Burzovní kalendář 19. 8. - 23. 8. 2013

Burzovní kalendář 19. 8. - 23. 8. 2013

| redakce

Světové akciové trhy mají v novém týdnu co napravovat. Pozitivní impulzy by mohly přijít z ekonomiky, eurozóna i USA zveřejňují předběžné údaje z průzkumů mezi nákupními manažery, obavy z dalších kroků Fedu ale zahalují západní burzy jako stín. Na pražské burze budou investory zajímat především hospodářské výsledky NWR a Philip Morris ČR.

USA

19/8 - 23/8 Výsledková sezóna (Home Depot, J.C. Penney, Best Buy, Target, Hewlett-Packard, Gap)

20/8 Index aktivity Chicagského Fedu

21/8 Prodeje existujících domů

21/8 Zápis z jednání FOMC

22/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

22/8 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH)

22/8 Index cen domů FHFA

22/8 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

22/8 Projev guvernéra dallaského Fedu Richarda Fishera v Orlandu

22/8 Začíná summit centrálních bankéřů v Jackson Hole za účasti Christine Lagardeové (MMF)

23/8 Prodeje nových domů

Americké akcie zažily jeden z nejhorších týdnů letošního roku, Dow má za sebou dokonce nejhorší týden v roce. Hlavní indexy klesly v týdnu podruhé v řadě. Ve středu a ve čtvrtek ztratily v součtu přes 2 %, za celý týden Dow ztratil 2,23 %, S&P 500 odepsal 2,1 % a Nasdaq klesl o 1,57 %. Od začátku roku ale hlavní indexy udržují zisky přes 15 %, technologický Nasdaq dokonce zhruba 19 %.

"Index S&P 500 prolomil důležitý support v zóně 1 670 až 1 675 bodů, který se změnil na nejbližší rezistenci. V pátek index uzavřel těsně pod 50denním klouzavým průměrem. Support je nyní v zóně 1 640 až 1 650 bodů. Pokud použijeme Fibonacciho úrovně, 50% úroveň je 1 634 bodů. Celkový výhled se ve střednědobém horizontu změnil na negativní," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Přes páteční pokles indexu S&P 500 ale index VIX poslední obchodní den mírně klesl a nepřekonal hladinu 15 bodů. Jde asi o jediné pozitivum uplynulého týdne. Další růst indexu volatility nad 15 by znamenal breakout z rozpětí a pro akciový trh negativní signál."

Maloobchodní společnosti zamířily v pátek dolů kvůli obavám ohledně vývoje tržeb a stoupající úrokové sazby (10leté výnosy z dluhopisů vzrostly na 2leté maximum 2,86 %, uzavřely týden na 2,83 %) snížily poptávku investorů po firmách s vysokými dividendami. Maloobchodní společnost Nordstrom oslabovala poté, co její čtvrtletní tržby zaostaly za očekáváním analytiků. Firma navíc zhoršila odhad celoročních tržeb i zisku.

Na trhu přetrvávají obavy ze slabých spotřebitelských výdajů a z omezování opatření na podporu hospodářského růstu. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu předběžně klesl z 85,1 bodu na 80 bodů (odhad: 85,5 bodu). V týdnu investory "nenaladila" ani kvartální čísla a snížený výhled největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores.

Akcie mají za sebou po dvou týdnech poklesů návrat z maxim o 3 až 5 %. "Podle mě se trh bude vyvíjet v podstatě do strany až do dalšího zasedání FOMC v polovině září," říká Matt Kaufler, portfoliomanažer fondu Federated Clover. "Dokupujeme aktuálně spíše akcie ze sektorů citlivějších na ekonomický cyklus." Od začátku srpna se nedaří například sektorům zdravotní péče, telekomunikacím a síťovému odvětví, naopak Apple pomáhá svým 11% posílením držet nad vodou technologický sektor.

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 320 tisíc. Toto pozitivní překvapení podpořilo výprodej na akciovém trhu, pravděpodobnost utlumení QE opět vzrostla. Zpráva o vývoji spotřebitelských cen ukázala, že jádrová inflace je při 1,7 % stále hluboko pod cílem Fedu.

Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart prohlásil, že konkrétní rozhodnutí o další podobě programu kvantitativního uvolňování bude americká centrální banka s největší pravděpodobností schopna učinit až v září.

A právě Fed, konkrétně zápis z posledního jednání jeho měnového výboru, bude i v novém týdnu v centru pozornosti investorů. Zápis může napovědět více o rozložení sil pro a proti omezení programu odkupů dluhopisů. Ve čtvrtek navíc začíná summit centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu, kde se nebude řešit nic jiného než ekonomické výhledy a měnová politika. Janet Yellenová, jedna z kandidátek na post prezidenta Fedu po Benu Bernankem, bude na místě, sám "Helikoptéra Ben" se letos setkání nezúčastní.

Výnosy amerických desetiletých (2,77 %) a třicetiletých (3,82 %) státních dluhopisů ve čtvrtek vzrostly nejvýše od srpna 2011. V pátek v růstu ještě pokračovaly. Zabrání Fedu v omezování QE rostoucí výnosy dluhopisů?

Výsledková sezóna v USA se blíží ke konci, několik velkých firem ale svá čísla v týdnu odhalí. Na zajímavou možnost pro spekulanty v rámci zveřejňování čísel za druhý kvartál upozorňuje v rámci výhledu na celý obchodní týden makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu České spořitelny.

Z výsledků bude zajímavé sledovat především maloobchodní řetězce jako Best Buy, J.C. Penney nebo Lowe's. Kromě toho se konají setkání akcionářů Wal-Martu nebo Office Depotu.

Makrokalendář není v týdnu příliš bohatý. Vedle dat z trhu nemovitostí a čtvrtečních pravidelných týdenních statistik z trhu práce budou trhy čekat především na předběžný údaj indexu průmyslové aktivity (Markit PMI FLASH). Tento index v červenci potěšil, stejně jako jeho "kolega" ISM. Data z posledních dnů ale nejsou v USA příliš uspokojivá, takže odhady analytiků (mírný růst na 53,5 bodu z červencových 53,2 bodu) mohou ještě doznat změn, případně nebýt naplněny.

Korekce o 10 %? Žádný problém. Kass ale varuje, že trh má vrchol za sebou Korekce o 10 %? Žádný problém. Kass ale varuje, že trh má vrchol za sebou Americké akciové indexy ze svých maxim 2. srpna klesly zhruba o 2 %. Čekání na ... Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. srpna Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. srpna Které světové firmy představí své výsledky hospodaření za druhý kvartál v týdnu od 19. srpna? ... Co si vzít z americké výsledkové sezóny za druhý kvartál? Co si vzít z americké výsledkové sezóny za druhý kvartál? Americká výsledková sezóna je až na několik významných firem především ze spotřebitelského sektoru u konce. ... Proč by Janet Yellenová měla vystřídat Bena Bernankeho v čele Fedu Proč by Janet Yellenová měla vystřídat Bena Bernankeho v čele Fedu Janet Yellenová byla některými ekonomy už v době, kdy se jednalo o znovujmenování Bena Bernankeho ... Odchází Ben Bernanke, otec kvantitativního uvolňování Odchází Ben Bernanke, otec kvantitativního uvolňování Druhé funkční období současného šéfa americké centrální banky se pomalu blíží ke konci. Období, během ...
reklama
reklama