Nový pohled na kolaps trhu v roce 1929

| redakce

Tradiční průzkumy popularity amerických prezidentů Calvinu Coolidgeovi, který byl v Bílém domě před hospodářskou krizí 30. let, příliš nepřejí. Bývá obviňován z toho, že přivedl USA na pokraj krachu akciového trhu v roce 1929.

Calvin Coolidge
Calvin Coolidge

Coolidge v roce 1929 údajně prohlásil, že prosperita má absolutně zdravé základy a akcie jsou levné. Podle Johna Kennetha Galbraitha, kanadsko-amerického ekonoma a bývalého prezidentského poradce, byl tento výrok pro akciovou rally něco takového, jako kdybyste přitopili pod kotlem. Akcie pokračovaly v růstu i během funkčního období prezidenta Herberta Hoovera, který nastoupil po Coolidgeovi. Následný krach byl podle řady historiků kvůli nešikovnému výroku prezidenta Coolidge ještě drtivější.

Mýtus o Coolidgeových slovech vyvrácen

Přehlížení varovných signálů znepokojilo Hoovera, který lépe rozuměl detailům fungování úvěrů a trhů a přesně předpověděl krach v roce 1929. Ale přestože Coolidge akciový trh rozhodně nechladil, současné průzkumy naznačují, že jeho vina na krachu byla ve skutečnosti menší, než jakou mu někteří historici přisuzují.

Index Dow 5. ledna 1928 uzavřel jen lehce pod úrovní 200 bodů. Další den dostal Coolidge na tiskové konferenci otázku, zda není množství brokerských úvěrů, které umožňovaly velké akciové nákupy, přehnané. Odpověděl, že objem různých aktiv, která jsou obchodována na akciové burze, je mnohem větší než kdy dříve, ale nevidí žádné signály toho, že by mělo být množství úvěrů příliš vysoké.

Prezidentův výrok, nafouknutý v médiích, překvapil investory a kritiky. Jakmile se jeho slova rozkřikla, Dow poskočil o procento výše. Udržitelná rally ale nepřišla. Následující týdny index opět klesal. Pozdější býčí trh přišel bez jakéhokoli stimulu z Bílého domu.

Ale co onen Coolidgeův katastrofální výrok ze začátku roku 1929 o tom, že prosperita je "absolutně zdravá" a "akcie jsou při tehdejších cenách levné"? Jako jediný možný zdroj citace připadá v úvahu Hoover.

Odpověď v rukopise

Při pozdějším zkoumání vztahů obou prezidentů George H. Nash revidoval některé pasáže z Hooverových memoárů. První pasáž, Hooverův rukopis, přináší v kontextu jeho vlastních obav z přicházející akciové tržní paniky komentář v třetí osobě:

"Byl jsem v rozpacích z Coolidgeova prohlášení na tiskové konferenci pár dní před tím, než opustil prezidentský úřad, když ujistil zemi, že je její prosperita absolutně zdravá a že jsou akcie levné." Pozdější koncept, psaný na stroji s rukopisnými úpravami, dává jeden ze dvou údajně Coolidgeových výroků do uvozovek.

V roce 1952 Hoover publikoval řadu memoárů, v nichž se oba výroky prezentované jako Coolidgeova slova objevují v uvozovkách. Hoover možná neúmyslně vložil Coolidgeovi do úst slova, která ve skutečnosti nikdy nevyřkl. Pro Coolidgeův výrok z roku 1929 neexistuje žádný důkaz. Jediným - nepřímým - je Hooverův popis Coolidgeovy tiskové konference z roku 1928. I kdyby tomu tak bylo, je rozdíl mezi komentářem trhu při 200 bodech a podněcováním akciového trhu při 300 bodech o rok později.

Galbraithův popis Coolidge jako přehnaně optimistického prezidenta není přesný. Ve skutečnosti se stejně jako Hoover tržního růstu obával. Proč ale zůstával zticha? Podle všeho byl toho názoru, že zásahy prezidenta do ekonomiky mohou nastartovat trend, který může nadělat větší škodu než jakýkoli krach. Věřil v nezávislost Fedu, ne na to, že by měl nad finančními trhy dohlížet pán Bílého domu. Kde že loňské sněhy jsou...

Zdroj: Forbes

reklama
reklama