Co musíte ráno vědět (30. srpna)

Co musíte ráno vědět (30. srpna)

| redakce

Jak napětí okolo Sýrie hýbe s cenami zlata a ropy, jak se dařilo ve čtvrtek světovým akciím, jak dopadl závěr výsledkové sezóny na pražské burze a co možná bude dělat Obama, pokud USA zaútočí na Sýrii? To byste si neměli nechat ujít.

1. Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování zamířily do plusu, během dne ale velkou část zisků odevzdaly

Náladu na americkém trhu v úvodu podpořila solidní makrodata. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl o šest tisíc na 331 tisíc, čekal se pokles na 332 tisíc. Především ovšem zaujal růst HDP, který ve druhém kvartálu podle zpřesněných údajů dosáhl 2,5 %. Investoři nejdříve reagovali spuštěním nákupních příkazů, v průběhu dne však svůj postoj přehodnotili. Misky vah se totiž díky zrychlení růstu americké ekonomiky opět přiklonily spíše na stranu zahájení omezování QE ze strany Fedu již po zářijovém zasedání FOMC.

Dow nakonec posílil o 0,11 %, širší S&P 500 uzavřel se ziskem 0,20 % a technologický Nasdaq přidal 0,75 %. Nejvíce se dařilo telekomunikačnímu sektoru a technologickým titulům. Nejslabší výkonnost naopak předvedl sektor energetiky. "Nemyslím si, že Sýrie bude mít na trhy dlouhodobý dopad," říká Tobias Britsch z Meriten Investment Management. Nejistota kolem "odvetného útoku" za údajné použití chemických zbraní režimem Bašára Asada je však na trhu stále patrná a lze očekávat, že investoři budou na další zprávy o plánech Západu reagovat velmi citlivě.

Je nám líto, ale americké akcie mají před sebou nejhorší fázi čtyřletého cyklu

2. Evropské burzy zastavily několikadenní propad a posilovaly díky údajům z americké ekonomiky

Evropské akcie si ve čtvrtek po předchozích ztrátách mírně polepšily. Podpořila je data z americké ekonomiky i informace o blížící se dohodě mezi americkou společností Verizon a britským Vodafonem. Britský FTSE 100 připsal 0,82 %, francouzský CAC 40 0,65 % a německý DAX 0,45 %. Nejvíce se dařilo sektorům telekomunikací a médií, mírně naopak ztrácely realitní a ropné společnosti.

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela výsledkovou sezónu, závěrečná aukce zahýbala s denním skóre

Ještě několik minut před koncem čtvrtečního obchodování přidával index PX 0,9 %, ale v posledních minutách velkou část zisku odevzdal a připsal jen 0,56 %. Celý den nejvíce zaostávaly akcie Telefóniky C.R., které nakonec ztratily 1,52 %. Do mínusu se nakonec vrátily také ČEZ (-0,44 %), Fortuna (-0,60 %) nebo Pegas Nonwovens (-0,16 %), v plusu naopak seanci uzavřely Erste (+1,93 %), Komerční banka (+0,02 %), Philip Morris ČR (+0,15 %) nebo CETV (+0,57 %). Výsledky hned ráno reportovaly VIG (mírně pod odhady), Fortuna (pod odhady) a Pegas Nonwovens (neutrální). Poslední jmenovaná společnost ohlásila obnovení provozu egyptské výrobní linky. Po závěru pařížského obchodování českou výsledkovou sezónu zkompletovalo Orco. Orco v prvním pololetí meziročně zvýšilo tržby o 15 % na 71 milionů eur a čistý zisk na 7 milionů eur

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

4. Očekávané události

Po překvapivě pozitivní revizi růstu amerického HDP za druhý kvartál budou investory zajímat v pátek zveřejňované osobní příjmy a výdaje, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a zpřesněný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Sledovaná bude hlavně situace ohledně Sýrie, v Evropě ale nebude nouze o makrodata. Důležité jsou především německé maloobchodní tržby, inflace a nezaměstnanost v celé eurozóně a spotřebitelská důvěra. Také pokračuje výsledková sezóna, čísla za druhý kvartál zveřejní například Lukoil. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. HDP USA ve druhém čtvrtletí vzrostl více, než se původně čekalo

HDP Spojených států podle zpřesněného odhadu ve druhém čtvrtletí vzrostl o 2,5 % oproti původně oznámeným 1,7 %. Trh očekával revizi výše díky tomu, že červnový obchodní deficit byl mnohem menší, než se čekalo. V prvním čtvrtletí ekonomika Spojených států expandovala tempem 1,1 %. Osobní spotřeba ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,8 % poté, co v prvním kvartálu poskočila nahoru o 2,3 %. Jedna část ekonomů věří v další posilování americké ekonomiky a postupné ukončování programu kvantitativního uvolňování ze strany Fedu, druhá varuje před růstem výnosů amerických dluhopisů.

