Čína přistává. Kdo kvůli ní může spadnout z útesu?

| redakce

Pomalejší růst HDP, horší očekávání průmyslových firem, bohatnoucí střední třída a orientace na domácí spotřebitele - to je současná Čína. Další komoditní boom již zřejmě nepotáhne, mohla by ale otevřít příležitosti výrobcům kvalitnějšího zboží s vyšší přidanou hodnotou.

Druhá největší světová ekonomika je pro řadu zemí důležitým obchodním partnerem. Patrné je to především v regionu východní Asie. Tchaj-wan, Jižní Korea, Malajsie a Austrálie mohou mít se zpomalováním ekonomického růstu země středu problém - velká část jejich vývozu totiž směřuje právě do Číny.

Zejména v Austrálii jako "komoditní ekonomice" je závislost na stavební a průmyslové výrobě v Číně hodně cítit. Čína přestává být továrnou světa a orientuje se stále více na dražší služby a produkty. Svět s tím musí počítat.

Podíl vývozu do Číny na HDP obchodních partnerů Číny
Podíl vývozu do Číny na HDP obchodních partnerů Číny

Dovoz do Číny dosahuje objemu zhruba 30 % HDP celé země. Jak by tvrdé přistání ekonomiky Číny (podle Société Générale by šlo o pokles růstu HDP na 3 % ročně, ale samotná banka to považuje za nepravděpodobné) projevilo ve světě? Drtivě. Société Générale ale počítá spíše s tím, že čínští politici takový scénář zkrátka nepřipustí. V krajním případě by však propad růstu čínské ekonomiky mohl ubrat až 0,6 procentního bodu z růstu světového HDP.

Tvrdé přistání čínské ekonomiky a jeho dopady na světovou ekonomiku
Tvrdé přistání čínské ekonomiky a jeho dopady na světovou ekonomiku
reklama
reklama