Nakupujte, nemůžete prodělat

Nakupujte, nemůžete prodělat

| redakce

Zuřivý býk Jeremy Siegel, profesor na Wharton School při University of Pennsylvania, tvrdí, že je ideální čas nakupovat akcie. Nedá se na nich totiž podle něj prodělat. Dow bude podle Siegela do konce roku nad 16 tisíci bodů.

Na začátku roku 2012 Siegel předpověděl růst indexu Dow na 15 tisíc bodů v roce 2013. Index se na tuto hodnotu vyšplhal už letos v květnu. A Siegel zůstává zuřivým býkem. S tím, jak trh vyrostl, rostou i jeho očekávání ohledně dalšího vývoje. "Pro index Dow mám do konce roku cíl mezi 16 a 17 tisíci bodů. Hranice 18 tisíc je dosažitelná v roce 2014," tvrdí.

Dow se v minulých týdnech dostal na rekordní zavírací hodnotu 15 658 bodů. Od začátku roku je necelých 20 % v plusu.

Dow Jones (leden - srpen 2013)
Zdroj: Google

Optimismus všemu navzdory

Proč je Siegel tak optimistický? Protože si myslí, že trh je uprostřed války, na které může jen vydělat. Na jedné straně stojí Fed se svým kvantitativním uvolňováním, na druhé straně ekonomický růst USA, který podle Siegela v druhé polovině roku zrychlí.

"Trh je zaslepený diskuzemi o tom, zda Fed bude pokračovat v odkupech dluhopisů. Jenže s tím Fed nepřestane, dokud se ekonomika nezačne zlepšovat. To bude ale zase dobré pro zisky firem. Takže nemůžete na akciích prodělat. Buď bude ekonomika slabá a Fed trhy podpoří, nebo bude silná a porostou firemní zisky," argumentuje Siegel.

Odmítá i názory, že se trh propadne kvůli tomu, že akcie jsou příliš drahé. "Ocenění akcií je přibližně na historickém průměru. Musíme si ale uvědomit, že jde o průměr z let, kdy byly úrokové sazby mezi 15 % a 20 %, i z dob, kdy byly úroky blízko nule," říká Siegel. "Když se nacházíte v prostředí nízkých úroků, je ocenění akcií podle P/E na hodnotách 18 a 19 zcela normální. A tak vysoké zatím není," doplňuje. Ukazatel P/E u amerických akcií se v současnosti pohybuje okolo 15 až 16.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama