Ideální portfolio na závěr roku: Do útoku s NWR, obranu vyztužit nemovitostmi, radí Lukáš Vácha (Conseq)

Ideální portfolio na závěr roku: Do útoku s NWR, obranu vyztužit nemovitostmi, radí Lukáš Vácha (Conseq)

| Roman Chlupatý

Exit Fedu, německé volby, kolabující rozvíjející se trhy, konflikt v Sýrii – dostupné signály na prahu poslední třetiny roku naznačují, že se investoři rozhodně nudit nebudou. Na co by po návratu z dovolených měli sázet? Situace je hodně nečitelná, i díky tomu se ale občas objevují příležitosti, říká obchodní ředitel Conseq Investment Management Lukáš Vácha. Za příklad dává americký dolar nebo české komerční nemovitosti.

(Přiměřené) riziko: Turecké dluhopisy a NWR

Svět: Poměrně zajímavé nám připadá Turecko. V poslední době došlo jak k celkem výraznému oslabení měny, tak k růstu výnosů, což bylo dáno geopolitickým rizikem. Země je přece jen k Blízkému východu blíže než evropské státy. Svou roli hraje i poměrně netransparentní politika centrální banky. Ta v podstatě nemá žádnou pevnou úrokovou sazbu, za niž by půjčovala peníze. de facto dělá ad hoc tendry, což zahraniční investoři nelibě nesou.

Vadí jim i fakt, že je země hodně závislá na externím financování. Ve chvíli, kdy se očekává přiškrcení kvantitativního uvolňování Fedu, jsou na něco podobného trhy citlivé. To vše způsobilo zmíněný poměrně významný propad. Podle nás by se ale situace mohla do konce roku otočit, i vzhledem k nominálně poměrně vysokým úrokovým sazbám nám tedy například turecké dluhopisy přijdou hodně zajímavé.

ČR: Zaujala nás situace NWR. Nejde ani tak o akciovou sázku, situace je totiž nepřehledná, takže když firma přežije, akcionáři mohou být hodně biti například tím, že přijde nějaký nový investor a naředí podíly. Proto bychom spíše sázeli na dluhopisy, které v případě delší splatnosti spadly až k 30 % nominální hodnoty. Nedávno sice vyskočily na 40 %, ale stále mají poměrně významný výnosový potenciál. Proto se domníváme, že pokud si chce někdo vsadit na NWR – na to, že současnou situaci ustojí a cena uhlí začne růst dříve, než firmě dojdou peníze –, jsou dluhopisy firmy lepší sázkou než její akcie.

Cena dluhopisů NWR (nezajištěné)
Cena dluhopisů NWR (nezajištěné)Zdroj: Bloomberg

(Ne)bezpečné přístavy: Tvrdá realita a zajímavé reality

ČR: Konzervativní investor to má nyní nesmírně těžké. Úrokové sazby – byť i v Česku došlo v průběhu jara k jistému růstu – jsou stále na nízkých úrovních a riziko, že porostou, je stále o dost větší než pravděpodobnost, že budou klesat. Dluhopisový investor opravdu nemá na růžích ustláno. Dlouhodobě si ale myslíme, že by neměl na dluhopisy zanevřít.

Má ale určitě smysl diverzifikovat, například prostřednictvím kvalitních nemovitostních investic, skrze realitní fondy. Český realitní trh se totiž zdá být pokud ne úplně na dně, tak v jeho blízkosti. Nominální výnosy z nájmu u většiny komerčních nemovitostí jsou nyní vyšší než úrokové sazby. Desetileté státní dluhopisy nesou 2,5 %, výnosy z nájmů kvalitních komerčních nemovitostí v Praze se pohybují kolem 5 až 7 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama