Další evropský realitní boom, tentokrát za peníze z Asie

Další evropský realitní boom, tentokrát za peníze z Asie

| redakce

Čínští a jihokorejští investoři se zaměřují na komerční reality ve velkých evropských zemích. Podle Jones Lang LaSalle, společnosti nabízející finanční a odborné služby v oboru realitních služeb a správy investic, tím v první polovině roku podpořili investice na starém kontinentu.

Čistý příliv kapitálu do evropských komerčních realit vzrostl v prvním pololetí 2013 na 12 miliard USD, tedy o 18 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Investorům z Asie a Tichomoří lze přičítat zhruba polovinu (zhruba 5,6 miliardy USD). "Za růstem stáli zejména čínští a jihokorejští investoři, poptávající hlavně rezidenční a kancelářské prostory. Očekáváme, že institucionální poptávka z emerging markets bude hlavním tématem na trzích komerčních realit i během následujících let," předpokládá Alistair Meadows, ředitel Jones Lang LaSalle pro Asii a Pacifik.

Nadměrná expozice na lokálních trzích, růst kapitálu a zlepšení důvěry v investování do mezinárodních realit, to vše patří podle Davida Green-Morgana, šéfa analýz světových kapitálových trhů v Jones Lang LaSalle, mezi důvody zvyšujícího se zájmu o evropské komerční reality. "Jihokorejci se přemísťují ze svého malého trhu na ten globální. Ten je obrovský a nabízí mnohem větší potenciál," myslí si Green-Morgan a připomíná, že obavy z evropské krize jako důvod, proč se Evropě vyhýbat, už vyprchaly.

Dodává, že čínská ekonomika sice může zpomalovat, nicméně kapitálová základna je v zemi nadále významná díky desetiletím stabilního ekonomického růstu. "Vláda razí politiku podpory zahraničních investic prostřednictvím svých podniků a institucí," říká Green-Morgan.

Region Asie a Pacifiku představoval nejvyšší podíl v neamerických investicích v prvním pololetí s 8,5 miliardy USD (Jižní Korea s Čínou byly samozřejmě v čele). Nákupní aktivita ze strany těchto dvou asijských ekonomik se v první polovině roku ve srovnání s loňskem více než zdvojnásobila.

Kam peníze plynou?

V kurzu jsou u Jihokorejců a Číňanů akvizice předních evropských realitních trhů ve Spojeném království, Francii a Německu. Celosvětovou top destinací pro komerční reality zůstává Londýn. "60 % všech peněz, co se do Evropy přesouvá z Ameriky, Blízkého Východu nebo Asie a Tichomoří, nachází svůj nový domov v Londýně," odhaluje Jones Lang LaSalle.

Za zmínku stojí některé konkrétní kontrakty. Například koupě budovy londýnské pojišťovny Lloyds of London za 393,5 milionu USD čínskou pojišťovnou Ping An začátkem července. Jihokorejský institucionální investor Samsung SRA Asset Management zase koupil v dubnu budovu 30 Crown Place v centru Londýna za 215 milionů USD.

Objevují se už také signály, že se zahraniční investoři začínají poohlížet po investování v dalších zemích Evropy. "Stále větší měrou pozorujeme, jak odcházejí do Německa, Francie či jiných zemí Evropské unie, třeba do Švédska," uzavírá Green-Morgan.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama