Čínské nemovitosti: Zvýšená poptávka po dřevě jako signál dalšího nafukování cen?

| Martin Lembák

V roce 2012 se zdálo, že se podařilo korigovat nárůsty cen nemovitostí v Číně, navíc se jako pozitivní jevilo zavedení tříletého vládního plánu akontace u poskytovaných hypoték, zavedení daně z nemovitostí v Šanghaji a Čchung-čchingu a nákupních restrikcí ve 35 městech. Ceny realit ale opět rostou.

Podívejme se na vývoj indexu cen čínských nemovitostí za poslední měsíce. Index odráží měsíčně meziroční změnu cen v 70 středních a velkých městech. I při hodně diskutovaném poklesu hospodářské aktivity v zemích BRIC se v Číně realitní trh dostává opět do varu a za sledované období od poloviny roku 2011 v červnu 2013 posílil vůbec nejvíce (+6,8 %) oproti stejnému období před rokem.

Index cen čínských nemovitostí
Index cen čínských nemovitostí

Je růst cen čínských realit zdravý?

Zdá se, že je program čínské vlády do značné míry obcházen, například nákupy firemních kanceláří jako rezidenčních realit a podobně. V této oblasti tedy bude potřeba ještě nějakých opatření, aby nedošlo k prasknutí cenové bubliny. Následky by mohly být nedozírné.

Velice zajímavá je studie MMF, která porovnává ceny rezidenčních domů se mzdami v různých zemích. Vůbec nejvyšší je tento ukazatel ve třech čínských městech.

Poměr cen realit a mezd v jednotlivých městech
Poměr cen realit a mezd v jednotlivých městech

Dřevo jako indikátor realitního trhu

Netrpělivě jsme čekali na statistiku dovozu dřeva do Číny za druhý kvartál. Vývoj na trhu se dřevem je obvykle chápán jako předzvěst vývoje na trhu nemovistostí. A předpoklady se naplnily – import dřeva do Číny ve druhém kvartálu meziročně narostl o 30 %. Za uplynulé čtyři roky se navíc dovozy dřeva ztrojnásobily. Hlavními dodavateli jsou Kanada a Rusko, které se podílejí na čínských dovozech dřeva z 80 %. Dříve málo významný import z dalších evropských zemí v červnu již narostl na 6 % a očekává se, že podíl dřeva z Evropy pro Čínu bude narůstat.

Zdá se tedy, že se v Číně bude dále stavět. Cena dřeva se v roce 2012 zvýšila o 44 %, a to díky oživení realitního trhu v USA, ale také z důvodu omezení kapacity kanadských producentů a problémů s reportovanou největší zaznamenanou nákazou borovic v kanadské provincii Britská Kolumbie. Od března však byl tento nárůst ceny značně korigován, od června proto můžeme být svědky opětovného růstu ceny dřeva. Porostou pak dále i ceny domů v Číně?

Cena kontraktu na dřevo na burze v Chicagu
Cena kontraktu na dřevo na burze v Chicagu
reklama
reklama