ČTÚ a jakou práci byste neměli dělat, pokud trpíte akrofobií? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek krvácely a mají nakročeno k nejhoršímu týdnu za dva měsíce

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování přibližně o procento níže a v průběhu dne své ztráty dále navyšovaly. Investory paradoxně nepotěšila velmi dobrá data z trhu práce a trhu s nemovitostmi. Se solidními makrodaty totiž rostou obavy investorů, že Fed v blízké době přistoupí k omezování nákupů vládních dluhopisů. Dow nakonec oslabil o 1,47 %, širší S&P 500 uzavřel se ztrátou 1,43 % a technologický Nasdaq odepsal 1,72 %.

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech klesl v týdnu do 10. srpna o 15 tisíc na 320 tisíc, což je nejnižší číslo od října 2007. Zpráva o vývoji spotřebitelských cen ukázala, že jádrová inflace na 1,7 % stále zůstává hluboko pod cílem Fedu. Americký index trhu s bydlením NAHB v srpnu nečekaně vzrostl na 59 bodů, nejvýše od roku 2005. Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu se v srpnu nečekaně propadl na 9,3 bodu z 19,8 bodu.

Výnosy amerických desetiletých vládních dluhopisů vzrostly na 2,77 % a třicetiletých na 3,82 %, nejvýše od srpna 2011.

Korekce o 10 %? Žádný problém. Kass ale varuje, že trh má vrchol za sebou

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely kvůli obavám z Fedu

Evropské akcie odepisovaly poté, co Spojené státy zveřejnily lepší než očekávaná data z trhu práce, což přiživilo obavy ohledně konce kvantitativního uvolňování. Britský FTSE 100 odepsal 1,58 %, francouzský CAC 40 0,51 % a německý DAX 0,73 %. Ztrácely všechny sektory indexu DJ EuroStoxx 600, nejvíce odepisovaly sektory maloobchodu a základních materiálů, jen mírnou ztrátu si připsaly chemický sektor, ropné společnosti a síťové odvětví.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Evropa potřebuje Bradyho plán, s krizí se bude prát ještě deset let

3. Pražská burza ve čtvrtek zamířila do mínusu. Akcie Pegasu Nonwovens prudce oslabují kvůli situaci v Egyptě

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,16 %. Akcie NWR stále posilují, zbytek významnějších akcií uzavřel v červených číslech. Akcie NWR podražily o 4,24 % na 24,60 Kč, Pegas Nonwovens odepsal 3,15 % po zprávě, že firma kvůli nepokojům v Egyptě uzavírá dočasně svou tamní výrobní linku. Výrazně ztrácely i cenné papíry TMR (-2,35 %) a Komerční banky (-2,02 %).

Pegas Nonwovens z bezpečnostních důvodů zastavuje provoz výrobní linky v Egyptě

Dosáhly akcie Erste Group Bank svého maxima?

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní zahájenou výstavbu, Michiganská univerzita předběžné výsledky svého měsíčního průzkumu spotřebitelské důvěry a eurozóna odhalí konečnou zprávu o vývoji spotřebitelských cen v červenci a obchodní bilanci. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Obama kritizuje egyptskou vládu za postup proti protestujícím

Nepokoje v Egyptě pokračují. Počet obětí středečního zásahu policie a armády se ve čtvrtek odpoledne vyšplhal na 525 a dále roste. Muslimské bratrstvo oznámilo, že je hněv protestujících nyní "mimo kontrolu" a protestující podpálili dvě vládní budovy v Gíze. K situaci se vyjádřil americký prezident Barack Obama, který přerušil společná vojenská cvičení s Egyptem a vyzval vládu, aby protestující respektovala a odvolala výjimečný stav.

6. MMF zhoršil odhad růstu slovenské ekonomiky

Mezinárodní měnový fond zhoršil odhad růstu slovenské ekonomiky v letošním i příštím roce. Hrubý domácí produkt země pod Tatrami letos prý vzroste o 0,6 %, zatímco původní prognóza fondu počítala s růstem o 1,4 %. Vyplývá to z aktualizované prognózy vývoje slovenské ekonomiky, kterou MMF vydal po konzultacích se slovenskými činiteli.

7. David Rosenberg: Po 20 letech přestávám varovat před deflací, inflace poroste

David Rosenberg, ekonom z Gluskin Sheff, 20 let varoval před deflací, ale nyní mění názor. Věří, že v americké ekonomice nastanou inflační tlaky. Je to prý jen otázka času, deflaci se totiž usilovně snaží zabránit Fed. A Bernankeho družina ji zkrátka nebude chtít dopustit.

8. ČTÚ vyhlásil novou aukci kmitočtů pro mobilní sítě LTE

Český telekomunikační úřad ve čtvrtek vyhlásil novou aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Vyčlenil více frekvencí pro čtvrtého operátora než v předchozí soutěži. Přihlášky bude přijímat do 30. září, samotná aukce začne do poloviny listopadu. Kvůli chybně nastaveným podmínkám musel úřad letos v březnu předchozí aukci ukončit.

9. Poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí klesla na čtyřleté minimum

Celosvětová poptávka po zlatě se ve druhém čtvrtletí propadla na čtyřleté minimum kvůli poklesu zájmu ze strany investorů a centrálních bank. Poptávka po zlatých špercích však prudce stoupla díky nižším cenám. Oznámilo to ve středu sdružení předních těžařů zlata World Gold Council. Čistá poptávka po žlutém kovu ve čtvrtletí meziročně klesla o 12 % na 856 milionů tun, tedy na nejnižší úroveň od roku 2009. Nákupy zlata ze strany centrálních bank se snížily téměř o 60 %. Investoři navíc stahovali své peníze z fondů založených na zlatě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Provazochodec se držel bez jištění jen prsty u nohou

Adili Wuxor, světoznámý provazochodec, úspěšně přešel jen s tyčí na udržování rovnováhy téměř půl kilometru dlouhý a 3 centimetry široký provaz ve výšce 116 metrů ve městě Kuang-čou. Asistoval mu i jeden z jeho žáků, který se na lano dokonce bez jištění zavěsil pouze prsty u nohou.

reklama
reklama