Platinová naděje pro Zimbabwe

Platinová naděje pro Zimbabwe

| redakce

Jihoafrická republika je svým těžařským průmyslem proslulá. Toxická kombinace zaměstnaneckých stávek, válek odborů a klesajících cen komodit působí v sektoru velký útlum. Analytici tak svůj zrak nyní nově upírají k Zimbabwe jako zemi, která by z problémů jižního souseda mohla těžit.

Platinový příslib

Zimbabwská ekonomika se zotavuje a politická rizika se snižují. 6. srpna šli Zimbabwané k volbám, v nichž zvítězil 89letý Robert Mugabe, který zemi vládne už 33 let, nad lídrem opozice Morganem Tsvangiraiem.

Zimbabwe je zemí bohatou na nerostné suroviny, která dosud trpěla kvůli špatnému ekonomickému řízení a přemíře korupce. Má druhé světově největší zásoby platiny, podobně bohaté jsou i zdroje zlata, niklu, diamantů a uhlí. Zlato sice zatím pokračuje v sestupném trendu, jiná situace je ale u platiny, kde pomohla klesající nabídka kovu nastartovat růst ceny.

Těžba platiny v Zimbabwe je náročná na pracovní sílu a možná nepřinese investorům extrémně vysoké výnosy, ale analytici pějí chválu na místní disciplinovanou pracovní sílu. Oceňují také dobrou produktivitu a kvalitu operací v těžebním odvětví. "Je to velký rozdíl oproti militantní pracovní síle v Jihoafrické republice," říká Vimbai Chakanetsa, zakladatel a šéf Goldsearch Holdings, zimbabwské konzultantské firmy. "Zaměstnanci pracují klidně měsíc bez toho, aby dostali plně zaplaceno, jsou vstřícní a preferují dialog před násilnými způsoby řešení sporů."

U těžebního sektoru v Zimbabwe je letos očekáván růst o 17 %. S ekonomikou obecně je to ale horší, zatím se jen pomalu zotavuje z nedávné ekonomické deprese, při níž inflace vyskočila na neuvěřitelných 231 milionů procent.

Cenu platiny můžete sledovat průběžně na Investičním webu.

Je tu jedno "ale"

V současnosti odrazuje investory do těžebního sektoru nejvíce takzvaná "politika indigenizace" zahrnující nařízení vládnoucí strany ZANU-PF (Zimbabwe African National Union-Patriotic Front) Roberta Mugabeho, která donucuje podniky vlastněné zahraničními investory nebo bílými občany Zimbabwe, aby 51 % akcií poskytly Zimbabwanům černé pleti.

Z dubnových dat zveřejněných Zimbabwskou investiční autoritou (Zimbabwe Investment Authority) je patrné, že přímé zahraniční investice klesly v prvním kvartálu 2013 na zhruba 36 milionů ze 136 milionů USD ve stejném období minulého roku. Jde tedy o 76% propad.

Jihoafrický těžební analytik Kobus Nell ze společnosti Stanlib míní, že těžařské společnosti chtějí jen více jistoty v podmínkách kontraktů a investic. S ohledem na aktuální dění není vyjednávání snadné. Nell odkazuje například na kontrakt z ledna 2013 mezi Mugabeho vládou a společností Impala Platinum, která byla nucena k prodeji 51% podílu ve firmě v hodnotě 971 milionů USD místním investorům tmavé pleti. Kontrakt je ohrožen kvůli Mugabeho prohlášení, že ministr pro indigenizaci Saviour Kasukuwere udělal v dohodě chybu.

Alison Turner z oddělení strategií těžařského sektoru Panmure Gordon je toho názoru, že masivní nárůst licenčních poplatků za těžbu vedl k tomu, že řada firem během první poloviny roku 2013 vrátila licence, protože si zkrátka nemohla dovolit pokračovat v těžebních průzkumech. Těžaři v Zimbabwe za toto období zaplatili vládě na poplatcích 81,1 milionu USD. Vláda se ale podle všeho bude snažit poplatky omezit a podpořit investice do sektoru.

Analytici nečekali, že by těžební sektor nějak výrazně ovlivnil výsledek voleb. Klíčové pro těžaře bude, zda se podaří odvětví stabilizovat a v zemi omezit korupci. Podle Transparency International je Zimbabwe na 163. pozici ze 176 hodnocených zemí v oblasti vnímání korupce. V průzkumu z roku 2013 odpovědělo 67 % respondentů, že se podle nich korupce v Zimbabwe v posledních dvou letech zhoršila, 81 % ji považovalo za vážný problém.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama