Burzovní kalendář 26. 8. - 30. 8. 2013

Burzovní kalendář 26. 8. - 30. 8. 2013

| redakce

Nový týden bude na makrodata bohatší než ten uplynulý. Ve Spojených státech budou investory zajímat vývoj HDP, index cen domů nebo spotřebitelská důvěra, v Evropě i Japonsku pak data o inflaci, v zemi vycházejícího slunce bude sada ekonomických údajů bohatší také o průmyslovou výrobu nebo nezaměstnanost. Na pražské burze završí výsledkovou sezónu poslední čtyři firmy.

USA

26/8 - 30/8 Výsledková sezóna (Tiffany & Co, Brown-Forman, Campbell Soup, Salesforce.com)

26/8 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

26/8 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

27/8 Index cen domů S&P/Case-Shiller

27/8 Spotřebitelská důvěra

27/8 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu

28/8 Pokračující prodeje domů

29/8 HDP za 2Q2013

29/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

30/8 Osobní příjmy a výdaje

30/8 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga

30/8 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Za uplynulý týden Dow odepsal 0,47 %, S&P 500 o 0,46 % posílil a Nasdaq připsal 1,53 %. Stále panují obavy z toho, co se bude dít, až americká centrální banka zahájí ústup od svého programu na podporu ekonomiky. V týdnu ale akcie měly spíše tendenci napravit předchozí rychlé poklesy.

"Cena S&P 500 před sedmi obchodními dny prolomila důležitý support 1 675 bodů a formace na grafu se změnila na negativní. Situace se nyní začíná měnit, indikátory už tak jednoznačné nejsou. Nejbližší rezistence je nyní na předchozím silném supportu v zóně 1 670 až 1 680 bodů, supporty na hladině 1 640 a 1 620 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Support v zóně 1 640 až 1 650 potvrdil platnost a cena se vrátila nad 50denní klouzavý průměr."

Akcie společnosti v pátek Microsoft zpevnily o 7,35 % poté, co firma oznámila, že její výkonný ředitel Steve Ballmer do 12 měsíců opustí funkci a že zvláštní výbor sestavený správní radou již hledá nástupce.

Vzhůru zamířila také největší světová internetová sociální síť Facebook, jejíž akcie poprvé uzavřely nad hranicí 40 USD. Od 24. července, kdy firma zveřejnila překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky, tak jejich cena stoupla již o 53 %. Akcie Facebooku si v pátek připsaly více než 5 % a uzavřely na 40,55 USD.

Obchodování na trhu Nasdaq v pátek fungovalo bez problémů poté, co bylo ve čtvrtek na zhruba tři hodiny kvůli technickým potížím přerušeno. Ředitel společnosti Bob Greifeld v rozhovorech pro televizní stanice Bloomberg a CNBC opakoval, že závady, která způsobila výpadek burzy, lituje, nemůže však slíbit, že se něco podobného nezopakuje, přestože vyloučení této možnosti samozřejmě je cílem burzy. Důvěře investorů ale výpadky podobné tomu čtvrtečnímu nepřidávají.

Světové ceny ropy v pátek rostly a barel ropy Brent zdražil o více než dolar na 110,94 USD. Vzhůru je tlačily zprávy o narušení vývozu libyjské ropy. Trh také dále těžil ze čtvrtečních údajů agentury Markit, podle které aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu vzrostla tento měsíc na maximum za pět měsíců. Americká lehká ropa WTI rovněž podražila o více než dolar na 106,23 USD.

Investoři v týdnu vyhlíželi zápis z jednání FOMC a trhy kvůli nejistotě krvácely. Ve středu zveřejněný zápis však nic nového nepřinesl, přestože investoři zběsile hledali mezi řádky jakýkoli náznak toho, že Fed začne utahovat kohoutky už v září.

