Německé volby: Potvrdí pravidla hry, nebo Evropu od základu změní?

Německé volby: Potvrdí pravidla hry, nebo Evropu od základu změní?

| redakce

Čekání na volby v Německu zklidnilo Evropu, po nich se může začít opět něco dít. Může to znamenat zběsilé šlapání vody, ale také dýchavičný, ale přece jen patrný postup kupředu. Záleží na tom, jak klíčový plebiscit v největší ekonomice Evropské unie dopadne. Možné varianty pro nás načrtl analytik a manažer EU Office České spořitelny Jan Jedlička.

Nejpravděpodobnější scénář: Německo pojede ve starých kolejích

Podle mě nejpravděpodobnější výsledek, který průzkumy veřejného mínění naznačují, je ten, že bude pokračovat stávající sestava, to znamená vláda CDU/CSU s kancléřkou Angelou Merkelovou a FDP jako koaličním partnerem. Právě FDP ale vzbuzuje nejistotu. Zatímco v případě CDU/CSU se průzkumy shodují na zhruba 40% zisku hlasů ve volbách, což je hodně, ale ne dost na to, aby vládla sama, FDP se pohybuje mezi 5 a 7 %. V Německu je hranice pro vstup do parlamentu 5%. Pokud by se FDP do Bundestagu nedostala, došlo by k významnému překreslení politické mapy v Německu.

Ekonomické dopady: Řecko se dočká další pomoci, Evropa nepřijde o stabilizátor

Pro ekonomy a analytiky by tento scénář byl určitě nejpřijatelnější, s touto koalicí mají zkušenosti. Není důvod se domnívat, že by nějak výrazně otočila kormidlo německé politiky. Co se například pomoci Řecku týče, nečekal bych žádné radikální kroky. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ostatně již naznačil, že Řecko bude potřebovat třetí balíček pomoci. Domnívám se, že pokud bude stávající politická sestava pokračovat, Řecko se ho dočká. Obecně bude dále platit, že se problémovým státům pomáhá, že se nemají vyhánět z eurozóny. Možná se napříště dočkají pomoci za přísnějších podmínek, nicméně nečekám žádnou zásadní změnu makroekonomické politiky nebo přístupu k eurozóně.

Jak na tento scénář vsadit: Trh už zaujal pozice, příležitosti jsou jinde

Většina trhu s touto variantou počítá, je tedy zahrnuta v kurzu eura, v cenách německých dluhopisů i akcií. Pokud se tento scénář naplní, bude proto podle mě tržní reakce minimální. Pro spekulanty by tak bylo jistě zajímavější, kdyby po volbách nastala nějaká jiná varianta.

Nejhorší možný scénář: Protievropská Alternativa nabere dech

Možná je to ovlivněno tím, že můj primární zájem o Německo souvisí s tím, jaký budou mít volby dopad na EU, ale podle mě nejhorší možný scénář vychází z toho, že se do parlamentu dostane nová protievropská strana Alternativa pro Německo. Té výzkumy veřejného mínění zatím přisuzují zhruba 3 až 4 %, takže se do Bundestagu zřejmě nedostane. Nálada voličů však umí být vrtkavá. Někdo se pro tuto stranu v průzkumech možná nechce vyjádřit, protože je to stále docela kontroverzní uskupení. Může se tedy stát, že do Bundestagu nakonec proklouzne. Nejhorší by bylo, kdyby nakonec prostřednictvím nějaké tiché podpory nebo politického obchodu dokázala změnit dosavadní proevropský směr největší evropské ekonomiky. To by byla pro ekonomiku eurozóny a pro euro samotné velice nepříznivá zpráva.

Ekonomické dopady: Politický extrém = euro(zóna) v nesnázích

Záleželo by na tom, kdo další by se vedle Alternativy pro Německo do parlamentu dostal. Pokud by se do parlamentu dostala i FDP a CDU/CSU by vyhrála s velkým náskokem, pokračovala by současná koalice a nějaká malá opoziční strana by jim moha být svým způsobem ukradená. Pokud by ale došlo k volebnímu patu, FDP se nedostala do parlamentu, existovaly by dva velké politické bloky – na jedné straně CDU/CSU, na druhé SPD se Zelenými – a oba by měly podobný počet hlasů, mohla by se ať už Die Linke (krajní levice), nebo Alternativa pro Německo (krajní pravice) stát jazýčkem na vahách při sestavování vlády. Za to by tyto strany určitě něco požadovaly a výsledek by podle mě byl hodně špatný.

Jak na tento scénář vsadit: Prodat euro, prodat euro, prodat euro

Pokud by Alternativa pro Německo, výrazně protievropská strana, hrála v Bundestagu – neřku-li ve vládě – nějakou významnější roli, šlo by o negativní zprávu pro eurozónu jako takovou, zejména pak pro euro. V tom případě má smysl prodávat eura a nakupovat dolary, švýcarské franky nebo britské libry.

Nejlepší možný scénář: Zachovaný status quo

Přestože je možné kancléřku Merkelovou za některé věci kritizovat, bude dobré, když bude nadále vládnout. Tento pohled reflektuje i pohled občana malého státečku ve střední Evropě, který vedle sebe bude vždy mít německého hegemona. Je to dobré jak z čistě ekonomických důvodů, tak z politických, bezpečnostních i mezinárodně-politických. Ideální by bylo, kdyby pokračovala stávající koalice CDU/CSU s FDP, se kterou jsou víceméně dobré zkušenosti. Vezmeme-li v potaz, jaké jsou možnosti, je nejpravděpodobnější scénář zároveň i ten nejlepší.

reklama
reklama