Co musíte ráno vědět (19. srpna)

Co musíte ráno vědět (19. srpna)

| redakce

Jak si v minulém týdny vedly trhy, proč je banka JPMorgan opět v hledáčku amerických federálních úřadů a co všechno se můžeme naučit od čínských stavitelů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek nedokázaly zvrátit negativní trend z druhé poloviny týdne

Americké akcie v pátek dopoledne zastavily dva dny trvající strmý pokles, hlavní indexy mírně posilovaly, ale během odpoledne zamířily opět do mínusu. Index Dow má za sebou nejhorší týden v roce a hlavní indexy klesly v týdnu podruhé v řadě. Dow se v pátek snížil o 0,20 % na 15 081,47 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,33 % na 1 655,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,09 % na 3 602,78 bodu. Za celý týden Dow ztratil 2,23 %, S&P 500 odepsal 2,1 % a Nasdaq klesl o 1,57 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědí hostina pokračuje

Korekce o 10 %? Žádný problém. Kass ale varuje, že trh má vrchol za sebou

2. Evropské akcie v pátek posilovaly. Nahoru je vytáhly těžařské společnosti a banky

Evropské akcie v pátek posilovaly poté, co index Stoxx Europe 600 ve čtvrtek odepsal nejvíce za posledních pět týdnů. Těžařské firmy vyvažovaly ztráty aerolinek díky rostoucím cenám drahých kovů. Britský FTSE 100 připsal 0,26 %, francouzský CAC 40 0,75 % a německý DAX 0,19 %. Nejvíce se dařilo těžařským firmám, bankám a sektoru finančních služeb, ztrácely naopak mediální a potravinářské společnosti. Za celý týden FTSE 100 odepsal 1,27 %, CAC 40 posílil o 1,16 % a DAX o 0,64 %.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Evropa potřebuje Bradyho plán, s krizí se bude prát ještě deset let

3. Pražská burza v uplynulém týdnu posílila

Akcie na pražské burze po čtvrtečních ztrátách v pátek vesměs posilovaly. Index PX připsal 1,11 %. Cenné papíry Erste Group Bank podražily o 3,7 % na 691,6 Kč. Polepšily si i akcie pojišťovny VIG, které připsaly 2,36 % na 1 086 Kč. Ještě chvíli před uzavřením burzy posilovaly akcie NWR o 4,27 %, vzápětí však zisk smazaly až na +0,20 %. Přes 2 % naopak prohlubovaly ztrátu cenné papíry textilní společnosti Pegas Nonwovens a kolem 2 % odepsal i developer Orco.

V uplynulém týdnu pražská burza opět zpevnila. Index PX proti minulému pátku přidal procento na 982 bodů, když v minulém týdnu posílil o 2,6 %. Největší zisky zaznamenaly akcie těžařské firmy NWR, které si polepšily o téměř 43 %. Naopak největší ztráty postihly cenné papíry textilní firmy Pegas Nonwovens.

Pegas Nonwovens z bezpečnostních důvodů zastavuje provoz výrobní linky v Egyptě

Dosáhly akcie Erste Group Bank svého maxima?

4. Očekávané události

Pondělí bude na makrodata chudé. V Praze se ale koná Investiční fórum Speciál k budoucnosti investic. Vystoupí hedgeový manažer z londýnské City Nick Beecroft a zástupce šéfa investičního oddělení privátní rakouské Bank Gutmann Nikolaus Görg, představí svá očekávání ohledně zbytku roku a odhalí strategie, jimiž se oni a jejich klienti budou řídit. Více informací naleznete ZDE. Pokračuje také výsledková sezóna. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. USA prý vyšetřují JPMorgan kvůli způsobům zaměstnávání v Číně

Americké federální úřady vyšetřují, zda banka JPMorgan Chase & Co nenajímala děti bohatých čínských představitelů, aby finančnímu ústavu pomohly k lukrativním obchodům v druhé největší ekonomice světa. Informoval o tom v sobotu večer na svém webu americký deník The New York Times s odvoláním na důvěrný dokument americké vlády.

Banka JPMorgan chce prodat své bývalé ústředí v New Yorku

6. Řecko dovolí bankám zabavovat domy kvůli nesplácení hypoték

Řecká vláda hodlá zrušit restrikce na zabavování domů kvůli nesplácení hypoték. Chce tak umožnit bankám získat zpět peníze ztracené v nedobytných úvěrech. Uvedl to v sobotu řecký ministr financí Jannis Sturnaras. Někteří politici se však obávají, že tento krok vyvolá v krizí zmítané zemi nepokoje.

7. Americká burzovní komise schválila fúzi burz ICE a NYSE Euronext

Americká Komise pro cenné papíry a burzy schválila plánované převzetí burzovní skupiny NYSE Euronext konkurentem IntercontinentalExchange (ICE) za 8,2 miliardy dolarů. Komise to v pátek uvedla na svých internetových stránkách. Burzy se na fúzi dohodly koncem loňského roku. Jejich spojením vznikne globální burzovní operátor, který bude nabízet širokou škálu obchodů s finančními produkty.

8. Stojí za růstem cen ropy Egypt? Vůbec ne, tvrdí analytici

Ceny ropy se od svržení egyptského prezidenta Mursího minulý měsíc vyšplhaly nahoru. Analytici se však přou o to, zda je situace v Egyptě opravdu klíčovým faktorem, který ceny vyhání nahoru, a kam až ceny porostou - pokud vůbec.

9. Fed by se kromě omezení QE mohl potýkat s větším problémem. Ekonomika Spojených států připomíná Hunger Games

Boris Schlossberg, ředitel BK Asset Management, prohlásil, že Spojené státy připomínají postapokalyptickou verzi budoucnosti zobrazenou ve zfilmované knižní trilogii Hunger Games. Malá část obyvatel je výrazně bohatá, proti ní pak stojí lidé, kteří se sotva protloukají.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Jak si vypomáhají čínští dělníci na pracovišti

Jak dostat cement do vyšších pater budovy, když žebřík nestačí? Nechte se inspirovat čínskými dělníky.

reklama
reklama