Podle analytiků je to ovšem stále nejpravděpodobnější scénář, mluví se o omezení programu odkupů o 10 až 20 miliard USD měsíčně. Pozornost si jistě i proto zaslouží očekávané projevy guvernérů jednotlivých poboček amerického Fedu, například Jeffreyho Lackera, Jamese Bullarda nebo Johna Williamse.

Centrální bankéři se na konci týdne sešli v Jackson Hole ve Wyomingu, aby probrali současnou ekonomickou situaci. Ben Bernanke porušil 25 let trvající tradici, když pozvání odmítl. Místo něj panelu předsedá jeho možná nástupkyně Janet Yellenová. Účast odřekli i šéf ECB Mario Draghi a šéf Bank of England Mark Carney, poslali však za sebe náhradníky a účastníci se shodují na tom, že na zajímavosti debat to nijak neubralo. Více zde: Co se letos řeší v Jackson Hole na sympóziu centrálních bankéřů

Trhy v pátek lehce otřásla data z amerického trhu s nemovitostmi. Prodeje nových domů meziměsíčně nečekaně klesly o 13,4 % a data za předchozí měsíce byla revidována výrazně níže. Přesný důvod propadu není podle Ľuboše Mokráše z České spořitelny ještě znám, ale na prodeji domů by se mohla projevovat hrozba rostoucích hypotéčních sazeb. Příjemně naopak ve středu překvapily prodeje starších domů, které v červenci nečekaně vzrostly o 6,5 %, nejvíce od listopadu 2009.

Ve čtvrtek investory zaskočil týdenní počet žádostí o podporu nezaměstnanosti. Žádostí přibylo mírně více, než se čekalo, čtyřtýdenní průměr však klesl nejníže od listopadu 2007.

V týdnu také pokračovaly v růstu výnosy amerických státních dluhopisů. "Makroekonomický obrázek je důležitý," tvrdí Jim Russell, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Investoři se snaží přijít na to, jak trh zareaguje na rostoucí sazby a co to bude znamenat pro spotřebitele a podnikatelské prostředí." Výnos desetiletých dluhopisů se pohyboval těsně pod hranicí 3 %, nakonec však klesl až na 2,82 %. Co to může znamenat pro akcie? Výnosy amerických dluhopisů rostou velice rychle, akciím ale nemusí znít pohřební píseň

V novém týdnu budou z makroekonomických dat podstatné pondělní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za červenec, u nichž se čeká pokles zhruba o 4 % meziměsíčně po červnovém růstu o 3,9 % a 5,5 % v předchozích měsících. Sledované budou také úterní spotřebitelská důvěra a index cen domů S&P/Case-Shiller.

Ve čtvrtek pak bude zpřesněn odhad vývoje HDP ve druhém čtvrtletí. Očekává se potvrzení mezikvartálního růstu o 0,7 %, meziročně americká ekonomika rostla podle předběžných údajů o 1,7 %, ale to i díky revizi vývoje v prvním čtvrtletí níže. Změnila se také metodika výpočtu HDP, nově jsou do něj započítány inovace.

V pátek makrokalendář týdne i celého měsíce uzavřou index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a finální údaj indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, který předběžně klesl o 5,1 bodu na rovných 80 bodů.

Americké dluhopisy: Konec býka a posun výnosů nad 4 % Americké dluhopisy: Konec býka a posun výnosů nad 4 % Výnosy 10letých státních dluhopisů USA vzrostly nad 2,8 %. Jde o nejvyšší úroveň od roku ... Proč nezapomínat na dividendové akcie a čemu teď věří manažeři největších fondů? Proč nezapomínat na dividendové akcie a čemu teď věří manažeři největších fondů? Nakupujte aktiva, která dostala v posledních týdnech nejvíce na frak. Tak lze shrnout výsledky srpnového ... Drobní investoři firmy nezajímají. Už léta Drobní investoři firmy nezajímají. Už léta Velké americké společnosti zahrnuté v indexu S&P 500 v posledních letech nemají zájem nalákat drobné ...
reklama
reklama