Vyděláváte jmění, ale jste nešťastní? Pět chyb, kterých se potřebujete zbavit

| redakce

Když přijde na peníze, děláme všichni stejnou chybu - máme pocit, že čím více vyděláme, tím budeme šťastnější. Skutečnost je ale jiná. Nezáleží na tom, kolik peněz domů nosíme, ale jakým způsobem je utrácíme. To je základní myšlenka nové knihy uznávaných psychologů, kteří se zabývají behaviorálními financemi, Elizabeth Dunnové a Michaela Nortona "Happy Money: The Science of Smarter Spending".

1. Příliš mnoho věcí a málo zážitků

Happy Money: The Science of Smarter Spending

Ve světě, kde může být každé vaše přání realizovatelné díky platební kartě a přístupu k internetu, je snadné nechat se svést materiálními hodnotami. Přitom lze mnohdy dosáhnout většího uspokojení večeří s přáteli než koupí nového iPhonu. Dunnová a Norton píší, že na základě průzkumu odhalili, že zážitky přinášejí mnohem více štěstí než materiální hodnoty. Částečně je to tak díky tomu, že nás více propojují s ostatními lidmi.

Než za vybraný zážitek utratíte peníze, vždy si položte čtyři otázky:

  • Přiblíží mě k ostatním lidem? (Nechybí sociální aspekt?)
  • Může přinést zapamatovatelný příběh, který si rádi připomenete i po letech?
  • Je v souladu s mou náturou nebo tím, na co aspiruji?
  • Jde o jedinečnou příležitost? Něco nesrovnatelného s dosavadními zážitky?

2. Vyděláváte peníze, místo abyste si koupili čas

"Raději dřeme, abychom vydělali nebo ušetřili peníze, než abychom pochopili, že čas jsou peníze. Průzkumy naznačují, že majetnější lidé netráví čas na denní bázi šťastněji," píší autoři. "Mají tendenci trávit více času stresujícími aktivitami, jako jsou nakupování, práce nebo dojíždění." O mnoho lépe na tom nejsou ani spořílci. Ti zase často šetří zbytečně moc. Když například ušetříte pár korun za benzín tím, že pojedete na vzdálenější levnější benzínku, nebyli byste šťastnější, kdybyste se domů za rodinou dostali o 20 minut dříve?

3. Utrácíte příliš mnoho za věci pro sebe a nemyslíte na ostatní

Udělejte na prvním místě něco pro to, aby byli šťastní lidé kolem vás. Uvidíte, že tím zároveň uděláte radost sami sobě. Zní to samozřejmě, byli byste ale překvapeni, kolik z nás na to zapomíná.

Ze studie, které se zúčastnilo více než 600 Američanů, vyplynulo, že osobní výdaje spolkly z jejich rozpočtu obrovský díl. Přitom množství takto utracených peněz nebylo spojeno s mírou celkového štěstí. Co štěstí přinášelo? Suma peněz, kterou posílali někam mimo. Čím více investovali do ostatních, tím byli šťastnější.

Důvodem, proč nám nepřináší takovou satisfakci darování oblečení na charitu nebo příspěvky Červenému kříži, je to, že nevidíme své peníze "pracovat". Řešit to může výběr charitativních organizací, které umožňují dárcům vidět, kam jejich peníze putují, v reálném čase.

4. Nový dům ke šťastnějšímu životu nestačí

Když se psychologové zaměřili na skupinky vlastníků domů v Německu pět let poté, co se do svých domovů přestěhovali, všichni se shodovali na tom, že jsou rádi, že nový dům mají. Nicméně přiznali, že nejsou v životě šťastnější, než byli jako nájemníci.

5. Nemusíte mít všechny ty "skvělé" věci

Pokud byste měli neomezené finanční zdroje, bylo by zbytečné upírat si prostá potěšení jako nové šperky nebo láhev drahého vína. Jakmile ale dosáhnete určitého bodu materiálního přesycení, připravujete se o potenciál udělat se šťastnějšími. "Je to smutná realita lidské povahy: Čím více jsme něčemu vystaveni, tím se efekty z toho vytrácejí," píší autoři knihy. "Vědomí, že máme přístup ke všem těm úžasným věcem, podrývá naše štěstí, protože omezuje naši schopnost radovat se z malých potěšení."

reklama
reklama