Jak přežít zlého šéfa

Jak přežít zlého šéfa

| redakce

Není nic horšího než chodit do práce a z práce deprimovaní z toho, co si na vás zase vymyslel šéf. Bohužel tomu tak občas bývá, majitelé firem bývají excentrické osobnosti. Máme návod, jak na ně vyzrát.

1. Změnit práci

Je to krajní možnost, ale není skutečně nejlepším řešením práci, v níž vám šéf dělá ze života peklo, opustit? Jedna věc je váš pracovní život, druhá vaše psychické zdraví.

Prvním krokem je zásadní rozhodnutí - zůstat, nebo odejít? Je potřeba zvážit řadu proměnných: finanční dopady, časování, alternativy a tak dále. Pokud jsou problémy s vaším šéfem závažné a dennodenně vás trápí, volte nohama.

2. Pokud je vaším rozhodnutím zůstat, zachovejte si pozitivní myšlení

Pokud vás problémy se šéfem zatím v práci "neparalyzují", správnou cestou je zůstat a vybojovat si přijatelné pracovní prostředí. Základem je vaše osobní spokojenost.

Pokud do práce chodíte denně frustrovaní, nespokojení a nešťastní, pak se vám bude jen stěží dařit pomáhat v zaměstnání budovat pozitivní prostředí. Neztrácejte čas přemítáním nad věcmi, které vás rozčilují, a negativitu obklopující šéfa ignorujte.

3. Pomáhejte budovat důvěru

Pokud váš šéf není úplný sociopat, určitě se najde cesta, jak získat jeho důvěru. Nemusí vám to být zrovna po srsti. Možná s vámi potřebuje zacházet jako s osobním asistentem nebo vyžaduje, abyste naslouchali jeho nikdy nekončícím sebestředným historkám.

Zařaďte však zpátečku, pokud to, co od vás šéf očekává, je zlé, špatné nebo ponižující. V takovém případě se vraťte k bodu jedna a revidujte své rozhodnutí.

4. Zajistěte si nezávislost

Až se vám v jedovatém šéfovi podaří vzbudit důvěru, dalším krokem bude získat něco pro vás ještě užitečnějšího – autonomii. Jděte na to chytře a nabídněte mu laskavost výměnou za výhody pro vás. Navrhněte například, že vezmete odpolední mítink, aby mohl přijmout pozvánku na golf, postupně se vám pak podaří docílit i vlastní nezávislosti. Dodržujte termíny a vyvarujte se jakýchkoli negativních překvapení, která by váš šéf mohl brát jako záminku.

5. Zůstaňte ostražití

Nyní už máte důvěru svého šéfa a postupně pracujete na získání nezávislosti. Klíčové je nastavit si hranice, v nichž se budete cítit komfortně, ale přitom nespustíte špatnou vůli zlého šéfa. Stále se mějte na pozoru. Pokud by se situace opět změnila výrazně k horšímu, vraťte se k prvnímu bodu.

Zdroj: Inc.com

reklama
reklama