Co musíte ráno vědět (2. září)

Co musíte ráno vědět (2. září)

| redakce

V jaké náladě burzy uzavřely letní prázdniny, jak vypadá rázný vojevůdce Obama, co čeká trhy na úvod září a jak to vypadá, když se žení ruský break-dancer? To všechno bystě měli vědět.

1. Americké akcie mají za sebou nejhorší měsíc od května 2012

Americké akcie v pátek dopoledne oslabovaly kvůli neuspokojivým údajům o ekonomice Spojených států, po projevech Johna Kerryho a Baracka Obamy ztráty mírně napravily a uzavřely slabší jen zhruba o půl procenta (Dow -0,21 %, S&P 500 -0,32 %, Nasdaq -0,84 %). Za týden ztratily necelá 2 %, čímž uzavřely srpnové obchodování. Uplynulý měsíc byl přitom pro americké akcie nejhorší za více než rok.

Uplynulý týden na americkém trhu

Válečný faktor na trzích

2. Evropské burzy zažily drsný závěr měsíce

Burzy v Evropě v pátek ztrácely kvůli zlevňující ropě (DAX -1,12 %, CAC 40 -1,32 %, FTSE 100 -1,08 %). Britský parlament ve čtvrtek rozhodl, že se země intervence v Sýrii nezúčastní, na což reagovaly poklesem ceny ropy. Akcie na evropských burzách nezachránila ani lepší než očekávaná ekonomická nálada a stagnující míra nezaměstnanosti (12,1 % v eurozóně). Index DJ EuroStoxx 50 za týden ztratil 3,7 %, za celý srpen pak 1,69 %.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Evropa je stále Achillovou patou světové ekonomiky. Za pět let můžeme pochybovat, zda má EU smysl

3. Pražská burza za měsíc posílila o 3 %, závěr srpna byla ale negativní

Index PX v pátek odepsal 0,54 % a uzavřel letní prázdniny na 945,21 bodu. Za týden ztratil 2,35 %. Nejvíce rostoucí akcií byla v týdnu CME, která přidala zhruba 4,2 % na 89,45 Kč. Podle Petra Sklenáře, hlavního ekonoma J&T Banky, šlo pravděpodobně stále o dozvuk odchodu kontroverzního ředitele Adriana Sarbua. Naopak největší pokles zaznamenaly akcie pojišťovny VIG, jež ztratily 5,8 % na 991 Kč. Čtyři společnosti svými čísly uzavřely výsledkovou sezónu za druhý kvartál.

Uplynulý týden na pražské burze

4. Očekávané události

Americké trhy jsou v pondělí kvůli státnímu svátku zavřené, na světových trzích lze tedy očekávat celkově menší aktivitu. Jinak ale bude celkem živo - od rána budou investory zaměstnávat finální údaje indexů nákupních manažerů v průmyslu od Číny (o víkendu zveřejněný vládní PMI v Číně vzrostl na 51 bodů, analytici čekali jen 50,6 bodu) přes Rusko a Indii až po jednotlivé evropské země. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Obama počká s případným útokem na Sýrii na názor Kongresu

Dostal košem od Britů, má podporu Francie nebo Turecka, na domácí scéně čelí kritice za nejisté rozhodování a ekonomickou náročnost případného otevření třetí bojové fronty. Barack Obama v sobotu potvrdil, že by USA měly provést omezený vojenský úder proti cílům syrského režimu, pro jeho provedení ale bude žádat souhlas Kongresu. V pravomoci prezidenta sice je, aby vojenskou akci nařídil bez schválení Kongresem, podle Obamy je ale důležité, aby se o věci diskutovalo a země měla jednotný názor. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner sdělil, že se dolní komora Kongresu bude vojenskou akcí v Sýrii zabývat v týdnu od 9. září. Podle všeho tedy okamžitý úder USA v Sýrii nehrozí, ačkoli se povstalecké skupiny nepřestávají připravovat na to, jak na oslabenou Asadovu armádu budou následně útočit. Ve čtvrtek v Petrohradě chtějí otázku diskutovat jak ruský prezident Putin, tak britský premiér Cameron.

