Co ráno musíte vědět (26. srpna)

| redakce

Jak zakončily světové i české akcie obchodní týden, co bude důležité sledovat během pondělního obchodování, kolik může stát špatně vytištěná známka a jak to vypadá, když se po něčem slehne voda? To všechno byste měli na úvod týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek mírně posílily a s výjimkou Dow za týden indexy zůstaly v plusu

Americké akcie v pátek krátce zaváhaly po nečekaně špatných informacích z trhu s nemovitostmi, v průběhu dne však ztráty smazaly a uzavřely s mírným ziskem. Dow v pátek posílil o 0,31 % na 15 010,36 bodu, S&P 500 o 0,39 % na 1 663,42 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,52 % na 3 657,79 bodu. Za celý týden Dow odepsal 0,47 %, S&P 500 o 0,46 % posílil a Nasdaq připsal 1,53 %. V týdnu pokračovaly v růstu výnosy amerických státních dluhopisů. Výnos desetiletých dluhopisů se dokonce pohyboval těsně pod hranicí 3 %, nakonec však klesl až na 2,82 %.

"Cena S&P 500 před sedmi obchodními dny prolomila důležitý support 1 675 bodů a formace na grafu se změnila na negativní. Situace se nyní začíná měnit, indikátory už tak jednoznačné nejsou. Nejbližší rezistence je nyní na předchozím silném supportu v zóně 1 670 až 1 680 bodů, supporty na hladině 1 640 a 1 620 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Support v zóně 1 640 až 1 650 potvrdil platnost a cena se vrátila nad 50denní klouzavý průměr."

Výnosy amerických dluhopisů rostou velice rychle, akciím ale nemusí znít pohřební píseň

Je nám líto, ale americké akcie mají před sebou nejhorší fázi čtyřletého cyklu

2. Evropské akcie v týdnu okolo nuly, pátek byl ale pozitivní

Britský FTSE 100 v pátek posílil o 0,70 %, francouzský CAC 40 připsal 0,30 % a německý DAX 0,23 %. Nejvíce se dařilo ropným společnostem, maloobchodu a pojišťovnám, ztrácely naopak automobilky a sektor zdravotní péče. Za celý týden FTSE 100 klesl o 0,12 %, CAC 40 o 1,32 %, DAX si naopak připsal 0,3 %.

Citigroup: ECB už sazby snižovat nebude

Britská centrální banka nevylučuje obnovení nákupů dluhopisů

3. Pražská burza v pátek posílila, ale za týden PX odepsal 1,42 %

Index PX uzavřel páteční obchodování se ziskem 0,59 % na 967,96 bodu. Vítězem dne se staly akcie NWR, které zpevnily o 10,54 % na 23,60 Kč. Za celý týden ale PX klesl o 1,42 %. Nejvíce posílily akcie mediální společnosti CME, s kterou se loučí dosavadní ředitel Adrian Sarbu, naopak největší propad postihl cenné papíry Erste Group Bank.

Akciové tipy: Pro dividendové hráče Telefónica, pro milovníky stability IBM. A nezapomínat na ČEZ

Anketa: Jaký lék potřebuje česká ekonomika?

4. Očekávané události

Hlavní makroekonomickou událostí úvodu týdne bude zveřejnění statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA. V české republice budou hned ráno zveřejněny spotřebitelská, ekonomická a podnikatelská důvěra. Pokračuje také výsledková sezóna. Co bude investory zajímat v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Centrální banky by měly spolupracovat při odchodu od stimulace ekonomiky

Centrální banky by měly spolupracovat, aby zabránily nechtěným vedlejším účinkům svého odchodu od měnových stimulačních opatření, v rámci kterých zaplavily svět levnými penězi. Prohlásil to v sobotu na konferenci světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole pořádané americkou centrální bankou Jean-Pierre Landau, bývalý náměstek guvernéra francouzské centrální banky.

Co dalšího zaznělo letos v Jackson Hole?

6. Řecko by mohlo potřebovat dalších 10 miliard eur

Zadlužené Řecko by mohlo potřebovat dodatečnou pomoc v objemu 10 miliard eur. Předpokládá však, že věřitelé si při poskytnutí takovéto pomoci nebudou klást žádné nové podmínky. Uvedl to řecký ministr financí Jannis Sturnaras v rozhovoru pro list Proto Thema. O stejné částce v rozhovoru pro Welt am Sonntag hovořil také evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger, sám Němec. O dalším záchranném balíku pro Řecko se v Německu spekuluje již delší čas, dosud však nepadla žádná částka. V zemi se příští měsíc konají volby a pomoc Řecku se stává součástí předvolební kampaně.

7. Farmaceutická Amgen je blízko převzetí Onyx za 10 miliard USD

Americká farmaceutická společnost Amgen Inc. je blízko dohody o převzetí společnosti Onyx Pharmaceuticals Inc. za více než 10 miliard USD. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Pokud dohodu schválí správní rady obou společností, stane se pátým největším převzetím v biotechnologickém sektoru v historii.

8. Koncern RWE získal celou Východočeskou plynárenskou, za akcii dává 6 630 Kč

Německý koncern RWE získal v závěru července takzvaným vytěsněním minoritních akcionářů všechny akcie společnosti Východočeská plynárenská. Ta je hlavním prodejcem zemního plynu na východě Čech. Bývalí minoritní akcionáři VČP nyní od RWE dostávají náhradou 6 630 korun za akcii o jmenovité hodnotě 1 000 korun. Vytěsnění minoritních akcionářů ve prospěch RWE se odehrává i v Jihomoravské plynárenské a v Severomoravské plynárenské.

9. Google prý vyvíjí vlastní plně automatizovaný automobil

Technologický novinář Amir Efrati s odvoláním na zdroje obeznámené se situací uvedl, že Google v posledních měsících jedná se smluvními výrobci o produkci nových automobilů podle svých specifikací. Google prý uvažuje například o možnosti využít auta bez řidičů k vytvoření automatické taxislužby. Jednání o výrobě vlastního vozu prý Google zahájil poté, co se mu nepodařilo vytvořit partnerství s některou z velkých automobilek. Firma prý ale o takovéto partnerství stále usiluje.

10. Filatelistická rarita se vydražila za více než půl milionu korun

Cena bloku československých 5haléřových trojúhelníkových známek z roku 1919 se v neděli na aukci v Praze vyšplhala ze 170 tisíc na 520 tisíc Kč. Blok zelených známek se čtyřmi přetištěnými a jedním nepřetištěným kupónem byl na českém aukčním trhu nabízen teprve potřetí. V sobotu došlo k prodeji nejdražší známky na českých aukcích, britské Penny Black, za 1,9 milionu Kč. O známky je tedy v Česku ze strany sběratelů velký zájem.

Starožitnosti: Jak si vybrat kvalitní investiční příběh

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Propadne se zem, šplouchne na ní voda

Zákeřné jámy, kterým se říká sinkholes, pohltí vše, co je v dosahu. Vzácný záznam pořídili v uplynulém týdnu záchranáři v Bayou Corne v Louisianě. Při kontrole krajiny, které dominují lesy a vodní plochy, byli svědky hrozivé síly přírody. Několik stromů zmizelo přímo před jejich zraky doslova za pár vteřin. Příčinou vzniku této vodní pasti je prý zřejmě zhroucení podzemní solné jeskyně.

reklama
reklama