Burzovní kalendář 2. 9. - 6. 9. 2013

Burzovní kalendář 2. 9. - 6. 9. 2013

| redakce

Situace v Sýrii, indexy nákupních manažerů, zasedání ECB a Bank of England a v pátek srpnová zpráva z amerického trhu práce - investoři se na začátku září rozhodně nudit nebudou. Začíná měsíc německých voleb a mimořádně očekávaného zasedání FOMC, pro akcie mimochodem historicky nejnepříznivější.

USA

2/9 Státní svátek - všechny trhy zavřené

3/9 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM)

3/9 Stavební výdaje

4/9 Prodeje automobilů

4/9 Obchodní bilance

4/9 Béžová kniha Fedu

5/9 Tržby maloobchodních řetězců

5/9 ADP - zpráva o tvorbě pracovních míst ve firemním sektoru

5/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

5/9 Průmyslové objednávky

5/9 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

5/9 - 6/9 Summit G20 v Petrohradě

6/9 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

Americké akcie za poslední srpnový týden ztratily necelá 2 % (Dow -1,33 %, S&P 500 -1,84 %, Nasdaq -1,86 %). Hlavním důvodem poklesů byly obavy z eskalace napětí okolo Sýrie. Spojené státy se stále zdají být odhodlané k útoku na Asadův režim, ačkoli během týdne nebylo zcela jasné, která ze stran syrského konfliktu použila chemické zbraně. Na mnohaměsíční maxima vystoupala kvůli strachu z ohrožení dodávek cena ropy. Druhá polovina týdne byla sice poněkud klidnější, pondělní škody na amerických indexech byly ale napraveny jen velice mírně.

"Cena po prolomení důležitého supportu 1 680 bodů před dvěma týdny pokračuje v poklesu a vrátila se pod 50denní klouzavý průměr. V uplynulém týdnu prolomila i support 1 640 bodů. Nyní je nejbližší silná podpora na rostoucí trendové čáře 1 630 bodů, pak v zóně 1 620 až 1 600 bodů. Nejbližší rezistence jsou v zóně 1 640 až 1 650 bodů, následně na předchozím silném supportu v zóně 1 670 až 1 680 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "V podstatě by trh mohl korigovat až k 200dennímu klouzavému průměru v zóně 1 560 až 1 570 bodů. Zde byla i červnová minima po oznámení možného zahájení ukončování QE, šlo by navíc o korekci o 8 až 9 %, která je komentátory očekávána a považována za zdravou. Pak by zřejmě následoval návrat k růstu během optimistického závěru roku."

HDP Spojených států podle zpřesněného odhadu ve druhém čtvrtletí vzrostl o 2,5 % oproti původně oznámeným 1,7 %. Trh očekával revizi výše díky tomu, že červnový obchodní deficit byl mnohem menší, než se čekalo. V prvním čtvrtletí ekonomika Spojených států expandovala tempem 1,1 %.

Osobní spotřeba ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,8 % poté, co v prvním kvartálu poskočila nahoru o 2,3 %. Příjmy Američanů ale v červenci vzrostly lehce méně, než se čekalo. Po 0,3% růstu v červnu vyskočily o 0,1 %, přestože analytici vyhlíželi 0,2% růst. Osobní výdaje se navýšily také o 0,1 %, přestože se čekalo, že se zlepší o 0,3 % po červnových +0,6 %.

Za celý srpen index Dow ztratil 4,4 %, S&P 500 odepsal 3,1 % a Nasdaq klesl o procento. Za měsíc tak S&P 500 vykázal nejprudší měsíční pokles od května 2012, kdy akcie zlevnily o více než 6 %.

Náladu investorů ovlivňovala v posledních týdnech především možnost, že Fed omezí program odkupu dluhopisů již na zářijovém zasedání. Většina analytiků s tímto scénářem počítá, mluví se o poklesu měsíční dávky likvidity z 85 miliard USD na 75 až 65 miliard USD.

Analytik Lawrence Creatura ze společnosti Federated Investors upozornil, že akciový trh je v posledních týdnech tlačen dolů nejistotou. Investoři již delší dobu spekulují o tom, kdy začne americká centrální banka omezovat opatření na podporu ekonomiky. Nejistotu navíc zvýšila syrská krize. "Situace v Sýrii představuje velkou dávku nejistoty. A investoři nejistotu nenávidí," řekl Creatura.

