Fed varuje: Tohle může způsobit katastrofu

Fed varuje: Tohle může způsobit katastrofu

| redakce

ETF, které využívají páky k dvojnásobení nebo trojnásobení výnosů z pohybů kurzů akcií, by mohly podle Fedu způsobit další burzovní krach.

Dokument centrální banky "Are Leveraged and Inverse ETFs the New Portfolio Insurers?" způsobil na trzích rozruch a vyvolal debaty o tom, co by nastalo, pokud by zapákované fondy postihl nějaký krach. Fondy by mohly podle Fedu zapříčinit něco podobného jako pojištění portfolií v roce 1987.

"Přestože pákové ETF nejsou tak velké jako pojišťovny portfolií z 80. let a není prokázáno, že narušují fungování akciového trhu, mohlo by být jejich hromadné obchodování během období vysoké volatility destabilizující," píše autor reportu Tugkan Tuzun.

Problémem je způsob, jakým pákové ETF fungují

Pákové ETF poskytují býčím i medvědím investorům dvojnásobné nebo trojnásobné zisky (nebo ztráty) během dne a na rozdíl od klasických ETF, které zpravidla sledují různé indexy, rebalancují portfolio v závěru každého obchodního dne.

Je to právě proces každodenního rebalancování, který vyvolává obavy. V rámci tohoto procesu správce fondu vždy mění složení indexu tak, aby reflektoval odpovídající pákovou expozici a fond mohl přinést například 2% zisk při 1% růstu hodnoty indexu.

Tuzun vysvětluje, že cenový dopad pákových ETF na širší tržní indexy bývá výraznější během období vysoké volatility (obzvláště pro akcie finančních firem). Pákové ETF rebalancované v reakci na velké tržní výkyvy mohou tyto výkyvy ještě znásobit, což je následně tlačí do dalšího rebalancování. To může spustit řetězovou reakci. Rebalancování v poslední hodině obchodování nicméně snižuje možnost cenových nerovnováh, protože závěr trhu působí jako prodloužený limit na pohyb cen.

Na druhou stranu, provádění příkazů během krátké časové periody (například v poslední hodině obchodování) může vyvolat disproporční změny cen. Výrazný pokles cen ke konci obchodování pak navíc hrozí narušit důvěru investorů. Trh se uzavře při stlačených cenách a dojde k velkému úprku investorů přes noc.

Přibývá hlasů proti

"Jak může Fed být tak smělý a poučovat někoho o nebezpečí páky, když je sám enormně zapákovaný?" ptá se editor ETFguide Ron DeLegge.

Nicholas Colas, hlavní tržní stratég ConvergEx, připomíná, že během finanční krize došlo k řadě nestandardních regulatorních kroků, včetně zákazu short-sellingu. Vše za účelem uklidnit trhy během jejich nejtemnějších dnů. Pokud Fed označí pákové a inverzní ETF za produkty, které zhoršují tržní propady, bude úplně jasné, že brzy začne redukci využívání těchto produktů v mimořádných případech doporučovat.

Colas doplňuje, že varování Fedu je opodstatněné na trhu s rostoucí volatilitou a potenciálními nerovnováhami. "V takovém prostředí má smysl oddělit, omezit nebo pozastavit obchodování s takovými produkty," domnívá se Colas. "Nemůžeme si ale nyní pomoci a jsme toho názoru, že Fed bojuje včerejší bitvy. Hrozba VIX kolem hodnoty 40 působí velice vzdáleně."

Zdroj: CNBC

reklama
reklama