Co musíte ráno vědět (29. srpna 2013)

Co musíte ráno vědět (29. srpna 2013)

| redakce

Jak si v polovině týdne vedou světové a evropské burzy, jaké firmy ve čtvrtek odhalí hospodářské výsledky ze minulý kvartál a který umělec musel uprchnout před zuřivým politikem v negližé? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu vytáhly nahoru energetické firmy díky rostoucím cenám ropy

Americké akcie ve středu posílily poté, co v úterý kvůli napětí kolem Sýrie zaznamenaly nejprudší pokles od letošního června. K růstu trhu velkou měrou přispěly energetické společnosti, které těžily ze stoupajících cen ropy. Dow připsal 0,33 %, S&P 500 0,27 % a Nasdaq 0,41 %. Vzhůru zamířily například ropné firmy Exxon Mobil a Chevron. Energetický sektor ve středu připsal přes 2 % díky ceně ropy WTI, která se v průběhu obchodování dotkla 112 USD za barel. Index Dow z posledních jedenácti obchodování posiloval pouze tři a stejně jako S&P 500 směřuje k nejhoršímu měsíci od května 2012.

Cena americké lehké ropy WTI se ve středu vyšplhala na více než dvouleté maximum kvůli obavám, že případný útok západních zemí na Sýrii povede k narušení dodávek ropy z Blízkého východu. Cena ropy Brent rovněž rostla a pohybovala se kolem 116 USD za barel.

Je nám líto, ale americké akcie mají před sebou nejhorší fázi čtyřletého cyklu

2. Evropské akcie ve středu prohlubovaly ztráty kvůli obavám z eskalace konfliktu v Sýrii

Burzy v Evropě ve středu ztrácely kvůli rostoucím obavám ze zásahu Spojených států v Sýrii. Index Stoxx Europe 600 spadl na téměř nejnižší hodnotu za posledních pět týdnů. Britský FTSE 100 odepsal 0,17 %, francouzský CAC 40 0,21 % a německý DAX 1,03 %. Dařilo se ropným společnostem, síťovému odvětví a bankám, ztrácel naopak chemický sektor a automobilky.

3. Pražská burza ve středu uzavřela opět v mínusu

Index PX ve středu odepsal 0,70 % na 945,04 bodu. Nejhůře si ve středu vedly akcie NWR, které zlevnily o 4,27 % na 22,40 Kč, téměř 1,5 % ztratily i cenné papíry pojišťovny VIG (-1,48 %) a přes jedno procento odepsala i Komerční banka (-1,30 %). Dařilo se naopak Telefónice C.R., jejíž akcie podražily o 1,55 % na 295,50 Kč, a mírně posílily před čtvrtečním zveřejněním výsledků i akcie Fortuny (+0,30 %).

Akcie a komodity v dalších týdnech: Zajímavá Erste, u KB i zlata počkat na pokles

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní HDP za druhý kvartál a týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, Německo celkovou míru nezaměstnanosti a inflaci a Francie index podnikatelské nálady. Pražskou burzou budou hýbat výsledky pojišťovny VIG, znojemské společnosti Pegas Nonwovens a Fortuny. Závěr dne okoření výsledky společnosti ORCO.

"U Fortuny očekáváme 11% růst provozního zisku EBITDA na 1,9 milionu eur a potvrzení letošních cílů. Nečekáme výraznější impulz pro akcie," míní hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. "Fortuna zveřejní meziročně výrazně lepší výsledky, a to především díky špatným číslům v 2Q2012. Pravděpodobně také ve sledovaném období získala další nové klienty," doplňuje ho analytik Václav Kmínek z České spořitelny.

Vedle Fortuny svá čísla odhalí ve čtvrtek ráno také VIG a Pegas Nonwovens.

"V případě VIG očekáváme 70% pokles čistého zisku na 35 milionů eur, především kvůli oznámenému odpisu goodwillu v Rumunsku. Tato informace je již známa, a proto může jen lehce umocnit nepříznivé vyznění výsledků," nabízí výhled na čísla vídeňské pojišťovny, majitelky tuzemské Kooperativy. "Očekáváme podobné výsledky jako před rokem, mezikvartálně půjde o mírné snížení kvůli povodním a poklesu příjmů z životního pojištění v Polsku," míní Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"U Pegasu Nonwovens očekáváme 44% zlepšení provozního zisku EBITDA na 11,7 milionu eur díky poklesu cen polymerů. Investoři budou ale sledovat jakékoli nové informace o lince v Egyptě, která byla odstavena kvůli tamním nepokojům. Důležitý bude odhad trvání odstávky, který je aktuálně velice obtížný," pokračuje v odhadech Vaníček. "Pegas expandoval do regionu severní Afriky, čísla budou lepší díky vývoji cen polymerů. Akcie jsou ale poblíž několikaletých maxim a začínají působit draze," upozorňuje Josef Novotný, další z týmu analytiků České spořitelny.

