Credit Suisse: Bankrotů firem může začít přibývat

| redakce

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí v Evropě i ve Spojených státech je u konce. Analytici ze švýcarské Credit Suisse nezaháleli a na zveřejněné výsledky hospodaření firem se podívali podrobněji. A všimli si znepokojující skutečnosti. "Stabilita úvěrového trhu je velice křehká, a pokud se nevydaří výsledková sezóna za třetí čtvrtletí, lze na obou stranách Atlantiku očekávat epidemii firemních bankrotů," varují.

V srpnové zprávě analytici z Credit Suisse varují, že se na evropských i amerických trzích začínají nebezpečně rozevírat nůžky mezi počtem firem, které vykazují čtvrtletní ztrátu, a počtem firem, které se dostávají do platební neschopnosti. "V kontextu aktuálních událostí považujeme evropský i americký úvěrový trh za poměrně nestabilní," píše se v dokumentu.

Analytici své obavy vysvětlují klesající ziskovostí světových firem. "Počet společností, které vykazují čtvrtletní ztrátu, se na obou stranách Atlantského oceánu zvyšuje. Prozatím sice nelze hovořit o novém trendu, jelikož se tento vývoj až na výjimky netýká velkých firem, přesto se však jedná o důležitý indikátor stavu světové ekonomiky."

Počet společností s tržní kapitalizací nad 500 mil. USD/EUR ve ztrátě
Počet společností s tržní kapitalizací nad 500 mil. USD/EUR ve ztrátěZdroj: Credit Suisse

Současná situace je z pohledu úvěrového trhu podle Credit Suisse poměrně neobvyklá. Počet společností ve ztrátě tradičně koreluje s počtem firem v platební neschopnosti. Z celkového počtu společností, které v roce 2013 zveřejnily své čtvrtletní finanční výsledky, se jich do ztráty dostalo přibližně 18 %, v platební neschopnosti se jich však ve stejné době ocitlo pouze 2,8 %. "Počet společností v platební neschopnosti se pohybuje hluboko pod předpokládanou hodnotou 6 až 7 %," uvádí analýza.

Počet společností ve ztrátě vs. počet společností v platební neschopnosti
Počet společností ve ztrátě vs. počet společností v platební neschopnostiZdroj: Credit Suisse

Analytici upozorňují, že o dalším vývoji korelace mezi počtem společností ve ztrátě a počtem firem v platební neschopnosti rozhodnou výsledky za třetí čtvrtletí 2013. "Pokud ve třetím čtvrtletí počet společností ve ztrátě klesne, nervozita na úvěrovém trhu opadne a počet firem v platební neschopnosti zůstane víceméně konstantní. Pokud však počet ztrátových firem vzroste, lze očekávat i prudký růst počtu společností v platební neschopnosti," varuje zpráva.

Zdroj: Credit Suisse

reklama
reklama