Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Co musíte ráno vědět (20. srpna)

| redakce

Jak zahájily burzy nový týden, jak vnímají Němci bitcoin a jak si vede v kinech film o zakladateli společnosti Apple? To vše musíte ráno vědět.

1. Fed může překvapit jen pozitivně, zlatu se bude dařit lépe, trhy se nebojí EMU, ale růstu sazeb. Investiční fórum Speciál nabídlo názory špičkových odborníků na akcie, měnovou politiku i ekonomiku

Nick Beecroft z hedgeového fondu C-View a Nikolaus Görg z Bank Gutmann byly hosty mimořádného Investičního fóra. Jejich názory jsme vám nabídli živě na Twitteru Investičního webu, zpracováváme rozhovory s nimi i dalšími hosty události.

Investiční fórum Speciál: Zlato má to nejhorší za sebou, Fed trhům pomůže

2. Americké akcie nepřestávají klesat

Americké akcie v pondělí ztrácely poté, co si Dow minulý týden připsal nejprudší týdenní pokles za posledních čtrnáct měsíců. Indexy uzavřely v červených číslech a Dow prozatím směřuje k největší měsíční ztrátě od května 2012, v pondělí odepsal 0,47 %. Oživení zaznamenal technologický sektor, nejlépe si z firem zahrnutých v indexu Dow vedl Intel, přes procento posílily i akcie společností Johnson & Johnson a Boeing. Ztrácely naopak akcie JPMorgan, Alcoy a Hewlett-Packard. Dow a S&P 500 mají za sebou první čtyřdenní ztrátovou řadu od začátku roku a uzavřely na nejnižších hodnotách za více než měsíc. S&P 500 odepsal 0,59 % na 1 646,06 bodu a technologický Nasdaq 0,38 % na 3 589,09 bodu, což představuje nejnižší hodnotu za poslední tři týdny. Nejlépe si z firem S&P 500 vedly Dollar General, Intel a Apple, ztrácely naopak Cliffs Natural, Apache a Peabody Energy.

Pokračuje růst výnosů amerických dluhopisů. V pondělí výnos desetiletých státních dluhopisů dokonce přeskočil hodnotu z července 2011. Podle některých ekonomů jde o reakci na obavy z Larryho Summerse jako možného nového šéfa Fedu. Na rozdíl od Janet Yellenové se Summers řadí spíše k jestřábům. V průběhu obchodování výnos vyskočil i nad 2,89 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědí hostina pokračuje

Korekce o 10 %? Žádný problém. Kass ale varuje, že trh má vrchol za sebou

3. Evropské akcie v pondělí zamířily do červených čísel. Investoři vyhlížejí zápis ze zasedání FOMC

Burzám v Evropě se v pondělí příliš nedařilo. Investoři se drží zpátky kvůli obavám z Fedu a vyhlížejí zápis z jednání FOMC, v němž budou hledat jakoukoli detailnější zmínku o plánovaném omezení kvantitativního uvolňování. Britský FTSE 100 odepsal 0,53 %, francouzský CAC 40 0,97 % a německý DAX 0,31 %. Nejlépe si vedly chemický sektor a mediální společnosti, ztrácely naopak stavební firmy, banky a sektor základních materiálů.

Evropské akcie v posledních týdnech nechávají zbytek světa za sebou

4. Pražská burza zahájila týden ztrátou. Dolů ji tlačily akcie CETV a Erste Group Bank

Index PX otevřel nový týden ztrátou 0,58 % a zakončil pondělní obchodování na 976,24 bodu. Nejvíce zlevňovaly akcie mediální společnosti CME, které odepsaly 4,01 %, ale nedařilo se ani cenným papírům Erste Group Bank, které oslabily o 3,22 %. Posílil naopak developer Orco (+3,97 %), polepšily si i akcie NWR (+2,43 %).