Opačným směrem než akcie se vydal americký dolar. Vyšplhal se na čtyřtýdenní maximum vůči koši předních měn a pětitýdenní maximum vůči euru. Dolar investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty. Zlato i ropa v druhé polovině uplynulého týdne korigovaly rychlé cenové nárůsty z jeho úvodu.

Na akciovém trhu přetrvává napětí kolem Sýrie. Británie sice v pátek uvedla, že se vojenské akce proti Sýrii nezúčastní, Bílý dům však nevylučuje možnost jednostranného úderu, ačkoli hodlá nadále usilovat o vytvoření mezinárodní koalice. Ministr zahraničí John Kerry v pátek vyjádřil silné přesvědčení, že chemické zbraně 21. srpna použila syrská armáda. Následkem této akce zemřelo 1 429 Syřanů včetně 426 dětí.

Americký prezident Barack Obama uvedl, že útok na Sýrii stále zvažuje, ale že by se "v žádném případě nejednalo o nasazení amerických vojáků přímo na syrském území". Prohlásil, že chemický útok v Sýrii je ohrožením národní bezpečnosti Spojených států. V sobotu pak potvrdil rozhodnutí, že by USA měly provést omezený vojenský úder proti cílům syrského režimu, pro provedení úderu ovšem chce souhlas Kongresu. Ten by se měl tímto tématem zabývat po 9. září.

První zářijový obchodní týden v USA bude zkrácený o pondělní státní svátek. Nejdůležitějším číslem bude v pátek zveřejněná změna počtu pracovních míst za srpen. Čeká se růst počtu nových míst na 180 tisíc (v červenci 162 tisíc) a stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 7,4 %.

Z důležitých čísel lze zmínit také úterní index nákupních manažerů (ISM) v průmyslu za srpen, u něhož se čeká mírný pokles na 54 z 55,4 bodu v červenci. Následovat bude ve čtvrtek obdobná statistika z oblasti služeb, kde by měl rovněž index mírně klesnout na 55 z červencových 56 bodů.

Na trzích bude jistě přibývat spekulací ohledně začátku omezování kvantitativního uvolňování. Mnoho nového by neměla přinést ve středu zveřejňovaná Béžová kniha, tedy pravidelná zpráva centrální banky o ekonomické aktivitě v jednotlivých amerických oblastech.

Co by mohlo omezení QE znamenat pro cenu zlata? Na sedmém Investičním večeru diskutovali Petr Báča a Roman Pilíšek:

Trh ovšem bude bedlivě sledovat makrodata v čele s pátečním údajem o změně počtu pracovních míst v USA v srpnu. Půjde o nejdůležitější číslo před zasedáním Fedu 17. a 18. září. Pokud by statistika byla taková, jakou očekávají analytici (zhruba 180 tisíc nových pracovních míst), znamenala by nejspíše potvrzení úvah o začátku omezování nákupů aktiv. Poněkud patová situace, kdy špatná data jsou dobrá pro akcie a naopak, by tak mohla dojít svého rozřešení, a to spíše v podobě dalšího prodejního tlaku.

Září je pro akcie tradičně nejhorší měsíc. Blíží se také druhý rok prezidentského cyklu, který je pro akcie velice špatný. Sezónnost tedy pokračování akciové rally příliš nenahrává. V půlce října navíc americká ekonomika opět narazí na několikrát posouvaný problém dluhového stropu. Ve Washingtonu tedy může být na podzim pořádné horko, kromě zmíněných rizik se totiž bude také vybírat nový šéf Fedu, v posledních letech jedna z nejmocnějších osobností finančního světa.

Válečný faktor na trzích Válečný faktor na trzích Jak se dařilo akciím, ropě, zlatu a americkému dolaru během konfliktů v Perském zálivu, Afghánistánu, ... Je nám líto, ale americké akcie mají před sebou nejhorší fázi čtyřletého cyklu Je nám líto, ale americké akcie mají před sebou nejhorší fázi čtyřletého cyklu Akciové trhy se chystají na tradičně slabé září, letos navíc okořeněné pravděpodobným omezením kvantitativního uvolňování ... Jak na investování do zlata? A co od tohoto kovu čekat v příštích týdnech a měsících? Jak na investování do zlata? A co od tohoto kovu čekat v příštích týdnech a měsících? V pořadí sedmý Investiční večer si vzal na mušku investování do zlata. Jakou cestou do ... 8 investičních pokušení, kterým se vyplatí odolat 8 investičních pokušení, kterým se vyplatí odolat Investování je extrémně racionální disciplína. Na druhou stranu v něm ale obrovskou roli hrají též ...
reklama
reklama