Co musíte ráno vědět (8. srpna)

Co musíte ráno vědět (8. srpna)

| redakce

Jak uzavřely první půlku týdne evropské i světové burzy, jak si na své první tiskové konferenci vedl nový šéf Bank of England Mark Carney a proč byste neměli dělat romantická gesta? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úvodu středečního obchodování ztratily, postupně ale začaly zdražovat

Americké akcie ve středu ztrácely kvůli obavám z dalšího rozhodování Fedu. Po projevech šéfů jednotlivých poboček Fedu o možném ukončení podpory v září a výrazně dobré bilanci zahraničního obchodu nyní investoři vyhlížejí jakákoli data z ekonomiky, která by potvrdila, nebo naopak oddálila očekávané omezení programu odkupů dluhopisů ze strany Fedu. Indexy klesaly již třetí den v řadě, stalo se tak poprvé od poloviny června. Index Dow se propadl o 0,31 %, S&P 500 ztratil 0,38 % a Nasdaq se propadl o 0,32 %.

Po uzavření obchodování zveřejnila výsledky společnost Tesla Motors, která vykázala zisk 20 centů na akcii. Čekala se ztráta 17 centů na akcii. V souladu s očekáváním klesl zisk společnosti Groupon na 2 centy na akcii.

Tento akciový indikátor stále funguje nadmíru spolehlivě

Rally na dluh trvá, investoři by měli být o to opatrnější

2. Evropské akcie kvůli pesimismu Bank of England ve středu oslabovaly

Evropské burzy ve středu mírně ztrácely po vystoupení šéfa Bank of England Marka Carneyho, který prohlásil, že Měnový výbor nebude zvyšovat úrokové sazby, dokud míra nezaměstnanosti neklesne minimálně na 7 %. Náladu investorům nezvedla ani překvapivě dobrá čísla z německého průmyslu, která naznačila, že by Německo a potažmo celá eurozóna přece jen mohly být na cestě ven z krize. Britský FTSE 100 odepsal 1,41 %, německý DAX 0,47 % a francouzský CAC 40 mírně posílil o 0,15 %. Dařilo se síťovému odvětví, bankám a pojišťovnám, ztrácely naopak realitní společnosti.

Evropské akcie kvůli pesimismu Bank of England ve středu oslabovaly

3. Pražská burza posilovala i ve středu, především díky Komerční bance

Pražská burza ve středu dále rozšiřovala předchozí zisky. Index PX připsal 0,59 %. Nejvíce se dařilo akciím Komerční banky, které zpevnily o 4,17 %, posílily však i cenné papíry Erste Group Bank (+1,20 %) a pojišťovny VIG (+0,56 %). Kvůli poklesu cen komodit na světových trzích odepisovaly akcie ČEZ (-1,71 %), největší ztráty však postihly cenné papíry NWR (-2,86 %) a Telefóniky C.R. (-2,12 %).

JPMorgan: Zisk Komerční banky bude v příštím roce rekordní, dividenda poroste

ČS: Srpnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, Německo odhalí obchodní bilanci a Evropská centrální banka měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Pokračuje také výsledková sezóna. Výsledky hospodaření zveřejní například Adidas, Deutsche Telekom nebo Commerzbank. Očekávané čtvrteční výsledky najdete ZDE. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Glencore Xstrata a JPMorgan čelí obvinění z umělého zvyšování cen hliníku

Žaloba na Glencore Xstrata a JPMorgan byla podána ve státě Florida a jmenuje i londýnskou komoditní burzu LME a pobočky JPMorgan a Goldman Sachs, které viní z kartelových praktik a podvodného jednání. Frustrace z rostoucích cen kovů vedla k celosvětové kritice bank, jež vlastní tato aktiva a obchodují se základními materiály. V posledních týdnech tisk informoval o tom, že banka Goldman Sachs uměle prodlužuje dobu skladování hliníku, aby vyhnala jeho cenu nahoru. Banky takové jednání popírají. Pokud by žalobci uspěli, společnosti by musely uhradit vysoké pokuty.

