8 investičních pokušení, kterým se vyplatí odolat

8 investičních pokušení, kterým se vyplatí odolat

| redakce

Investování je extrémně racionální disciplína. Na druhou stranu v něm ale obrovskou roli hrají též emoce, které bohužel často přinášejí více škody než užitku. Na co konkrétně si dát na trhu pozor, abyste se nestali svou vlastní obětí?

1. Upravené finanční výsledky

Zveřejňování očištěného zisku nebo ztráty je jedinečným příkladem toho, jak firmy dnes a denně legálně lžou akcionářům. Společnost, která akcionářům předkládá finanční výsledky ve formě očištěného zisku, de facto říká: "Dobře, těchto čísel jsme tentokrát sice nedosáhli, ale pojďme předstírat, že ano." Finanční výsledky je potřeba číst opravdu pozorně. V žádném případě byste se neměli spokojit s několika málo neprůkaznými čísly, kterými se firmy ohánějí.

2. Oddalování porážky

Americký investor a filantrop Charlie Munger v jedné ze svých knih napsal: "Pravda je někdy příliš bolestná na to, abychom se jí postavili tváří v tvář. Proto ji často ignorujeme." Mungerovu úvahu lze jednoduše využít i ve světě investic. Pokud ve svém portfoliu držíte pozici, která je výrazně ztrátová, sundejte si rychle růžové brýle, přes které na ni nahlížíte. Vždy důvěřujte pouze faktům a nesnažte se své kroky vysvětlovat nepodloženými domněnkami a zbožnými přáními.

3. Sebeklam úspěšné minulosti

Pokud to ještě neděláte, začněte si zapisovat statistiku svého obchodování. I zkušení investoři potvrzují, že znalost vlastních úspěchů a neúspěchů je na finančních trzích klíčová. Investoři, kteří si záznamy o svých obchodech nevedou, mají často tendenci na neúspěšné obchody zapomínat, v důsledku čehož své chyby stále opakují. Nebojte se sami sobě přiznat, v čem jste se zmýlili. Ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí.

4. Přehodnocování stanovisek

Koupíte-li akcii za 100 USD s cílem prodat ji za 110 USD, nezapomeňte si zároveň například pomocí pokynu stop-loss stanovit i maximální přípustnou ztrátu z této investice. Ani tak ale ještě nemáte vyhráno. Důležité je, abyste prodejní pásmo nikdy nerozšiřovali. Mnoho investorů si totiž při vstupu do pozice sice stanoví, že ji při poklesu pod 90 USD prodá a inkasuje omezenou ztrátu, avšak u ceny 95 USD svůj prodejní limit posune níže - a tento proces stále opakuje. Výsledkem je, že se tito investoři své pozice nezbaví a nakonec inkasují obří ztrátu, z níž se mnohdy nikdy nevzpamatují.

5. Bezrizikové investice

Pokud vám někdo bude tvrdit, že investovat do akciových indexů nemá smysl, protože každý průměrně inteligentní investor dokáže sestavit akciové portfolio se stabilním ziskem převyšujícím 50 % ročně, měli byste zpozornět. Kdyby tomu tak bylo, žili bychom všichni v přepychových palácích. Na trhu jsou si všichni rovni a přílišné chvástání by vždy mělo být varovným signálem. Držte se od všeznalých investorů dále a nenechte si namluvit, že byste své zisky mohli okamžitě a bez rizika znásobit.

6. Síla davu

S tendencí snadno inklinovat k davovému chování se člověk rodí. Všichni úspěšní investoři však vědí, že chodit vždy slepě s davem se nevyplácí. Pokud jste o správnosti svých názorů přesvědčeni, neustupujte z nich. A to ani v případě, že proti vám jde celý trh. To, že většina investorů sází na růst ceny konkrétního titulu, ještě neznamená, že k němu skutečně dojde. Úspěšní kontrariáni Warren Buffett, Jim Rogers nebo Marc Faber by o vítězství nad "neomylným" davem mohli vyprávět.

7. Atraktivní investiční doporučení

Investoři jsou doslova zaplaveni stovkami investičních doporučení a analýz. Denně jsou nuceni dostupné informace selektovat a využívat pouze ty, jež pocházejí od důvěryhodných zdrojů. Nikdy se při investování nerozhodujte na základě informace dostupné pouze z jednoho zdroje a v žádném případě nedůvěřujte všemu, co naleznete ve své e-mailové schránce. Internet je plný samozvaných ekonomů a analytiků, jejichž mylné domněnky vás mohou připravit o velkou část peněz.

8. Dividendové "úplatky"

Firmy se své akcionáře snaží odměňovat různými způsoby. Mezi nejznámější formy hýčkání investorů patří výplaty dividend a zpětné odkupy akcií. Jako investoři byste však vidině snadného zisku neměli podlehnout. Než na dividendovou hru přistoupíte, vždy se zajímejte o to, z jakých zdrojů je výplata podílů "ze zisku" realizována. Nezřídka totiž firmy výplatou dividend pouze zakrývají nepříliš příznivé finanční výsledky a na odměny akcionářům si půjčují. Tím ale ve výsledku pouze zvyšují svou dluhovou zátěž a investorům do budoucna připravují nepříjemná překvapení.

Zdroj: 25iq.com

reklama
reklama