5 e-mailů, které vám zlepší život

5 e-mailů, které vám zlepší život

| redakce

Lidé nemají rádi změny, protože jim přidělávají práci. Přitom stačí malá obměna každodenního "e-mailového stereotypu" a můžete dosáhnout pokroku v 5 zásadních oblastech života.

1. Štěstí

Každé ráno, předtím než vám začne práce, pošlete příteli, příbuznému nebo kolegovi e-mail s poděkováním za něco, co pro vás v poslední době udělal. Zní to hloupě, ale psychologové poukazují na to, že i jediný takový e-mail dokáže lidem zlepšit náladu a utužit vztahy.

2. Práce

Na konci týdne shrňte v e-mailu pro šéfa vše, čeho se vám přes týden podařilo v práci dosáhnout. Většina šéfů nemá ponětí, co je ve skutečnosti náplní vaší práce, protože řeší své vlastní problémy.

Vašemu šéfovi to ušetří otázky na vaši práci. Ocení to, možná si i zvykne a začne se na týdenní shrnující mail spoléhat. Aktivita zaměstnanců je klíčová k úspěchu každé společnosti.

3. Vzdělávání

Jednou za týden pošlete e-mail svému potenciálnímu mentorovi. Vzdělávání nemusí být nutně spjaté s vaší prací. Znáte někoho, koho obdivujete a mohli byste se od něho učit?

Ten, kdo měl někdy dobrého učitele, který ho inspiroval, radil mu, připomínkoval jeho práci a věřil jeho schopnostem, vám zajisté řekne, co všechno pro něj takový člověk znamenal. Většinu studentů, kteří se začnou zajímat o nějaký předmět na vysoké škole, k tomu inspiruje oblíbený vyučující.

Žijeme ve světě internetu. Dnes je hračka najít adresu téměř na kohokoli. Pokud má váš mentor webové stránky nebo blog, kontakt na něj bude určitě k nalezení.

4. Přátelství

Napište dobrému příteli a něco společně naplánujte. Podle psychologů udržujete přátelství při životě, když si navzájem o sobě dáte vědět každé dva týdny. Máte 14 dobrých přátel? Tak to znamená psát jeden email každý den. Plánujte, kde se setkáte osobně.

Když skončíte jen u e-mailu nebo Facebooku, budete se cítit stále osamělejší. Facebook je totiž pouze nástroj, jehož efektivita závisí na jeho uživateli. Pokud vám Facebook pomáhá s přáteli zorganizovat fotbalový zápas, jen tak dál! Když se ale naopak místo fotbalu "zaseknete" u Facebooku, je tu něco špatně.

5. Kariéra

Zašlete e-mail někomu, koho sice znáte, ale nestýkáte se s ním tak často (pošlete mu třeba link, který může využít). Jak píše Charles Duhigg ve své knize The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business, tyto "slabé vazby" jsou hlavním zdrojem budoucích kariérních příležitostí.

Lidé, které znáte jen letmo, bývají pro vaši kariéru často důležitější než blízcí přátelé, protože vám otevírají cestu do sociálních kruhů, kam byste jinak nezískali přístup. Jakmile někdo z blízkých přátel zachytí nějakou novou příležitost, nebude to pravděpodobně nic pro vás, protože vzhledem k podobným společným zájmům a kontaktům už o ní nejspíše budete vědět také. Naproti tomu lidé, se kterými se vídáte třeba jen jednou za půl roku, vám mohou značně rozšířit obzory.

Zdroj: Barking Up The Wrong Tree

reklama
reklama