6. EU a Rusko se neshodují, zda má summit G20 řešit syrskou krizi

Evropská unie a Rusko se neshodují v tom, zda by blížící se summit lídrů skupiny G20 v Petrohradě měl koncem příštího týdne probírat také syrskou krizi. Zatímco v pátek dobře informovaný zdroj z Evropské komise v Bruselu novinářům řekl, že toto téma by na summitu být nemělo, navrhl o den později ruský prezident Vladimir Putin pravý opak. Zástupci unie, kterými ve čtvrtek a v pátek budou předseda Evropské komise José Barroso a evropský prezident Herman Van Rompuy, chtějí především to, aby summit trhům vyslal jasný signál o posilující ekonomice.

7. Radiace ve Fukušimě roste, zabila by vás za 4 hodiny

Radiace ve skladovacích nádržích s vodou v jaderné elektrárně Fukušima je 18krát vyšší než při minulém měření. Oznámila to v neděli Tepco, společnost provozující elektrárnu. Z nádrží prý uniká voda. Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií v uplynulém týdnu zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody používané k chlazení z jedné z nádrží z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných události znamená "závažný incident". V neděli provozovatel elektrárny oznámil, že radioaktivita naměřená u dna jedné z nádrží dosahuje hodnoty 1 800 milisievertů za hodinu, což je dávka, která by byla pro člověka vystaveného tomuto záření smrtelná za čtyři hodiny.

8. Byla zahájena třetí letošní odstávka v JE Dukovany

V Jaderné elektrárně Dukovany začala plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku, která je plánovaná na 27 dnů. Energetici budou v reaktoru měnit pětinu jaderného paliva za nové. Budou také dělat revize zařízení a pokračovat v investičních akcích. "Nejzajímavější z investičních akcí bude pokračování seizmického zodolňování prvního výrobního bloku. Z dalších akcí dojde například i k výměně bezpečnostní kabeláže a revizi vybraných částí hlavních cirkulačních čerpadel," uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

9. Google koupil specialistu na chytré hodinky WIMM

Americký internetový gigant Google koupil firmu WIMM, která se specializuje na chytré hodinky. Společnost WIMM uvedla na trh chytré hodinky založené na operačním systému Android firmy Google již na podzim roku 2011. Loni v létě oznámila, že vytvořila exkluzivní partnerství. Určitou dobu se spekulovalo, ze WIMM koupila společnost Apple, nyní se ale ukázalo, že skutečným kupcem byl Google.

Chytré hodinky čeká rozmach, na trh míří Samsung i Apple

10. Solárníci podle ERÚ manipulovali s údaji o výrobě proudu

Energetický regulační úřad se domnívá, že někteří majitelé solárních elektráren manipulovali s údaji o výrobě proudu, aby dostali větší příspěvky od státu. Uvedla to Česká televize v pořadu Události. Prověrka podle ČT odhalila elektrárny, které udávaly takovou dobu slunečního záření, jež v Česku není možná.

11. Jste sběratel nebo investor? Toto je veletrh pro vás!

Od 5. do 7. září proběhne na pražském výstavišti v Letňanech veletrh Investor. Na akci si můžete doplnit nebo prodat svoji sbírku, případně ji nechat ohodnotit. Pro návštěvníky bude k dispozici také možnost vidět a vyfotit se s největší zlatou mincí Evropy. Na akci zve čtenáře Investičního webu ředitel veletrhu Jindřich Jirásek.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Takhle se slaví svatba

Když ženich překvapí. Když ne nevěstu, tak svatební hosty. Bonusem je i trocha ruštiny na úvod týdne, nemusíte aspoň do Karlových Varů.

reklama
reklama