Pokračuje také výsledková sezóna, čísla za druhý kvartál zveřejní například Carrefour nebo L'Oréal. Co bude investory zajímat v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Angela Merkelová: Řecko nemělo být nikdy připuštěno do eurozóny

Německá kancléřka Angela Merkelová na předvolebním mítinku prohlásila, že Řecku nikdy nemělo být dovoleno, aby přijalo euro. Dluhová krize v Řecku podle ní "rostla několik let", z jeho přijetí do eurozóny obvinila svého předchůdce Gerharda Schrödera. "Kancléř Schröder přijal Řecko a oslabil Pakt stability a růstu. Obě rozhodnutí byla chybná a obě stála na počátku našich současných problémů," řekla Merkelová.

Jan Bureš (Poštovní spořitelna): Eurozóna je zachráněna, do Evropy se vrátí růst

6. Carney (Bank of England): Jsme připraveni uvolnit politiku, pokud by tržní sazby měly ubližovat oživení ekonomiky

Šéf Bank of England Mark Carney prohlásil, že posledních pět let drží nejistota ekonomiku zpátky. Snížila důvěru spotřebitelů i investorů, srazila spotřebitelské výdaje a zpomalila růst. Úkolem centrální banky je zajistit ekonomický růst. Bank of England dle jeho názoru využívá všechny možné nástroje, aby obnovila důvěru. Je podle něj připravena dále uvolnit politiku, pokud by se ukázalo, že tržní sazby škodí oživení. Carney dále uvedl, že míra nezaměstnanosti musí klesnout pod 7 %, aby banka zvážila růst úrokových sazeb, ale sazby neporostou automaticky ve chvíli, kdy nezaměstnanost klesne na 7 %. V tu chvíli BoE přehodnotí stav ekonomiky a zváží možnosti.

7. OSN: V Sýrii byly použity chemické látky, ale nejsou důkazy proti Asadovi

Organizace spojených národů dospěla k závěru, že některé z důkazů, jež má zatím k dispozici, svědčí o tom, že v Sýrii byl použit určitý druh chemických zbraní. Na tiskové konferenci v Ženevě to ve středu řekl zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí. Prohlásil ale také, že k OSN nedorazil žádný důkaz o tom, že tyto látky použila syrská vláda. Brahímí je zásadně proti útoku na Sýrii bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. V průběhu odpoledne se objevila zpráva, že mezi podezřelými ze schválení útoku je Asadův bratr, naproti tomu Carla Del Ponteová, členka vyšetřovací komise OSN zkoumající porušování lidských práv v Sýrii, ve středu prohlásila, že chemické útoky na předměstí Damašku s největší pravděpodobností organizovali opoziční vzbouřenci.

Trhy reagují na riziko eskalace situace v Sýrii. Možná přehnaně

8. ČEZ a Komerční banka míří do indexu Stoxx Europe 600. Poprvé se v něm objeví 23. září

Komerční banka a ČEZ se 20. září po skončení obchodování zařadí do prestižního indexu Stoxx Europe 600. Půjde o první české tituly zařazené do tohoto indexu v jeho historii. Praha se tak zařadí mezi rozvinuté trhy. "Pro oba tituly to je mírně pozitivní zpráva, protože zařazení z technického pohledu generuje zvýšenou poptávku od pasivně zpravovaných portfolií a ETF, které sledují tento index," říká Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny.

9. Polsko v roce 2014 očekává tři miliardy zlotých z privatizace

Polská vláda hodlá v příštím roce získat prostřednictvím privatizace zhruba tři miliardy zlotých. Uvedl to ve středu náměstek polského ministra státního pokladu Pawel Tamborski. Letos by měl výtěžek z prodeje státního majetku činit pět miliard zlotých.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Malíř, který zobrazil Putina a Medveděva v dámském negližé, uprchl do Francie

Tatiana Titovová, ředitelka muzea v Sankt Petěrburgu, ve středu oznámila, že Konstantin Altunin, který se proslavil satirickými malbami Vladimira Putina a Dmitrije Medveděva v dámském negližé, uprchl ze země do Francie, kde hledá azyl. Jeho malby byly už v pondělí z muzea odstraněny a výstava byla uzavřena.

Satirická malba Vladimira Putina a Dmitrije Medveděva
Satirická malba Vladimira Putina a Dmitrije MedveděvaZdroj: Getty Images
reklama
reklama