Týden na trzích podle burzovních grafů: Idylka pokračuje, býci směle zdolali metu 1 700 bodů indexu S&P 500

| Josef Košťál

Uplynulý týden byl do středy ve znamení vyčkávání na zprávy od Fedu, obchodovalo se s minimálním denním rozpětím. Výstupy ze zasedání FOMC nic nového nepřinesly, splnily všeobecná očekávání a pomohly ve zbytku týdne indexu S&P 500 nad psychologickou hladinu 1 700 bodů.

S&P 500

S&P 500 stanovil nová maxima ve čtvrtek i v pátek a oba dny uzavřel nad 1 700. Trh prokázal svoji odolnost, ustál několikatýdenní silně překoupený stav bez korekce, kdy pouze obchodování posledních dvou týdnů proběhlo v duchu konsolidace a nabírání energie k dalšímu růstu. Nakonec, zdá se, medvědi kapitulovali bez boje.

Vzhledem k tomu, že kulaté číslo 1 700 se stejně jako 1 600 do historie významných rezistencí a supportů nezapíše, nejbližším důležitým supportem je zóna 1 670 až 1 675 bodů, v oblasti červencových denních minim.

Index si začne hledat novou rezistenci. Situace připomíná vývoj z května, kdy mu k překonání 1 600 bodů pomohly dobré výsledky z trhu práce. Pak po týdenním přešlapování začala dvoutýdenní nespoutaná rally až pod 1 700. Je těžko uvěřitelné, že by se stejný vývoj po tak krátké době mohl opakovat.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX se v pátek vrátil k hladině 12, od níž se letos už několikrát odrazil k růstu. Je stále na nízkých úrovních, pro akciové trhy vysílá jasně býčí signál.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr: Navzdory překoupenému trhu index S&P 500 po zasedání FOMC poprvé vystoupal nad 1 700 bodů a ve čtvrtek i v pátek tam i dokázal uzavřít. Fed se z jasného prohlášení z června poučil (S&P 500 se propadl o 5,6 % během čtyř obchodních dnů). Nyní je banka v prohlášeních obezřetnější a podporuje býky.

Páteční nepřesvědčivá data (tvorba nových míst, průmyslové objednávky) současnou euforii nemohla ohrozit. Situace by do příštího zasedání FOMC v polovině září měla být klidná a letní rally s nízkým objemem obchodů by s případnými malými korekcemi, které budou jen příležitostí k nákupu, mohla pokračovat.

reklama
reklama