Co musíte ráno vědět (11. září)

Co musíte ráno vědět (11. září)

| redakce

Jak se v úterý obchodovalo na světových akciových trzích, jak investoři přijali novinky od společnosti Apple a jak se dělá virál?

1. Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie na amerických trzích v úterý posílily díky stabilizaci Číny a uklidnění situace v Sýrii. Index Dow v posílil o 0,85 % na 15 191,06 bodu. Širší index S&P 500 připsal 0,73 % na 1 683,99 bodu a technologický Nasdaq uzavřel na 3 729,02 bodu s přírůstkem 0,62 %. S&P 500 má za sebou 6 dnů růstu v řadě, nejvíce od července. Akcie společnosti Nike v průběhu obchodování dosáhly nového historického rekordu díky zprávě, že Nike, Visa a Goldman Sachs nahradí společnosti Alcoa, Hewlett-Packard a Bank of America v indexu Dow. Investory uklidnila i nečinnost mezinárodního společenství v otázce Sýrie. Ta souhlasila s plánem Ruska a chce předat své chemické zbraně. Americký ministr zahraničí John Kerry však v reakci na to při jednání v Senátu prohlásil, že Spojené státy čekají na konkrétní nabídku, která musí být rychlá, opravdová a důvěryhodná. Nesmí to být jen zdržování.

Akcie pohledem technické analýzy: Budou rozhodovat fundamenty, technicky však mají indexy cestu vzhůru otevřenou

2. Evropské akcie v úterý nakopla data z Číny i dočasné uklidnění situace v Sýrii

Burzy v Evropě následovaly vývoj na asijských trzích a v úterý posilovaly. Optimismus investorů podpořila další pozitivní data z Číny i náznak uklidnění situace v Sýrii. Britský FTSE 100 připsal 0,82 %, francouzský CAC 40 1,89 % a německý DAX 2,06 %. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 posílily, nejvíce si polepšily automobilky, chemický sektor a pojišťovny, trochu méně vzrostly telekomunikace a ropné společnosti. Čínské maloobchodní tržby i průmyslová výroba v srpnu zrychlily více, než se čekalo, což podpořilo dojem, že by se ekonomika, jejíhož pádu se všichni obávali, mohla stabilizovat. Investory uklidnila i zpráva, že Sýrie v reakci na pondělní slova amerického ministra zahraničí Johna Kerryho odevzdá chemické zbraně mezinárodnímu společenství.

3. Pražská burza v úterý přidala přes 2 %, hvězdou dne byla NWR

Index PX v úterý připsal 2,08 % na 972,15 bodu. Nejvíce se dařilo akciím NWR, které podražily na téměř 30 Kč. Cenné papíry NWR připsaly 25,47 % a zakončily obchodování na 29,80 Kč za akcii. Dařilo se však i akciím ČEZ (+3,73 %) a CETV (+3,62 %). Druhé jmenované firmě agentura Moody's snížila rating CME na Caa1. Přes tři procenta připsaly i Telefónica C.R. (+3,48 %) a Komerční banka (+3,41 %). Mírně ztrácel developer Orco (-0,50 %) a Fortuna (-0,30 %).

Petr Bártek (ČS) vysvětluje, proč se daří akciím NWR a dalších těžařů uhlí:

Akcie ČEZ pod lupou: Obrací se trend vývoje cen elektřiny a s tím i akcií největší české energetiky?

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní ve středu index žádostí o hypotéku a velkoobchodní tržby i zásoby. Německo odhalí tempo růstu spotřebitelských cen, Spojené království vývoj situace na trhu práce. Mimo jiné se dozvíme i bilanci běžného účtu České republiky. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Nová krev v indexu Dow

Společnosti Alcoa, Hewlett-Packard a Bank of America byly v úterý vyřazeny "z důvodu nízké ceny akcií" z indexu Dow. Nahradí je Nike, Visa a Goldman Sachs. Jedná se o největší výměnu od roku 2004. Goldman Sachs, Visa a Nike se budou jakou součást indexu obchodovat od 23. září. Akcie Goldman Sachs, Visa i Nike v reakci na zprávu v pre-marketu posilovaly o více než 2 %. Vedle nízkých cen akcií odcházejících firem je důvodem pro změnu snaha rozšířit záběr indexu a posílit v něm zastoupení jednotlivých odvětví.

