Nick Beecroft (C-View): Yellenová v čele Fedu by prospěla akciím. Korekce na rozvíjejících se trzích kvůli obavám z konce QE je téměř minulostí

Nick Beecroft (C-View): Yellenová v čele Fedu by prospěla akciím. Korekce na rozvíjejících se trzích kvůli obavám z konce QE je téměř minulostí

| Roman Chlupatý

Peking by do tří měsíců měl povzbudit domácí ekonomiku. Pokud to neudělá, budou rozvíjející se trhy opět pod tlakem. Pod něj je dostaly spekulace o možném utlumení kvantitativního uvolňování. Korekce s tím spojená je nicméně téměř u konce, myslí si portfoliomanažer Global Macro Interest Rate programu hedgeového fondu C-View Nick Beecroft. Holubičí povaha očekávané příští šéfky Fedu by podle něj navíc mohla takzvaný exit Fedu zastavit, možná i zvrátit.

Některé mladé trhy, které patřily k miláčkům investorů, jsou kvůli Fedu pod tlakem. Čekáte, že až americká centrální banka oznámí utlumení kvantitativního uvolňování, budou opět padat, nebo korekce s exitem spojená už proběhla?

Myslím si, že je ona korekce téměř minulostí. Rozvíjející se trhy se blíží k bodu zlomu. V Číně, Indii nebo Brazílii dochází k poměrně významnému zpomalení, přinejmenším v oblastech, jež tyto ekonomiky donedávna táhly. Podle mě tyto trhy zanedlouho dosednou na dno, že se jejich pokles zastaví. Zároveň si myslím, že Čína přispěchá s nějakými opatřeními, která zajistí, aby se růst ekonomiky pohyboval kolem cílené úrovně 7,5 %. Indii a Brazílii by pak jistě mělo pomoci pokračující oživení americké ekonomiky. Proto jsem stále optimistou, nebo se o to alespoň v případě emerging markets snažím.

Co rozhodne o tom, zda bude tento váš optimismus oprávněný?

Hodně bude záležet na Číně, na tom, zda během následujících dvou, tří měsíců domácí ekonomice pomocí fiskálního nebo monetárního stimulu pomůže. Součástí těchto kroků by určitě mělo být i oslabení čínské měny. Pokud k něčemu podobnému během následujících tří měsíců nedojde, pak bych se asi začal trochu obávat, že akcie na mladých trzích budou nadále pod tlakem. Čína bude klíčová.

Hrozí, že by rozvíjející se trhy zachvátila krize, která by následně zahýbala celým světem?

Nemyslím si, že se něco podobného stane. Varovné signály nějaké nebezpečné úvěrové expanze na mladých trzích nyní nevidím. S jedinou výjimkou, a tou je právě Čína. V souvislosti s ní existují velké obavy kvůli možným problémům způsobeným šedým bankovnictvím. Tuto oblast má jistě smysl sledovat. Na druhou stranu je ale Čína v záviděníhodné pozici, má totiž obrovské devizové rezervy. Vše tedy naznačuje tomu, že i kdyby přišla velká bankovní krize, stát by byl ochoten a schopen pomoci. Někdy dokonce přemýšlím o tom, zda bychom si vůbec krize všimli. Vzhledem k tomu, jak tajnůstkářský čínský režim je, může krize začít a skončit, aniž bychom se to dozvěděli. Proto má na jednu stranu jistě smysl, aby investoři čínský bankovní sektor sledovali, ale asi na druhou stranu nemá smysl, aby jen kvůli tomuto riziku Čínu ignorovali při alokaci svých investic.

Vraťme se ještě k Fedu. Ten investoři sledují nejen kvůli exitu, ale i chystanému střídání stráží. Nastoupí podle vás na Bernankeho místo Janet Yellen, nebo Larry Summers?

Celý trh čeká, že to bude Yellenová nebo Summers, a on to opravdu jeden z nich na 90 % bude. Pokud z toho vycházíme, domnívám se, že je Yellen pro současnou administrativu zajímavější, protože má zkrátka hodně holubičí povahu. Právě po tom podle mě nyní Obama a jeho lidé touží, už proto, že by chtěli zvýšit šance demokratů v blížících se volbách tím, že se ekonomice bude dařit. Summersovi je navíc připisováno několik nešťastných, politicky nekorektních komentářů o ženách. To také může hrát roli.

Řekněme tedy, že příští šéfkou Fedu bude Yellen. Jaká bude politika banky pod jejím vedením?

Pokud je to vůbec možné, bude ještě více holubičí než za Bernankeho, tedy ještě uvolněnější. Při sebemenším náznaku, že ekonomika zpomaluje, by pozastavila nebo zpomalila utlumování odkupů dluhopisů; pokud by tedy již už probíhalo. Možná by dokonce přistoupila k dalšímu kvantitativnímu uvolňování, k navýšení programu. To by mohlo v prvním pololetí 2014 prospět akciím. Na druhou stranu se ale jistě nabízí otázka, jaký dlouhodobý dopad bude tištění peněz mít. Pro akcie a zlato by nicméně tento přístup měl být podle mě příznivý.


Nich Beecroft bude již dnes, tedy v pondělí 19. srpna, hostem Investičního fóra Speciál. Více o akci se můžete dozvědět v níže uvedeném článku. Fórum bude možné sledovat živě na Twitteru Investičního webu, kde se pomocí hashtagu #ifspec můžete zeptat Nicka Beecrofta i druhého hosta fóra Nikolause Görga (Bank Gutmann) na cokoli, co vás zajímá ohledně investování, konkrétních titulů, měn a podobně. S oběma pány připravujeme krátké rozhovory, celou akci nabídneme v několika sestřizích na videu na Investičním webu.

Investiční fórum Speciál: Zlato má to nejhorší za sebou, Fed trhům pomůže Investiční fórum Speciál: Zlato má to nejhorší za sebou, Fed trhům pomůže Hedgeový manažer Nick Beecroft z londýnské City a Nikolaus Görg, akciový analytik z prestižní privátní ...
reklama
reklama