Střední a východní Evropa jako oáza bezpečí: Na východní frontě bude klid, myslí si svět

| Roman Chlupatý

Většina střední a východní Evropy stojí na zdravých základech. Ani nedávno tolik diskutované Slovinsko by v dohledné době nemělo kolabovat. Ve střednědobém horizontu pak některé země z regionu – mohlo by to být i Česko – příjemně překvapí, myslí si na prahu září, které ukončí měsíce relativní letní pohody, experti z Vídně a Londýna. Investorům radí pozorně sledovat centrální banky, a to jak ty největší, tak lokální.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Do tří let mohou Polsko a Česko příjemně překvapit

Günter Deuber

Česko a Slovensko

Z těchto zemí přijdou dobré zprávy. Jde o strukturálně zdravé ekonomiky se zdravým bankovním sektorem, které se opírají o export mnohem více než Polsko. Jakmile dojde ke stabilizaci v regionu a v jádru eurozóny, mohou příjemně překvapit.

Měnová politika

Čekám, že centrální banky ve střední a východní Evropě začnou zvyšovat úrokové sazby. To se týká hlavně Polska, ale s velkou pravděpodobností i Česka. V případě Maďarska uvidíme, zda to bude vynucené, nebo dobrovolné. Jinými slovy, dočkáme se konce měnového uvolňování, místy začne i utahování, a to dříve než v západní Evropě.

Polsko a Maďarsko

Maďarsko zřejmě bude o něco méně zranitelné. Mnoho věcí, které se tam nyní dějí, není zase tak špatných. Na druhou stranu, země stále musí mnohé dořešit. Další rok nebo dva tak budou měna i ekonomika zaostávat.

Polsko má naopak jistý potenciál příjemně překvapit, a to již v roce 2014. Strukturálně má solidní ekonomiku i bankovní sektor. Mnozí mu přitom aktuálně nevěří, což je patrné zejména v Polsku samotném. I proto si myslím, že bychom se tam mohli dočkat nejrychlejšího obratu k lepšímu. Tím mám na mysli něco jiného než v případě Maďarska, kterému se nedaří už dlouho, takže tam pár nadějných signálů nic moc neřeší.

  • 1
  • 2
reklama
reklama