Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci ještě musejí zabrat, úroveň podpory u S&P 500 ale vydržela

| Josef Košťál

Pozor, změna! Index S&P 500 po dvou ztrátových týdnech posílil o 0,46 % a vrátil se nad 50denní klouzavý průměr. Živo začalo být ve středu, kdy se očekávala zpráva ze zasedání FOMC a trhy klesaly.

S&P 500

Cena před sedmi obchodními dny prolomila důležitý support 1 675 bodů a formace na grafu se změnila na negativní. Situace se nyní začíná měnit, indikátory už tak jednoznačné nejsou. Nejbližší rezistence je nyní na předchozím silném supportu v zóně 1 670 až 1 680 bodů, supporty na hladině 1 640 a 1 620 bodů.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX se v týdnu podíval nad hladinu 15. Po zprávě FOMC se situace zklidnila a index strachu se vrátil do rozpětí 12 až 15. Jeho páteční zavírací cena je nižší než před týdnem.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr: Z týdne byla nejzajímavější středa, kdy se čekalo na zprávy ze zasedání FOMC. VIX intradenně posílil o více než 10 %, aniž by akcie výrazněji ztrácely. Nakonec se investoři opět přesvědčili, že se nic nemění. Objem QE se sníží, ale není jasné kdy. V září se třeba dozvíme více.

VIX v následujících dvou dnech odevzdal ze středečního maxima 15 % a vrátil se do svého dlouhodobého rozpětí. Opět se ukázalo, že prvotní reakce trhů na zprávy bývá přehnaná. Nervozita, která by se před zveřejněním zápisu z jednání FOMC doslova dala krájet (nárůst VIX a doprovodné komentáře), asi patří ke "krajovým" specialitám.

Indikátory už nejsou tak jednoznačně negativní. Čtvrteční a páteční růst cen akcií zatím nepotvrdil svoji životaschopnost, šlo jen o reakci na předchozí poklesy. Býci ještě musejí zabrat, aby získali viditelnější převahu. Pozitivní ovšem je, že se support v zóně 1 640 až 1 650 potvrdil platnost a že se cena vrátila nad 50denní klouzavý průměr.

reklama
reklama