Co musíte ráno vědět (27. srpna)

| redakce

Jak zahájily poslední prázdninový týden evropské i světové burzy, jak se vyhrocuje situace v Itálii a Sýrii a jak to vypadá, když necháte doma mobil? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí odevzdaly dopolední zisky. Trh se děsí vyhrocení situace v Sýrii

Akciové trhy ve Spojených státech v pondělí mírně posilovaly díky zprávám o fúzích a akvizicích. Slabé údaje o ekonomice navíc podle agentury Reuters zmírnily obavy z toho, že americká centrální banka začne v brzké době omezovat opatření na podporu hospodářského růstu. V průběhu dne však indexy obrátily a uzavřely v červených číslech kvůli prohlášení amerického ministra zahraničí Kerryho ohledně Sýrie. Ten řekl, že důkazy "nepopiratelně" ukazují, že režim prezidenta Asada použil chemické zbraně proti civilistům. Pro Spojené státy by něco takového bylo neomluvitelné a pravděpodobně by musely vojensky zasáhnout, což trhy vyděsilo. Dow odepsal 0,43 %, S&P 500 0,40 % a technologický Nasdaq uzavřel prakticky na nule se ztrátou 0,01 %. Z indexu Dow se nejvíce dařilo společnostem Home Depot, McDonald's a Alcoa, nejhůře si vedly společnosti Procter & Gamble, Microsoft a AT&T.

Je nám líto, ale americké akcie mají před sebou nejhorší fázi čtyřletého cyklu

2. Evropské burzy zahájily týden smíšeně. Italské akcie se řítí dolů

Evropské akcie se v pondělí obchodovaly smíšeně. Italské akcie po víkendové schůzce Berlusconiho strany ztrácely přes 2 %. V Londýně se neobchodovalo, francouzský CAC 40 odepsal 0,06 % a německý DAX posílil o 0,22 %. Dařilo se sektoru zdravotní péče, technologickým firmám a telekomunikacím, ztrácely naopak pojišťovny, stavební firmy a banky. Akcie nizozemské KPN posílily o 3 % poté, co América Móvil schválila prodej operátora E-Plus španělské Telefónice za lepší nabídku.

Akcie pohledem technické analýzy: Hlavní indexy by se měly v týdnu vyvíjet do strany

3. Pražská burza zahájila týden v červených číslech

Index PX v pondělí odepsal 0,43 %. V pondělním obchodování ztrácely především akcie pojišťovny VIG, které odepsaly 2,09 %. Ztrácely také bankovní tituly - cenné papíry Erste Group Bank zlevnily o 1,13 % a Komerční banky o 0,19 %. Akcie CETV posílily o 7,80 %. Podpořila je i zpráva o tom, že televize Nova zdražuje reklamu v hlavním vysílacím čase. Dařilo se i cenným papírům NWR (+1,48 %), Telefóniky C.R. (+1,39 %) a tabákové společnosti Philip Morris ČR (+1,32 %).

Akciové tipy: Pro dividendové hráče Telefónica, pro milovníky stability IBM. A nezapomínat na ČEZ

Anketa: Jaký lék potřebuje česká ekonomika?

4. Očekávané události

V úterý Spojené státy zveřejní finální zprávu o spotřebitelské důvěře za srpen a po nečekaně špatných výsledcích prodejů nových domů bude očekáván index cen domů S&P/Case-Shiller. Zároveň se dozvíme, jak je na tom průmysl v oblasti Richmondu. Hlavní evropskou událostí budou výsledky indexu podnikatelské nálady institutu Ifo. Pokračuje také výsledková sezóna. Čísla za minulý kvartál zveřejní například pojišťovna UNIQA nebo klenotnictví Tiffany & Co. Co bude investory zajímat v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Za uplynulý týden odtekly z akcií a dluhopisů desítky miliard dolarů do fondů peněžního trhu

Statistika pohybů peněz v amerických akciových fondech je neúprosná - za uplynulý týden odtekly z akcií a dluhopisů desítky miliard dolarů do fondů peněžního trhu. Po 28 týdnech poprvé zaznamenaly mírný přírůstek kapitálu fondy komoditní.

Strhne se lavina? Peníze tečou z akcií a dluhopisů na peněžní trh

6. Italské akcie se řítí dolů. Berlusconiho strana hrozí rozložením vlády

Italský burzovní index FTSE MIB v pondělí ztrácel přes 2,5 % poté, co středopravicová strana Lid svobody (PdL) pohrozila kabinetu, že svrhne vládu, pokud bude Berlusconi zbaven senátorského křesla. Senát by měl o jeho případném odchodu hlasovat v říjnu. Berlusconi již dříve naznačil, že pokud by byl ze Senátu vyhozen, neručí za to, že jeho strana bude nadále podporovat vládní koalici premiéra Enrica Letty. Po víkendovém jednání PdL padlo rozhodnutí - pokud Berlusconi přijde o křeslo senátora, PdL stáhne podporu vládě. Letta v reakci na to prohlásil, že se nenechá vydírat.

7. Řecko by mohlo usilovat o změnu podmínek pomoci

Mohlo by jít například o snížení úroků a získání více času na splacení půjček. Uvedl to podle serveru BBC řecký ministr financí Jannis Sturnaras v rozhovoru pro list Handelsblatt. Upozornil rovněž, že není jisté, zda bude země potřebovat dodatečnou finanční pomoc.

8. AKAT: Diskuze kolem zdanění fondů mohou poškodit kapitálový trh

Současné diskuze okolo Poslaneckou sněmovnou schválených změn ve zdanění dividend a investičních fondů mohou poškodit tuzemský kapitálový trh. Na pondělní tiskové konferenci to uvedli představitelé Asociace pro kapitálový trh. Podle asociace nejsou změny ve zdanění dividend a investičních fondů "daňovým tunelem", státu nehrozí ztráty v desítkách miliard korun, opatření nejsou zapomenutou dírou v zákoně a nejsou jen pro horních 10 tisíc.

9. Další zvýšení daní by zničilo ekonomický růst Francie, tvrdí eurokomisař Olli Rehn

Nová opatření na snížení francouzského deficitu se musejí soustředit na omezení vládních výdajů, tvrdí Olli Rehn, eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti. V rozhovoru pro francouzský týdeník Le Journal du Dimanche zároveň varoval před zvyšováním daní, které podle něj povede ke zpomalení ekonomického růstu země. Nové daně by dle jeho názoru "zničily růst a zmrzačily proces vytváření nových pracovních míst".

10. Překlep způsobil flash crash na izraelské burze. Jedna firma přišla téměř o 100 % tržní hodnoty

Překlep pracovníka burzy v Tel Avivu v neděli způsobil, že jedna z největších izraelských firem ztratila téměř 100 % své tržní hodnoty a index Tel Aviv 25 se propadl o 2,5 % během pěti minut. Cena akcií společnosti Israel Corporation, největší holdingové izraelské firmy, která se specializuje na hnojiva a speciální chemikálie, se zřítila ze 167 200 izraelských šekelů na 210 šekelů poté, co zaměstnanec burzy vložil do systému špatné číslo. Podle vyjádření burzy se trader snažil prodat akcie jiné společnosti a omylem klikl na Israel Corporation.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Jak to vypadá, když zapomenete doma mobil?

reklama
reklama