Nikolaus Görg (Bank Gutmann): Pražská burza nás moc neláká, ČEZ by potřeboval rozumnou českou vládu

Nikolaus Görg (Bank Gutmann): Pražská burza nás moc neláká, ČEZ by potřeboval rozumnou českou vládu

| Roman Chlupatý

Nejzajímavější akcie ve střední a východní Evropě najdete v Rusku. Sázíme například na tamní maloobchodní řetězce jako Magnit nebo O'Key, řekl mi zástupce šéfa investičního oddělení rakouské privátní banky Gutmann Nikolaus Görg. Potenciál má podle něj celý region, zatím ho ale brzdí pokračující turbulence na Západě. Nejen o tom chce mluvit v Praze na Investičním fóru Speciál 19. srpna, o němž se dozvíte na Investičním webu více v příštích dnech.

Americké akciové indexy lámou rekordy, i Evropě se docela daří. Rozvíjející se trhy, mezi něž patří i náš region, se naopak dostávají pod tlak. Na co i proto nyní ve střední a východní Evropě sázíte?

Určitě začnu Ruskem, kde je toho stále hodně zajímavého, i když je to mnohdy trochu skryto. Nedávný verdikt v případě Navalného – a kauza Chodorkovskij, kterou připomněl – je typickým příkladem toho, co zahraniční investoři nemají rádi. Je to pochopitelné. Na druhou stranu ovšem nesmíme zapomínat na to, že Rusové udělali v oblasti transparentnosti velký pokrok. To potvrdila i nedávná zpráva Transparency International, podle níž země v této oblasti vykročila správným směrem. V mnoha oblastech ruské ekonomiky je navíc obrovský a zatím nevyužitý potenciál. Příkladem je spotřební zboží, nebo třeba hypotéky. Takže je do určité míry zajímavý bankovní sektor, maloobchodní řetězce a podobně.

To je tedy Rusko. Co dalšího se vám v regionu líbí?

Na dalších trzích se zaměřujeme na to, co způsobí případné oslabení měn. Kdyby totiž místní měny oslabily, mělo by to dopad na ekonomiku, na některé sektory především. Domácnosti se například mohou dostat pod tlak, což je příklad Polska, a proto jsme snížili sázky na polské banky. Stejně tak jsme zredukovali pozice v Maďarsku, kde jsme nyní takřka na nule. To docela "bolelo" až do poloviny června, kdy se ukázalo, že maďarská vláda přichystala další sérii "zajímavých" opatření. I zde může sehrát roli kurz forintu, v minulosti si Maďaři hodně napůjčovali v cizích měnách.

Geografické rozdělení bychom měli. Pojďme se na region CEE podívat sektorově.

Nesmíme zapomínat na průmyslové podniky. Střední a východní Evropu vnímám tak, že pokud můžete navýšit hodnotu v německém hodnotovém řetězci, jste v dobré pozici. Německo je totiž lákavé, má silnou průmyslovou základnu, takže když se zvládnete vyprofilovat jako jeho spolehlivý dodavatel, je to plus. Region se mi líbí i proto, že tu v roce 2008 začala úvěrová krize, která hodně bolela. V důsledku této krize se kurzy místních měn v porovnání s ostatními rozvíjejícími se trhy propadly. Díky tomu je ale nyní střední a východní Evropa ve srovnání s ostatními emerging markets vysoce konkurenceschopná. Jakmile se evropské ekonomické oživení skutečně rozjede, mělo by se proto regionu dařit.

Z pohledu investora tedy doporučujete místní trhy přinejmenším sledovat?

Stručně řečeno, je tu možné najít zajímavé věci. Stejně tak bychom se v regionu CEE měli co nevidět dočkat ekonomického růstu. Samozřejmě, závisí to do značné míry na západní Evropě, ale jakmile ta si splní své domácí úkoly, bude důvod být při pohledu na CEE optimistický.

Na co konkrétně v této souvislosti sázíte, ačkoli to možná není na první pohled tak zajímavá oblast?

Zmínil jsem ruské maloobchodní řetězce a průmyslovou základnu celého regionu CEE. V Rusku se nám například líbí Magnit. Pokud se chcete dostat "pod kůži" ruskému trhu, pak stojí za zmínku řetězec O'Key. Zvýšili jsme i sázky na X5, dalšího ruského maloobchodníka; to se může zdát trochu předčasné, ale uvidíme. V Polsku máme zainvestováno do skupiny Eurocash. Česko aktuálně příliš atraktivní není, má ale své defenzivní kvality. Pokud navíc nová česká vláda, ať to bude kterákoli, přijde s něčím rozumným, ČEZ na to nepochybně bude reagovat velice silně.

A co Rakousko, které k regionu také patří, ale často se na něj pro jeho vyspělost zapomíná?

Rakouská průmyslová základna je určitě také velice silná. Andritz a jí podobné firmy jsou hodně kvalitní. Ale i v případě Rakouska je to o hlubší analýze, pohledu pod povrch.


Chcete se pod povrch podívat a zeptat se Nikolause Görga na detailnější tipy na investice v regionu střední a východní Evropy? Pražské Investiční fórum Speciál 19. srpna 2013 bude ideální příležitostí. Více informací již brzy na Investičním webu.

reklama
reklama