Goldman Sachs, Visa a Nike míří do indexu Dow, akcie společností Alcoa, Hewlett-Packard a Bank of America ho opouštějí

6. Šéfka MMF: Bankovní unii je potřeba dokončit rychle

Ředitelka mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová vyzvala vlády zemí eurozóny, aby rychle dokončily navrhovanou měnovou unii, která má zabránit opakování bankovní krize. Snahy o vytvoření bankovní unie coby společné pojistky se v poslední době zadrhly, protože se Francie a Německo nemohou dohodnout na hlavních pilířích systému, který má obnovit důvěru v banky eurozóny.

7. Bývalý šéf Citigroup Sandy Weill: Dlouhodobě nízké sazby nejsou pro zemi dobré

Bývalý výkonný ředitel a předseda správní rady banky Citigroup Sandy Weill v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že je nutné, aby byl finanční sektor transparentnější. Riziko, které podstupují daňoví poplatníci, by se podle něj výrazně snížilo, kdyby se zlepšila regulace. Atmosféra nízkých úrokových sazeb však podle něj není pro Spojené státy v dlouhodobém horizontu dobrá.

Investování před parním válcem

Strach z vyšších sazeb? Dividendové akcie vždy fungovaly jako záchranný kruh

8. Právníci EU napadli legálnost daně z finančních transakcí

Plánované zdanění finančních transakcích v 11 členských zemích Evropské unie od příštího roku není v souladu s unijní smlouvou. Vyplývá to z prohlášení právníků členských zemí Evropské unie. Nová daň podle nich také pravděpodobně naruší konkurenci. Právníci tvrdí, že plánovaná daň z transakcí přesahuje podle norem mezinárodního zvykového práva jurisdikce pro zdanění jednotlivých členských zemí.

9. Primární rozpočet řecké vlády vykázal za osm měsíců přebytek

Rozpočet ústřední vlády Řecka bez zahrnutí nákladů na obsluhu dluhu vykázal za prvních osm měsíců letošního roku přebytek tři miliardy eur. Informoval o tom náměstek řeckého ministra financí Christos Staikuras. Řecko tak i nadále překonává plán a podle agentury Reuters je na dobré cestě vykázat přebytek i za celý letošní rok.

10. Francouzská 75% daň pro bohaté se bude týkat pouze let 2013 a 2014

Kontroverzní návrh zdanění mezd vyšších než milion eur 75% daní by měl francouzské společnosti zasáhnout jen letos a v příštím roce. Tvrdí to francouzský deník Les Echos. Socialistická vláda v souladu s předvolebními sliby prezidenta Hollanda plánuje přinutit firmy, včetně fotbalových klubů, aby odvedly 75% daň z vyplácených mezd přesahujících 1 milion eur. Prezidentův návrh narazil v loňském roce na vlnu kritiky od sportovních hvězd a manažerů a byl vrácen k přepracování francouzským Ústavním soudem.

11. Apple představil dva nové iPhony. Ceny jsou zklamáním

Nejočekávanější z novinek je nový luxusní chytrý telefon iPhone 5S. Podle očekávání je vybaven senzorem, který čte otisky prstů uživatele, takže není potřeba se přihlašovat heslem. Kromě typického černého a bílého provedení bude k dostání také ve zlaté, stříbrné a šedé barvě. Podle předpokladů se Apple vydává do boje i v segmentu levnějších telefonů. Nový model iPhone 5C má plastový kryt a bude nabízen ve větší škále barev. Jenže cena zklamala. Místo původního odhadu 400 až 500 USD bude stát iPhone 5C 549 USD (16 GB) a 649 USD (32 GB).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Video dívky, která se omylem podpálila, bylo reklamou na noční show Jimmyho Kimmela

Video dívky, která se rozhodla doma vyzkoušet sexy tanec, a při pádu se omylem podpálila, bylo až příliš zábavné na to, aby bylo reálné. Bylo reklamou na noční show Jimmyho Kimmela. Kimmel video natočil a nahrál na YouTube pod falešným jménem sexy tanečnice. Za poslední týden nasbíralo přes deset milionů shlédnutí, proto Kimmel odkryl karty. Původní video končilo jekotem a plameny, celá verze zahrnuje i záchranu v podobě hasicího přístroje:

reklama
reklama