Na co si dát při stáži pozor? Poradí experti z hedgeového fondu a investiční banky

Na co si dát při stáži pozor? Poradí experti z hedgeového fondu a investiční banky

| redakce

Čeští absolventi mají podle průzkumu The Most Desired Company pořádaného mezinárodní studentskou organizací AIESEC jasno. Jejich snem je pracovat ve společnostech Google, ČEZ, KPMG nebo Škoda Auto. Získat však v kterékoli z těchto společností místo není jednoduché. Zájemci o práci si v naprosté většině případů musejí projít několikaměsíčními náročnými stážemi a trainee programy. Na co se zaměřit, aby se ze slibné stáže nestal smutný konec nadějí na práci snů?

Čtyři osobnosti z Wall Street – dva představitelé investiční banky, vysoký činitel hedgeového fondu a úspěšný poradce – se pokusily sestavit seznam několika rad, kterými by se stážisté a účastníci trainee programů měli řídit. Všichni čtyři však se zveřejněním svých doporučení souhlasili pouze pod podmínkou, že zůstanou v anonymitě. I to dokazuje, jak obrovský význam firmy stážím a trainee programům přikládají.

Viceprezident investiční banky:

 • Nikdy si v kanceláři nesundávejte kravatu.
 • Jednejte se svými asistenty a asistentkami s úctou. S největší pravděpodobností jsou to i asistenti a asistentky vašeho nadřízeného.
 • Na chodbě vždy pospíchejte. Své kolegy utvrdíte v tom, že jste zaneprázdnění.
 • Nikdy, ale opravdu nikdy si neříkejte o více práce.

Člen vedení hedgeového fondu:

 • Nikdy nediskutujte o firemním kodexu oblékání (dress code). Vždy a všude noste uzavřené boty, nesnažte se pohodlné plážové žabky ospravedlňovat ani na cestě z parkoviště do kanceláře.
 • Podpatky dámské obuvi by nikdy neměly být vyšší než 10 centimetrů. Vyhýbejte se také červeným podrážkám – ty si smějí dovolit pouze sekretářky.
 • Nenoste do práce tašku, která je výrazně dražší a hezčí než taška vašeho nadřízeného či vaší nadřízené. Doplňky vždy slaďte se svým oblečením a obloukem se vyhýbejte těm, které "zdobí" výrazné logo výrobce.
 • Svůj osobní život si nechte pro sebe. Nikdy si jako spořič obrazovky pracovního počítače nenastavujte fotografii partnera, partnerky nebo přátel a rodinných příslušníků.

Viceprezidentka investiční banky:

 • Ptejte se! To nejhorší, co můžete udělat, pokud si s něčím nebudete vědět rady, je, že se budete za každou cenu snažit na řešení přijít sami. Všichni, se kterými v kanceláři sedíte, vědí, že teprve sbíráte zkušenosti.
 • Úkoly, které během stáže dostanete, se nesnažte hodnotit. Přistupujte zodpovědně a s plným nasazením i k těm, které se vám budou zdát nesmyslné.
 • Výsledky své práce před odevzdáním několikrát zkontrolujte. Při psaní e-mailů a dopisů si dávejte pozor na pravopis. Využívejte formátování textu a vytištěné dokumenty před jejich odesláním či odevzdáním ještě jednou zkontrolujte, některé chyby na monitoru lehce přehlédnete.
 • Choďte do práce za všech okolností v seriózním oblečení. Muži by měli zapomenout na hnědá saka, zelená trička a hnědé kravaty. Ženy by se měly vyvarovat vyzývavého oblečení a přílišné extravagance. Muž nikdy neudělá chybu, přijde-li do kanceláře v bílé košili. Ženy zaručeně nešlápnou vedle, pokud zvolí elegantní šaty nebo kostýmek. Luxusní oblečení nechte jako stážisté doma. Pokud totiž do kanceláře přijdete v obleku za desítky tisíc korun, málokdo vám uvěří, že práci, o kterou se ucházíte, potřebujete.

Zaměstnanec poradenské společnosti:

 • Na zadané úkoly vždy nahlížejte jako regulérní zaměstnanec, a to i tehdy, pracujete-li ve firmě jen jako stážista. Jedině tak svého nadřízeného přesvědčíte, že máte o pracovní místo zájem.
 • Dejte najevo, že jste připraveni stát se členy pracovního kolektivu. Časy, kdy si v práci každý hrál na svém písečku, jsou dávno pryč. Firmy hledají týmové hráče, ne sólisty.
 • Své šance získat trvalou pracovní smlouvu zvýšíte, pokud budete na kávu či oběd chodit s co nejvíce kolegy. I s nimi budou personalisté konzultovat, jak jste si při stáži či trainee programu vedli. Je proto potřeba, aby dobře znali vaše jméno a poznali vás i mimo formální prostředí kanceláře.

Zdroj: eFinancialCareers.com

reklama
reklama