Co čekat od akcií Pegasu, NWR a Philip Morris

5. Očekávané události

Chicagský Fed zveřejní výsledky indexu průmyslové aktivity v oblasti a Německo index cen výrobců. Trhy však bude více sledovat výsledkovou sezónu. Čísla za minulý kvartál zveřejní například maloobchodní řetězce Best Buy a J.C. Penney nebo společnost Dell. Přehled úterních očekávaných výsledků naleznete ZDE. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Philip Morris ČR - očekávání výsledků 2Q2013
Philip Morris ČR - očekávání výsledků 2Q2013Zdroj: Erste Bank

České investory budou zajímat kvartální výsledky tabákové společnosti Philip Morris ČR. "Očekáváme 11% pokles čistého nekonsolidovaného zisku na 1,04 miliardy Kč (754 Kč na akcii). V případě naplnění projekce by trh mohl reagovat mírně negativně, podle Bloombergu totiž analytici vyhlížejí roční dividendu 880 Kč na akcii," napsal hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček ve svém týdenním výhledu. Česká spořitelna očekává pokračující zhoršování finančních výsledků, především kvůli ztrátám tržního podílu a poklesu vývozu na hlavní trhy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

6. Bundesbank: Německo ve 2. pololetí opět poroste běžným tempem

Německá ekonomika se ve druhém pololetí po silném druhém čtvrtletí stabilizuje a vrátí se k běžnému růstovému tempu. Předpověděla to v pondělí německá centrální banka. Ve druhém čtvrtletí se největší evropská ekonomika, která má klíčový vliv na české hospodářství, vymanila z útlumu a zaznamenala nejsilnější růst za více než rok.

7. Němci uznali virtuální měnu bitcoin, jsou to prý soukromé peníze

Německé ministerstvo financí uznalo virtuální měnu bitcoin, kterou považuje za "soukromé peníze". Rozhodnutí mimo jiné znamená, že komerční zisky spojené s bitcoiny je možné zdaňovat, soukromé využití virtuálních peněz bude ale daňových odvodů ušetřeno. Ministerstvo se k bitcoinům vyjádřilo na dotaz poslance Franka Schäfflera, který je členem finančního výboru parlamentu.

8. ODS zřejmě nepodpoří rozpuštění Sněmovny

Poslanci ODS v úterý zřejmě nepodpoří rozpuštění Sněmovny. Podle místopředsedkyně strany Miroslavy Němcové jim vedení doporučilo hlasovat pro, pokud budou schváleny některé zákony. A to se nestalo, dodala Němcová. I přesto by se pro rozpuštění Sněmovny mohlo najít potřebných 120 hlasů, protože podle dřívějších informací návrh podpoří poslanci ČSSD, TOP 09 a KSČM, kteří mají dohromady 122 hlasů.

9. Mobius: Výdělky hledejte na mladých trzích, Fed je nezastaví

Mark Mobius, šéf Templeton Emerging Markets Group, věří rozvíjejícím se trhům. Podle něj v současnosti panují přehnané obavy ohledně ukončení programu na podporu ekonomiky americkou centrální bankou.

10. Italský premiér Letta varuje před hrozbou kolapsu vlády

Italský předseda vlády Enrico Letta v neděli varoval, že by kolaps jeho kabinetu podkopal ekonomické oživení země a rozlítil voliče. Reagoval tak na informace o tom, že by Silvio Berlusconi mohl stáhnout z kabinetu svoji stranu, pokud by byl vyloučen ze Senátu, a tím vládu rozložit. Podle italské zpravodajské agentury Ansa členové Berlusconiho strany kabinet opustí, pokud Berlusconi přijde o křeslo v Senátu, a zároveň bývalý premiér v pondělí oznámil, že nadále hodlá stát v čele středo-pravicového politického bloku kolem jeho strany Lid svobody.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Filmový Steve Jobs o premiérovém víkendu vyhořel

Biografický snímek Jobs o životě zakladatele společnosti Apple má za sebou nepříjemný premiérový týden ve Spojených státech. Film vynesl na lístcích za víkend pouze 6,7 milionu dolarů, což ho řadí až na sedmou příčku úspěšnosti. Kritici ho vesměs strhali. Podle Sandy Cohenové z deníku Huffington Post se jedná spíše o historii společnosti než Jobsův život. Lepší název by podle ní byl "historie počítačů Apple".

reklama
reklama