6. IBM zakládá alianci s Googlem a dalšími na podporu svých čipů

Technologická společnost IBM se spojuje s internetovým gigantem Google a několika výrobci čipů a síťových zařízení do aliance na podporu své čipové technologie Power. Cílem seskupení zvaného OpenPower Consortium je přitáhnout více uživatelů k této technologii.

7. Obama je "zklamaný" z přístupu Ruska, na summit G20 do Moskvy však pojede

Americký prezident Barack Obama v úterní večerní show Jaye Lena prohlásil, že na summit G20 do Moskvy pojede, ale je "zklamaný" z toho, že Rusko poskytlo azyl Edwardu Snowdenovi. Podle Obamy Moskva občas sklouzne k mentalitě studené války, ačkoli v jiných oblastech se Spojenými státy spolupracuje, například ve válce proti terorismu. Leno se Obamy však nezeptal, zda během své cesty na summit zorganizuje soukromé setkání s prezidentem Putinem. Ve středu prezidentova kancelář vydala prohlášení, v němž schůzku s Obamovým ruským protějškem zrušila. Podle prohlášení demokratického senátora Charlese Schumera udělal prezident dobře, protože Putin se chová jako školák šikanující ostatní děti a nezaslouží si respekt, který by mu bilaterální summit s USA přinesl.

8. Bank of England navázala vývoj úrokových sazeb na míru nezaměstnanosti po vzoru Fedu

Nový šéf Bank of England Mark Carney ve středu poprvé vystoupil na tiskové konferenci s projevem, v němž propojil vývoj úrokových sazeb s mírou nezaměstnanosti. Zároveň dodal, že banka je připravená rozšířit stimulaci ekonomiky, pokud by to bylo zapotřebí.

9. Nezaměstnanost v Portugalsku poprvé za dva roky klesla

Míra nezaměstnanosti v Portugalsku ve druhém čtvrtletí poprvé za dva roky klesla a byla 16,4 %. Ukázaly to středeční údaje tamního statistického úřadu (INE). Podle agentury Reuters jde o další z nejistých signálů, že vleklá recese už je v Portugalsku na ústupu. V prvním čtvrtletí byla ještě míra nezaměstnanosti rekordních 17,7 %.

10. Rusnokova vláda důvěru nezískala. Koalice se 101 poslanci neexistuje, rýsují se předčasné volby

Úřednická vláda premiéra Jiřího Rusnoka, kterou jmenoval prezident Miloš Zeman, v Poslanecké sněmovně důvěru nezískala. Hlasovalo pro ni 93 poslanců, 100 poslanců bylo proti. TOP 09, ČSSD a KSČM podpoří předčasné volby. Ty se tak jeví jako pravděpodobná varianta. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová na čtvrtek 9 hodin svolala vedení Poslanecké sněmovny, v 11 hodin se Sněmovna znovu sejde a bude pokračovat v jednání. Měla by hledat termín mimořádné schůze, na které by se mělo hlasovat o rozpuštění Sněmovny. Vláda Jiřího Rusnoka bude zatím vládnout v demisi, kterou neprodleně podá. Podle Rusnoka bude vláda dělat jen rozhodnutí, která nesnesou odkladu.

Rusnokova vláda důvěru nezískala. Koalice se 101 poslanci ale neexistuje, ve hře jsou opět předčasné volby

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Mladík si vyslechl rázné "ne" před celým stadionem

Značného ponížení se dostalo mladému muži, který se rozhodl svoji přítelkyni požádat o ruku před stadionem plným lidí. Na otázku "Vezmeš si mě?" žena po chvilce přešlapování odpověděla: "Davide, promiň, nemůžu." Hlasatel celému představení dodal korunu tím, že neudržel smích a zhrzenému Davidovi nezbylo nic jiného než uprchnout.

reklama
reklama