Americké dluhopisy: Konec býka a posun výnosů nad 4 %

6. Nezaměstnaných v Německu mírně přibylo

Počet lidí bez práce v Německu v srpnu nečekaně vzrostl, poprvé za poslední tři měsíce (+7 tisíc na 2,934 milionu). Trh očekával pokles o 5 tisíc. Celková míra nezaměstnanosti zůstala beze změny na 6,8 % poblíž dvacetiletého minima. V červenci počet nezaměstnaných ve srovnání s předchozím měsícem klesl o 7 tisíc.

Tempo inflace v Německu podle předběžných údajů v srpnu meziročně zpomalilo na 1,5 % z červencových 1,9 %

7. Verizon chce odkoupit podíl v mobilním operátorovi od Vodafonu

Americká společnost Verizon Communications Inc. je v pokročilé fázi jednání o odkupu 45% podílu v mobilním operátorovi Verizon Wireless, společném podniku, který provozuje Verizon v USA s britským partnerem Vodafone Group. Cena by měla být 130 miliard USD. Dohoda by mohla být oznámena na počátku příštího týdne. Akcie Vodafonu na zprávu reagovaly během čtvrtka posílením o více než 7 %. Akcie Verizon Communications vzrostly o 2,71 %.

8. Société Générale: Ropa může dále zdražovat, v extrémním případě čekáme barel za 150 USD

Cena barelu ropy může během příštích dnů vzrůst až o 10 USD na 125 USD. Pokud by se vojenská akcie v Sýrii odkládala, může cena ropy začít korigovat. Pokud se případné boje v regionu odrazí na dodávkách ropy z Blízkého východu, cena barelu Brentu může rychle vyletět na 150 USD. Pozornost by se pak zaměřila na záložní kapacity Saúdské Arábie, které dosahují 1,7 milionu barelů denně. Dlouhodobě by ale cena ropy měla spíše klesat. Proč? Société Générale: Ropa může ještě pár dnů zdražovat, v extrémním případě může barel stát 150 USD

9. Francie zvýší příští rok daně méně, než plánovala

Rozhodnutí francouzské vlády přichází po varování Mezinárodního měnového fondu, že další zvýšení daní bude mít nepříznivý dopad na ekonomiku. Francie svým partnerům v Evropské unii slíbila, že příští rok sníží rozpočtový deficit pod 3 % HDP. Aby splnila tento cíl, musela však země již letos výrazně zvýšit daně a další růst plánovala i příští rok. Narazila však na odpor voličů a podnikatelů. Evropská komise se domnívá, že Francii se nepodaří splnit rozpočtový cíl až do roku 2015

Francie se vydá pobaltskou cestou. Nejdříve ale tvrdě narazí, předpovídá šéfka Hayekova Institutu Barbara Kolm

10. Šéf zpravodajství Novy Mužík skončil

Ředitel zpravodajství televize Nova Vladimír Mužík ve čtvrtek skončil ve funkci po vzájemné dohodě s vedením televize. Jméno nástupce vedení skupiny oznámí v příštích dnech. Televizní noviny patří dlouhodobě k nejsledovanějším pořadům tuzemských televizí, inteligentnější část diváků ale kritizuje jeho dramaturgii, do které se v posledních měsících dostala dokonce i Iveta Bartošová a její italsko-buranská sága o několika mimořádných mužících. Akcie CME na zprávu nereagovaly, posílily v souladu se zbytkem pražské burzy.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Americký prezident nemá rád krev

Již několik týdnů se ví, že Barack Obama neviděl v květnu 2011 celý přenos akce, která skončila zabitím Usámy bin Ládina a následnou diplomatickou roztržkou s Pákistánem, na jehož území americké speciální komando zaútočilo na mozek "11. září". Obamův asistent Reggie Love sdělil, že Obama v jednu chvíli musel odejít a ulevit si od napětí hrou karet. Co má v plánu hrát nyní? Ví se, že má rád basketbal a další sport. Trochu se možná zapomíná na to, že také nadevše miluje mír. Případný konflikt se Sýrií by jistě přenášela živě řada světových médií, nejmocnější muž světa by tedy ani nepotřeboval speciální satelit. A o diplomatické "roztržky" nouze jistě také nebude. Do Středozemního moře se stahují ruské vojenské lodě (ano, toho Ruska, které dalo azyl Edwardu Snowdenovi), Írán s novým prezidentem neskrývá své sympatie k americkému spojenci jménem Izrael a útok na Sýrii neposvětila OSN. V této hře Obamovi držíme palce.

Jim Rogers: Pokud bude válka, vsaďte na zlato

reklama
reklama