Investujte do Singapuru a drahých kamenů Aneb co by kupoval Hayek

| Roman Chlupatý

Sázejte na zlato a drahé kamení. S jeho cenami překvapivé tahy politiků přece jen nehýbou tolik jako například s měnami, říká prezidentka vídeňského Hayekova institutu Barbara Kolm. Pro investory jsou podle ní z ekonomického hlediska zajímavé Singapur nebo Indonésie, zatímco Evropa – až na výjimky – nebude světu stačit.

Kdo z Evropy bude schopen konkurovat světu?

Barbara Kolm
Barbara Kolm

Švýcaři to dělají dobře. Nejsou v eurozóně, mají přímou demokracii, která funguje, a mohou se spolehnout na řadu kvalitních a stabilních firem. Pokud se zaměříme na bankovní sektor, Lichtenštejnsko má kvalitní právní rámec. A co se krizí těžce zasažených ekonomik týká, pobaltské země se s ní bezesporu popasovaly velice dobře – na začátku měly velké problémy, ale splnily si své domácí úkoly a jsou zpět na správné cestě.

Zkušenost PIIGS a dalších: Jak se vypořádat s krizí?

Společně s Pobaltím je možné zmínit i Irsko. To má za sebou hodně divokou jízdu. Před dvaceti lety bylo nemocným mužem Evropy, pak ale sílilo díky reformám, které vycházely z principu volného trhu. Následně, když zemi postihla krize, politici udělali tu chybu, že slíbili bailout. Kdyby tehdy bankám neslíbili, že je zachrání, tak by jedna, možná dvě padly, ale ekonomika by to zvládla. Přestože však udělali tuto chybu, irské hospodářství opět roste. Je to malá, flexibilní ekonomika, která to zvládne.

Které země mimo Evropu to vzaly za správný konec?

Bezesporu Singapur, ten vykazuje hodně robustní ekonomický růst. Nebo si vezměte, co se děje v Indonésii. Tento region se hodně podceňuje, přitom má našlápnuto k velice slušnému růstu, už díky nízké srovnávací základně. Ve srovnání s Čínou navíc ekonomiky v této oblasti nemají tolik problémů. Čína se musí poprat se stárnoucí populací, navíc stále nejde o zcela právní stát. Peking musí přijmout řadu opatření, například právní rámec pro osobní vlastnictví.

Jak reálné je takzvané tvrdé přistání Číny?

V případě čínské ekonomiky ovšem nic dramatického neočekávám. Tamní politici podle mě dobře vědí, co dělají, vidí věci v kontextu, mají plán, což jejich kolegům v Evropě chybí. Rozdíl je v tom, že v Číně všichni táhnou onen pověstný provaz jedním směrem, zatímco v Evropě ne. Tady máme nyní již dvacet osm provazů, za něž se tahá všemi možnými směry, což je problém.

Čínský vs. západní hospodářský model: Kdo (z)vítězí?

Spekulovalo se o tom, že by čínský model převzali Afričané, ale moc v to nevěřím. Na druhou stranu, Čína už v Africe je. Pokud by se tam nyní chtěli prosadit Evropané nebo Rusové, mohou na to zapomenout. Číňané tam už silně zainvestovali.

Jak tedy investuje vídeňská škola, respektive její šéfka?

Určitě bych se zaměřila na měny. Jednou z těch, které nyní považuji za zajímavé, je australský dolar. Co se zlata týče, do něj jsem vstoupila příliš pozdě, to byla chyba. Rozumnou volbou jsou podle mě v současné situaci reality.

Krizové ponaučení nejen pro aktivní investory

Zlato je solidní pojistka proti všemu, co se může stát. Stejně tak jsou rozumnou volbou další kovy, případně drahé kameny – zůstanou drahými kameny, ať se děje cokoli. Jde o investice, které se budou vždy o něco opírat, jsou stabilní. Pokud tedy ovšem politici investice do těchto aktiv nezakážou, což už se v minulosti stalo, třeba i ve Spojených státech.

reklama
reklama