Proč nezapomínat na dividendové akcie a čemu teď věří manažeři největších fondů?

| redakce

Nakupujte aktiva, která dostala v posledních týdnech nejvíce na frak. Tak lze shrnout výsledky srpnového průzkumu Bank of America Merrill Lynch mezi 180 manažery fondů z celého světa, kteří mají ve správě dohromady přes 500 miliard USD. Společnost BlackRock ve stejné době připomíná význam dividend.

Výsledky srpnového průzkumu BoAML mezi manažery fondů
Výsledky srpnového průzkumu BoAML mezi manažery fondů

"Letní výprodej dluhopisů, akcií na rozvíjejících se trzích a zlata vytvořil minimálně krátkodobé nákupní příležitosti, naopak sektory luxusního zboží, bankovní akcie a obecně americké a britské akcie se aktuálně zdají být překoupené," shrnuje výsledky průzkumu Michael Hartnett z Bank of America Merrill Lynch. Další názory manažerů fondů lze shrnout následovně:

Důvěra v globální růst 72 % dotázaných očekává posílení světové ekonomiky. Jde o největší podíl optimistů od prosince 2009. Důvěra v oživení eurozóny je nejvyšší za 9 let, vzrostl i podíl optimistů, pokud jde o čínský hospodářský růst.

Odklon od dluhopisů Pouze 3 % manažerů očekává v horizontu 12 měsíců nižší výnosy dluhopisů, tedy růst jejich cen. Expozice fondů v bondech je nejnižší za 28 měsíců. (Že by kontrariánský signál k nákupu dluhopisů?)

Ruce pryč od emerging markets Expozice fondů na mladých trzích je nejnižší od listopadu 2001. Naopak velký zájem je o americké a britské akcie, optimismus panuje i ohledně posilování dolaru. (Podobně jako v případě dluhopisů by i mladé trhy mohly být zajímavé jako sázka proti většině.)

Dalšími kontrariánskými sázkami v krátkodobém horizontu by mohly být nákup zlata (vzhledem k sezónnosti poptávky z Indie jej aktuálně v měsíčním horizontu doporučuje i JPMorgan), SHORT amerického dolaru a vzhledem k pozicím fondů v červenci také SHORT amerických akcií, finančních titulů a dalších "překoupených" aktiv. K tomu už ale v srpnu do jisté míry dochází.

Dividendové akcie dominují na býčím i na medvědím trhu

Společnost BlackRock nedávno zanalyzovala výkonnost akcií firem, které vyplácejí dividendy. Data ukazují, že ať se burzovní počasí vyvíjelo jakkoli, sázka na dividendové akcie měla větší smysl než sledování indexu S&P 500, případně nákup dluhopisů.

"Dluhopisy jsou nabízejí jistotu kupónu, ale inflaci s nimi dlouhodobě nepokryjete. Tempo navyšování dividend naopak historicky překonává míru inflace zhruba o 1 až 1,5 procentního bodu."

Dividendy rostou, kupóny na dluhopisech nikoli
Dividendy rostou, kupóny na dluhopisech nikoli

"Dividendové akcie "fungují" téměř za každé situace. Firmy, které jsou schopny vyplácet pravidelně a dlouhodobě dividendu a postupně ji zvyšovat, bývají dlouhodobě zdravější než firmy, které dividendy nevyplácejí. V těžkých časech tyto firmy umějí využít své hotovostní rezervy k udržení pozitivního cash flow."

Dividendové akcie ustojí se ctí většinu negativních scénářů
Dividendové akcie ustojí se ctí většinu negativních scénářů

"Dividendy jsou klíčem k ziskům na akciovém trhu. Dlouhodobé statistiky ukazují, že akcie firem vyplácejících dividendy překonávají svým zhodnocením průměr trhu, a to jak v době růstu trhu, tak během jeho medvědích fází."

Dividendové akcie od začátku století překonaly průměr trhu za každého burzovního počasí
Dividendové akcie od začátku století překonaly průměr trhu za každého burzovního počasí
reklama
reklama