Mám peníze navíc a řeším, co s nimi. Odpověď se vejde do tří vět

Mám peníze navíc a řeším, co s nimi. Odpověď se vejde do tří vět

| Andrej Rády

To jsou starosti, co? No jo, daří se mi skvěle, tak řeším, co dělat s penězi. Znáte to. Všude už jsem byl, všechno viděl a všechno dokázal, bydlím v paláci ze zlata s nejkrásnější ženskou na světě (to je zrovna pravda), jezdím nejlepším autem, takže prostě nemám za co utrácet. Co teď?

Až se rozhodnu, nedám vám vědět. Pardon. Do té doby si budete muset vystačit s radou z webu Bankers Anonymous. Je součástí odpovědi na otázku jedné z čtenářek, co dělat s penězi, které získáte nad rámec svých běžných příjmů (třeba dědictvím, výhrou v loterii, prodejem nemovitosti a podobně).

Čas jako hlavní faktor

Nejprve si rozdělte svět peněz na dvě části - "rizikovou" (akcie, nemovitosti, komodity a další) a "nerizikovou" (hotovost, peněžní trh, úspory na mimořádné nečekané výdaje, termínované účty a další). A jsme u toho nejdůležitějšího, u těch slibovaných tří vět.

- Pokud budete peníze potřebovat v příštích třech letech, o rizikových způsobech "spoření" vůbec neuvažujte.

- V horizontu okolo pěti let se můžete začít poohlížet po rizikovějších způsobech nakládání s penězi.

- Pokud si (pokud možno po zralé úvaze) myslíte, že peníze nebudete potřebovat v příštích deseti letech, pusťte se do riskování.

Já si možná do té doby dodělám školu, aby se mi jednou děti nesmály, že mi šlo v životě jen o peníze. A pokud vám rada "anonymního bankéře" nebyla dost dobrá, podívejte se na sice starší, ale velice dobře využitelná doporučení českých investičních profíků.

reklama
reklama