Introvert manažerem: 5 tipů, jak se nerozsypat

Introvert manažerem: 5 tipů, jak se nerozsypat

| redakce

Dravý svět byznysu není pro nesmělé. Organizační kultura většiny firem upřednostňuje ty, kteří dokáží prezentovat úspěchy, sdílet své nápady a získávat kontakty. Jennifer B. Kahnweilerová, psycholožka a autorka knih "The Introverted Leader: Building on Your Quiet Strength" a "Quiet Influence: The Introvert’s Guide to Making a Difference", nabízí několik rad těm, kdo nepatří k hvězdám večírků, ale mají na starosti chod pracovních týmů.

Sedávej, panenko, v koutě. Budeš-li hodná, budeš tam sedět až do smrti

V současném světě podnikání to mají introverti ve srovnání s ostatními obtížnější. Zejména když s podnikáním začínáte, je potřeba umět získávat kontakty a využít každou šanci prodat sebe i svoji firmu. Pokud se máte navíc stát šéfem firmy, bude se od vás očekávat, že povedete do jisté míry veřejný život. To není žádný problém pro extroverta, ale co dělat, když jste od přírody uzavřenější osobnost?

1. Chvilky pro sebe využijte k rozvoji nových strategií

"V čase, který máte jen pro sebe, pracujte na tom, abyste se stali sebevědomějšími a měli jasno ohledně pozic a motivace lidí kolem vás," píše Kahnweilerová. Přemýšlejte, jaké jsou jejich tajné motivace a jak je mohou ovlivnit nebo jim pomoci dosáhnout cílů.

2. Využijte své přednosti v rozhovorech mezi čtyřmi očima

Velké mítinky, které jsou pro introverty většinou doslova strašákem, nejsou jediným místem, kde se něco děje. Rozhovory, které se neodehrávají ve velkých skupinách ve firemních zasedačkách, mohou být efektivnější v tom, že se lidé lépe poznají a cítí se při řešení problémů komfortněji.

3. Zapamatujte si ty, kdo "tahají za nitky"

Když lidé neustále mluví nebo jsou v centru pozornosti, nemají čas pozorovat své okolí. To je přesně oblast, kde mají introverti výhodu. Využijte své pozorovací schopnosti k odhalení těch, kteří možná nemluví úplně nejhlasitěji, ale přinášejí nové myšlenky, stojí za změnami a motivují ostatní.

4. Ujasněte si, co chcete změnit

Další výhodou času stráveného pozorováním je schopnost identifikovat, co vás vlastně nutí držet se zpět. Jedna z klientek Kahnweilerové si uvědomila, že je zapotřebí změnit to, jak ji ostatní vnímají. Začala tedy zkoumat techniky z herectví - zpomalila dech, zvýšila hlas a častěji vyhledávala oční kontakt s ostatními. Lidé ji začali vnímat jako kompetentní a silnou osobnost.

5. Vytěžte maximum ze sociálních médií

Osobní kontakt nemusí být jedinou cestou vašeho managementu. Introverti přirozeně tíhnou k sociálním médiím, kde ostatním dovolí dozvědět se o nich jen tolik, kolik jsou s nimi sami ochotni sdílet. "Díky on-line komunikaci o vás ostatní mohou získat povědomí, které byste si osobně vydobývali jen těžko," uzavírá Kahnweilerová. Koneckonců, na Twitteru nevadí, že se vám už po několika větách stáhne hrdlo. Stačí se osmělit jen na 140 znaků.

Zdroj: Inc.com

reklama
reklama