Kam zmizelo fyzické stříbro?

Kam zmizelo fyzické stříbro?

| redakce

Během nájezdů bank na papírové zlato a stříbro Nouriel Roubini chrlil do médií předpovědi, že cena zlata klesne pod 1 000 USD za unci. Jakou hru na trhu s drahými kovy hrají západní bankovní kartely? Nad tím se zamýšlí J. S. Kim, zakladatel a výkonný ředitel SmartKnowledgeU, nezávislé analytické a konzultantské firmy se zaměřením na strategie drahých kovů, které mají zamezit destrukci bohatství vlivem kvantitativního uvolňování a měnových válek centrálních bank.

Ztenčující se zásoby zlata

JPMorgan: Zásoby zlata způsobilého k dodání na COMEX
JPMorgan: Zásoby zlata způsobilého k dodání na COMEXZdroj: Bloomberg

Začátkem roku 2011 bylo ve skladech burzy COMEX více než 11 milionů uncí zlata k vypořádání kontraktů (registered inventories), z toho 3 miliony patřily JPMorgan. Podle dat z 9. srpna 2013 klesly JPMorgan zásoby zlata na 361 606 uncí. Fyzické zlato bylo z COMEX vybíráno vlivem poklesu důvěry v kredibilitu světového bankovního systému. Většina statistik se zabývá poklesem zásob zlata způsobilého k dodání (eligible inventories), přitom ale daleko zajímavější pohled na kolaps zásob nabízí statistiky zlata registrovaného.

JPMorgan: Zásoby zlata registrovaného k dodání na COMEX
JPMorgan: Zásoby zlata registrovaného k dodání na COMEXZdroj: Bloomberg

Registrované zásoby (registered inventories) představují zlato ve skladech COMEX, které je k dispozici pro vypořádání kontraktů, zatímco zásoby pouze "způsobilé k dodání" (eligible inventories) představují takové zlato, které sice splňuje parametry vyžadované pro vypořádání kontraktů, ale investoři (většinou velké banky) ho nedrží pro tyto účely.

Od konce dubna poklesly zásoby registrovaného zlata drženého v sejfech COMEX z celkových 2 147 398 na pouhých 852 930 uncí, což je 60% propad za méně než 4 měsíce. Jen pro dokreslení, data o hongkongském exportu odhalují, že Čína od dubna do června dovážela průměrně 200 tun (více než 6,4 milionu uncí) zlata měsíčně. V současnosti drží COMEX celkově jen 852 930 uncí registrovaného zlata.

Co se děje se stříbrem?

K 9. srpnu 2013 držel COMEX celkem 45 945 448 uncí registrovaného stříbra. Stříbro zaznamenalo oproti zlatu sice menší, přesto ale dosti významný 12% pokles zásob. Když se podíváme na COMEXové pozice ve stříbře velkého manipulátora JPMorgan, čísla prozradí ještě více. Registrované pozice ve stříbře JPMorgan klesly od konce dubna ze 17 848 170 na 9 940 577 uncí (44% pokles, zatímco jejich stříbro způsobilé k dodání stouplo o 61 % z 18 094 433 na 29 065 774 uncí).

JPMorgan během tohoto nájezdu na stříbrné zásoby vědomě vyměnila miliony registrovaného stříbra za kov způsobilý k dodání. Proč? JPMorgan má v úmyslu omezit zásoby stříbra registrovaného k dodání a omezit expozici na ztrátách ze stříbrných zásob po ztrátě ze zlatých zásob. Když se podíváme na změny v celkových zásobách COMEX od konce dubna, odhalíme, že zásoby stříbra způsobilého k dodání mírně stouply ze 120 104 569 na 123 988 236 uncí.

Z letmého pohledu na data COMEX vyplývá, že nedostatek fyzického stříbra nehrozí, protože nájezd bank na fyzické stříbro proběhl tak, že mohl jen stěží ovlivnit zásoby kovu. To by ovšem byla špatná interpretace trhu s fyzickým stříbrem. Tady je důvod:

Když se podíváme na roční obrat futures kontraktů na zlato na COMEX, trhy s futures ročně obchodují minimálně 100 uncí papírového zlata na každou existující unci reálného fyzického zlata. U stříbra jde o ještě větší podvod s několika stovkami uncí papírového stříbra na unci reálného fyzického stříbra. Například v roce 2011 bylo pro investiční účely dostupných zhruba 320 milionů uncí reálného fyzického stříbra. Na COMEX se přitom každoročně obchodují desítky miliard uncí papírového stříbra. V únoru minulého roku banky zobchodovaly 200 milionů uncí papírového stříbra na COMEX v jedné minutě ve snaze výrazně srazit dolů cenu stříbra.

Zásoby stříbra registrovaného k dodání na COMEX
Zásoby stříbra registrovaného k dodání na COMEXZdroj: Bloomberg

Vzhledem k rekordním prodejům stříbrných mincí a cihel reportovaných americkou, australskou a dalšími "stříbrnými" mincovnami, je jasné, že docházelo k runu na fyzické stříbro (nejen na fyzické zlato), což výrazně vyčerpalo rezervy fyzického stříbra dostupného pro investiční účely k vypořádání kontraktů.

Přestože současné množství stříbra drženého v registrovaných zásobách na COMEX (zhruba 40 milionů uncí) zůstává relativně beze změny (ve vztahu ke zlatu), během stlačení cen stříbra bankami během posledních několika měsíců je podobná úroveň nedostatečná, když zvážíme, že se na COMEX obchodují kontrakty na desítky miliard uncí papírového stříbra, které mohou být teoreticky realizovány.

Zdroj: smartknowledgeu.com

reklama
reklama