Panický úprk z mladých trhů: Kdo je další na řadě?

| redakce

Výprodeje na rozvíjejících se trzích se stupňují. Nejvíce zasažené jsou Indonésie a Indie. Analytici však varují, že vznikne dominový efekt a bude smeten celý region. Nervozita se přenesla i na burzy v Evropě.

Podle Richarda Yetsengy z australské banky ANZ jsou problémy Indie takovým mikrokosmem, který ilustruje to, co se teď děje na všech emerging markets. Indická rupie se prudce propadá a každým dnem prohlubuje minima v páru s americkým dolarem. Od začátku roku ztratila 15 %.

Indická rupie - propad
Zdroj: Bloomberg

Úprk investorů z Indie prodražuje zemi financování dluhu. Výnos z desetiletých dluhopisů vyskočil za tři měsíce z hodnot blízkých 7 % nad 9 %.

Indie - výnos desetiletých dluhopisů
Zdroj: Bloomberg

Ztrácí i indická burza, která za poslední dny klesla téměř o 6 %. "Na indické scéně se nestalo nic, co by mělo výprodeje spustit," říká Yetsenga. "Jde tu však o to, že deficity běžného účtu a státního rozpočtu byly v posledních dvou letech velice vysoké. V momentě, kdy začaly růst výnosy z dluhopisů USA, začaly z Indie odtékat peníze."

Výnos z 10letých US dluhopisů
Zdroj: Bloomberg

Indonésie pod tlakem

Richard Yetsenga očekává, že podobné problémy potkají i další mladé trhy, nejprve ty s vysokým zahraničním zadlužením, potom i ty s velkým podílem zadlužení domácího.

Zemí, která trpí v současnosti nejvíce, je Indonésie, kde se burza zřítila za tři dny o více než 11 %. Kdo bude další na řadě?

Burza v Indonésii - propad

Zranitelná Malajsie

"Náklady na kapitál vzrostly, to je velké riziko pro celou Asii. Země jako Malajsie nebo Thajsko vypadají zvnějšku dobře, ale mají vysoké domácí zadlužení," říká Yetsenga. Právě o Malajsii se mluví jako o nejvíce ohrožené zemi, která bude zasažena ukončováním podpory ekonomiky ze strany Fedu a růstem výnosů z amerických dluhopisů.

"Malajsii se v posledních letech výrazně zhoršila obchodní bilance. Klesá také růst produktivity práce, vláda neprovedla potřebné reformy, které by vedly k udržení růstu produktivity," říká Frederic Neumann z HSBC. Mimo Asii jsou na tom podle něj podobně i Brazílie a Turecko.

Za vším hledejte Fed

"Země, které mají vyšší inflaci a vysoké deficity běžného účtu, jsou na trzích pod obrovským tlakem. Zůstanou zranitelné ještě nějakou dobu," říká Chris Weston z makléřské firmy IG Markets. Hlavní vliv na výprodeje má rostoucí nervozita ohledně toho, kdy Fed ukončí kvantitativní uvolňování. "Nikdo nechce být na špatné straně, až Fed začne QE ukončovat. Proto budou rozvíjející se trhy pod tlakem minimálně do zářijového zasedání americké centrální banky," dodává Ishaq Siddiqi z ETX Capital.

Kvůli tomu neztrácejí jen exotické trhy. Kvůli nervozitě z Fedu klesají i evropské burzy včetně té pražské.

Na druhou stranu, třeba známý fondový manažer Mark Mobius tvrdí, že akcie na emerging markets mají to nejlepší před sebou.

reklama
reklama